Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: „Velká kapitulace“ na dluhopisech a zavádějící optimismus na akciích

Krugman: „Velká kapitulace“ na dluhopisech a zavádějící optimismus na akciích

22.07.2016 13:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Stejně jako většina dalších ekonomů toho o akciích nemám moc co říci. Akciový trh je ze všech trhů nejvíce ochotný podléhat různým pomýleným teoriím a šílenství davu a ceny akcií toho mají s ekonomickým vývojem do činění méně, než se řada lidí domnívá. Jak kdysi řekl ekonom Paul Samuelson: „Wall Street předpověděla devět z posledních pěti recesí.“ Akcie bychom ale úplně ignorovat neměli. To, že trhy v USA se v posledních dnech dostaly na nová historická maxima, je pozoruhodné a můžeme se ptát, co nám tím akciové indexy říkají.

Odpověď podle mého názoru není úplně pozitivní. V určitém smyslu jsou totiž zisky akciového trhu odrazem slabosti ekonomiky, ne její síly. Nejdříve se ale podívejme na mýtus, který tvrdí, že akciový trh přímo odráží stav ekonomiky. Mýtem je proto, že ceny akcií totiž neodrážejí celkové příjmy v ekonomice, ale pouze zisky. Pokud tedy roste podíl zisků na celkových příjmech, jako tomu je již řadu let, dochází k boomu zisků, ale ne k boomu celé ekonomiky. Navíc do cen akcií promlouvá i atraktivita a dostupnost jiných investičních příležitostí. V současné době jim tak významně pomáhají nízké výnosy dluhopisů. A v neposlední řadě platí, že vztah mezi cenami akcií a reálnými investicemi v posledních letech velmi zeslábl a tyto investice se drží nízko.

Výše uvedené ale může znít jako paradox: Jak jdou spolu dohromady vysoké zisky korporátního sektoru a jeho nízké investice? Domnívám se, že je to tím, že zisky moc nezávisí na tom, zda se investuje do nových výrobních kapacit. Namísto toho jsou generovány na základě tržní síly – tedy silné značky, výhod plynoucích ze zavedených logisticko-obchodních sítí či starého dobrého monopolu. Firmy, které mají díky těmto faktorům vysoké zisky a ceny akcií, zároveň nemusí mít žádnou motivaci k tomu, aby samy investovaly.

Všimněme si, že třemi nejhodnotnějšími společnostmi v USA jsou Apple, Google a Microsoft. Žádná z těchto společností neprovádí velké investice do fyzických kapacit. Naopak, všechny tři sedí na hromadě hotovosti. Když pak jdou sazby dolů, jejich investice to nezvýší, ovšem veřejnost je ochotna platit za jejich akcie ještě více. Jinak řečeno, ceny akcií skutečně nejsou dobrým indikátorem zdraví celé ekonomiky. Pokud něco ukazují, pak je to nedostatek příležitostí pro produktivní investice a příliš mnoho monopolní síly.

V poslední době také dochází k významnému poklesu výnosů vládních dluhopisů, a to jak v USA, tak v Evropě. Podle některých je to vinou Fedu a ECB a jejich „uměle nízkých sazeb“, které prý podporují spekulaci a pokřivují vztahy v celé ekonomice. Takové názory ale nedávají moc smyslu už proto, že je dost těžké říci, co to znamená „uměle nízké sazby“. V historii byla známkou příliš uvolněné monetární politiky vysoká inflace, kterou ale dnes nikde nenalezneme. V USA se inflace stále nachází pod cílem Fedu a v Evropě je situace ještě horší.

Spíše tak má smysl hovořit o tom, že sazby ještě neleží dostatečně nízko, protože sice pomáhají akciovému trhu a trhu s nemovitostmi, ovšem celkové ekonomické oživení nepřinášejí. Někdy se hovoří o tom, že nízké sazby odrážejí snahy investorů o útěk do bezpečí. Nyní tomu ale vývoj nenapovídá, protože například rizikové prémie korporátních dluhopisů se nacházejí poměrně nízko. Podobné je to se spready v Evropě a jak bylo uvedeno, ceny akcií se dostávají na nová maxima. A mimochodem je zřejmé, že finanční škody způsobené hlasováním o Brexitu jsou doposud velmi omezené.

Současný stav na dluhopisových trzích bych asi nazval Velkou kapitulací. Někteří ekonomové, mezi něž se řadím i já a Larry Summers, už nějakou dobu varují, že světová ekonomika míří k japonskému scénáři. To znamená, že jejím problémem je slabá poptávka a deflační tlaky. Až donedávna se ale investoři chovali, jako kdyby se mělo vše vrátit ke starým pořádkům. Nyní ale hodili ručník do ringu a v podstatě uznali, že dlouhodobá slabost ekonomiky je novým normálem. Řadě lidí se to nelíbí, ale pokud by nyní došlo ke zvýšení sazeb, pouze bychom ekonomiku poslali zpět do recese.

Politici by teď měli přijmout nabídku trhů na neuvěřitelně levné financování. V Německu investoři vládu prosí, aby si prostě jejich peníze vzala bez toho, aby za to musela platit úroky. K tomu je zřejmé, že existuje velká potřeba investic do infrastruktury, a to opět na obou stranách Atlantiku. Špatný stav infrastruktury v USA už je legendární a i v Německu se roky rozpočtových škrtů projevily na silnicích i železnicích. Proč si tedy nepůjčit za extrémně nízké úroky a nepodniknout tolik potřebné renovace? Je mi jasné, že se okamžitě objeví varování před tím, že dluhy jsou zlo. Jenže hlasy, které je pronášejí, se mýlily minimálně posledních osm let a už je načase jim přestat věnovat pozornost.

Autorem je Paul Krugman.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

Technická analýza - Eurodolar při denním pivotu přečkal německé PMI bez výrazného pohybu
22.07.2016 9:43
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje při hladině denního pivotu na 1,1...
Brexit srazil podnikatelskou náladu v Británii, zbytek Evropy slušně odolává
22.07.2016 11:13
Brexit výrazně zasáhl podnikatelskou náladu v Británii, především v s...
Dluhová sezóna pokračuje. Dluhy eurozóny utěšeně narůstají
22.07.2016 11:40
Politika zadlužování i v dobách relativně slušného ekonomického růstu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data