Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Pozor na investice do evropských akcií

Pimco: Pozor na investice do evropských akcií

06.07.2016 14:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních tří let postupně sílilo oživení evropské ekonomiky, ale jeho tempo je s ohledem na propady z let 2008 a 2013 nadále zklamáním. Osm let po finanční krizi produkt eurozóny stále nepřevýšil maxima dosažená před pádem Lehman Brothers. Naopak Velká Británie a Spojené státy už jsou se svým produktem sedm a deset procent nad předchozími maximy. Bohužel ani výhled není pro eurozónu nijak povzbudivý.

Při našem odhadu potenciálního růstu ekonomiky eurozóny používáme tradiční model založený na demografickém vývoji a produktivitě. Podle našich odhadů se tento růst nyní pohybuje kolem 1 %, před deseti lety se přitom nacházel na 1,75 %. Je samozřejmě možné, že skutečný růst bude potenciál převyšovat. Moc velkému nadšení bychom ale v hodnocení dalšího cyklu propadat neměli. Jak ukazuje následující graf, celkové zadlužení (tj. zadlužení domácností, nefinančních firem a vlády), se nachází vysoko a stále roste. Nyní dosahuje 270 % HDP a převyšuje tak míru celkového zadlužení v USA i Velké Británii. Tam byl růst dluhů zastaven díky oddlužení soukromého sektoru.

pimco 1.png

Eurozóna rovněž trpí slabostí domácí poptávky. Země, které jsou méně zadlužené a mohly by si dovolit vyšší výdaje (zejména Německo), poptávku nestimulují. Patrné je to z neustále rostoucího přebytku běžného účtu Německa a Nizozemí. K tomu se přidává geopolitické riziko, které roste kvůli populismu, uprchlické krizi, terorismu a nefunkčnímu rozhodovacímu procesu v Bruselu. Takové prostředí se negativně promítá do důvěry i investic.

Podle našeho názoru tak bude skutečný růst eurozóny jen mírně převyšovat potenciální růst a bude se pohybovat na 1,25 %. A ani to není jisté, protože tato ekonomika je hodně citlivá na vnější šoky. Nezaměstnanost v eurozóně se drží na vysokých úrovních. V následujících letech by měla klesat, ale pouze velmi pomalu. Řada zemí tak bude ještě mnoho let trpět dvojcifernou nezaměstnaností – viz naše projekce shrnuté ve druhém grafu:

pimco 2.png

Vysoká nezaměstnanost povede ke společenským tenzím, podpora populistických stran zůstane na vysokých úrovních a bude se jen pomalu snižovat. Naše očekávání týkající se této podpory shrnuje další z grafů. Vlna populismu sebou ponese i pokračující euroskeptické nálady a postoje. Další integrace Evropy v takovém prostředí není pravděpodobná, a to jak na fiskální a politické úrovni, tak na finanční úrovni.

pimco 3.png

Kvůli popsanému ekonomickému vývoji dojde zřejmě k prodloužení programu kvantitativního uvolňování, jehož konec ECB naplánovala na březen 2017. ECB podle nás rozšíří spektrum nakupovaných aktiv. Tento program bude doprovázen uvolněnější fiskální politikou a celkově tak půjde o implicitní fiskální monetizaci. Z hlediska delšího období je pak důležité, jak bude eurozóna reagovat na další ekonomický šok. Efektivita monetární politiky klesá a větší roli by tak musela hrát politika fiskální. Na periferii ale přetrvává vysoké vládní zadlužení a na důležitosti tedy bude nabírat role posledního věřitele, kterou zastává ECB. Ta bude klíčovým pilířem stability pro celý region, ale tato tíha pro ni bude stále méně snesitelná.

Podle našich projekcí by se měl kurz eura v delším období pohybovat bez jasného trendu. Podporovat jej bude přebytek běžného účtu, proti tomuto faktoru bude ovšem působit růst rizikových prémií spojených s politickým vývojem v eurozóně. Na akciových trzích je prostor pro taktické tahy, nutná je ovšem opatrnost, protože ekonomická a politická rizika jsou vysoká.

Autorem je Nicola Mai.

Zdroj: Pimco


Čtěte více:

ECB má svůj velký podíl na Brexitu
06.07.2016 11:00
O Brexitu toho bylo už napsáno hodně včetně toho, proč vlastně k rozho...
FBI pokárala Clintonovou za tajné e-maily, stíhání ale nedoporučí
06.07.2016 10:34
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) včera oznámil, že soukro...
Libra se propadla na nová minima, raketa jménem jen dál letí vzhůru
06.07.2016 11:44
Není pochyb o tom, že britská libra nesla Brexit těžce. Propad, kteréh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2024
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board