Poté, co ropa jen ve druhém letošním čtvrtletí zaznamenala nárůst ceny barelu o více než 20 procent, se v pondělí vrátila na 3měsíční minima. Referenční Brent se obchoduje pod 45 dolary, barel severoamerické WTI stojí méně než 43 dolarů a ceny obou kontraktů se i v úterý propadají dále pod včerejší vnitrodenní minima. Za dalším pádem ceny podle analytiků nestojí nic jiného než jen opětovné obavy o nepoměr mezi nabídkou a poptávkou na globálním trhu černého zlata. Nálada investorů do ropy se tak znovu nachází na bodu mrazu.
Ropa Brent od počátku roku

Vrásky investorům v současné době přidělávají hlavně vysoké zásoby ropných produktů, to se týká hlavně benzínu. Nejedná se pouze o čiré zklamání na straně poptávky po benzínu v letošní hlavní sezóně v USA. Zhoršila se i poptávka po tomto ropném produktu v Asii. Kupříkladu v Číně rostla poptávka po benzínu ještě v loňském roce tempem 10 procent, letos však zaznamenává nárůst pouze v řádu středních jednociferných čísel. Na druhé straně v posledních týdnech vytrvale stoupá aktivita amerických vrtných souprav. Mezičtvrtletně se počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech mírně zvýšil.
Přebytek benzínu na trhu již v minulém týdnu poslal cenu ropy o 4 procenta níže. Na cenách se odrazil nárůst zásob benzínu v USA, které vystřelily na nejvyšší sezónní úroveň nejméně za dvě desetiletí. Spekulanti ve světle horšího tržního sentimentu opět zvyšují sázky na pokles cen ropy WTI i Brent a trh se znovu dívá na černou komoditu medvědíma očima.
Podle marže v odvětví pokračují v poklesu, rafinérie se budou snažit snižovat utilizaci a to se negativně odrazí na poptávce. V konečném důsledku by to mohlo vést k prohloubení kontanga, dalšímu růstu zásob a potažmo i propadu cen. Americká banka snížila výhled poptávky světových rafinérií po ropě z 800000 barelů denně na 625000 barelů denně. Americké ministerstvo energetiky snížilo výhled růstu poptávky po benzínu pro zbytek letošního roku z 220000 na 160000 barelů denně.

Severoamerická WTI v pondělí prorazila klíčovou technickou úroveň, když ukončila obchodování pod 100denním klouzavým, průměrem a to vůbec poprvé od dubna. Experti se nyní shodují, že obnovení rovnováhy závisí na posílení poptávkové strany trhu. Bez zvýšení poptávky nebude trh schopen spotřebovat zásoby benzínu, které rafinérie vyprodukovaly před začátkem hlavní letní sezóny.
Zdroj: CNBC, FT, BBG, RTRS