Někdy se objeví ekonomická studie, jejíž výsledky prostě nelze ignorovat. Je tomu tak podle mého názoru i v případě analýzy, jejíž autorkou je Marina Azzimonti. Ta tvrdí, že politická situace v USA odrazuje zahraniční investice, které by jinak do této země proudily.
V souvislosti se zahraničními investicemi obvykle přemýšlíme o tom, jak vyspělé země investují do rozvíjejících se zemí – může se jednat například o americkou firmu, která koupí továrnu v Číně. Jenže Spojené státy jsou stále více závislé na investicích z jiných zemí. V současné době už existuje řada případů, kdy naopak čínské firmy kupují americké továrny, německé společnosti investují do amerických chemiček a japonské automobilky vyrábějí přímo v USA rekordní počet vozů. Následující graf ukazuje, jak se dlouhodobě vyvíjí poměr přímých zahraničních investic směřujících do USA k HDP:

Američané o potřebě investic přicházejících ze zahraničí příliš nehovoří. Měli by o nich ale začít přemýšlet mnohem více. Tyto investice obvykle přitahuje dobrá infrastruktura a vzdělanost spolu s predikovatelným prostředím regulace, i když v praxi je těžké najít na tvrdých datech nějakou jasnou závislost. Azzimonti přesto tvrdí, že významnou překážku vyšším zahraničním investicím představuje problematická politická situace v USA. Ta totiž vytváří nejistotu ohledně budoucí vládní politiky. Stačí jen vzpomenout na spory týkající se zvýšení dluhového limitu a snížení ratingu od Standard & Poor's.
Nejde pouze o to, jaký konkrétní výsledek vyhraněné politické spory mají. Jejich pouhá přítomnost vytváří riziko prudkých změn v politice a řada ekonomů tvrdí, že právě takový chaos je z makroekonomického hlediska velmi škodlivý. Mezinárodní kapitál je značně mobilní a mělo by se to tedy projevovat na přímých zahraničních investicích. Azzimonti tuto tezi testovala za pomocí indexu politického konfliktu, který sestavuje Federal Reserve Bank of Philadelphia. Současnou míru tohoto konfliktu a jeho průběh v čase popisuje další graf:

Azzimonti na základě korelační analýzy tvrdí, že pokud míra konfliktu vzroste o jednu směrodatnou odchylku, přímé zahraniční investice se zmenší o 25 %. To je velmi citelný dopad! Nejde sice o vyčerpávající analýzu, ale její závěry budou pravděpodobně spolehlivější než jiné makroekonomické korelace, protože používaná data mají poměrně vysokou frekvenci. Je tedy pravděpodobné, že konfliktní politika poškozuje korporátní sektor i celou ekonomiku.
Autorem je ekonom Noah Smith.
Zdroj: Bloomberg