Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká chyba Miltona Friedmana

Velká chyba Miltona Friedmana

29.07.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Milton Friedman představil hypotézu permanentního důchodu (HPD) v roce 1957. Tato hypotéza tvrdí, že naše spotřeba nezávisí na tom, kolik peněz vyděláváme nyní, ale na tom, kolik budeme podle našeho názoru vydělávat v budoucnu. Pokud tedy například získáme velký jednorázový příjem, neutratíme vše najednou, ale část dáme do banky. Víme totiž, že něco takového už se opakovat nebude. Jestliže nám ovšem náš zaměstnavatel zvýší plat, své výdaje zvedneme více, protože naše příjmy se zvedly dlouhodobě.

Pokud by hypotéza permanentního důchodu byla pravdivá, mělo by to obrovský význam. Znamenalo by to například, že fiskální stimulace je méně efektivní, než se ekonomové v šedesátých letech domnívali. Tato teorie také implikuje, že se lidé snaží svou spotřebu v čase vyhladit a nemají rádi prudké změny. Teoreticky by tak měli snižovat své úspory a investice do finančních aktiv během recese tak, aby se vyhnuli utahování opasků. V moderní makroekonomii pak má tato teze své pevné místo a stojí na ní řada běžně používaných modelů. Je tu jen jeden malý problém: HPD je téměř jistě omylem.

Nejde o to, že by tato hypotéza byla úplně mimo, mýlí se jen částečně. Pravděpodobně existuje hodně spotřebitelů, kteří se chovají přesně tak, jak Friedman předpokládal. Jenže je jich také hodně takových, kteří se chovají úplně jinak. A ekonomické analýzy začínají ukazovat, že jich rozhodně není málo. První testy HPD hovořily v její prospěch, ale v roce 1990 přišli John Campbell a Greg Mankiw s tvrzením, že v souladu s touto hypotézou se chová jen asi polovina spotřebitelů. Zbytek pravděpodobně utratí veškeré mimořádné příjmy, které získá – zajde si do restaurace, koupí nový dům či nábytek a podobně.

V roce 2006 pak ekonomové Matthew Canzoneri, Robert Cumby a Behzad Diba testovali HPD na datech z finančních trhů. Zmíněná hypotéza totiž implikuje, že když se sazby nacházejí vysoko, lidé budou více spořit a méně nakupovat, když pak leží nízko, budou spořit méně a více utrácet. Takové vyhlazování spotřeby by bylo v souladu s tím, o čem hovořil Friedman, ovšem zmínění ekonomové zjistili, že se chováme přesně opačně. To znamená, že z nějakého důvodu naše spotřeba roste v době, kdy jsou sazby vysoko.

Zajímavý je i přirozený experiment, který proběhl na Aljašce. Tam lidé dostali jednorázový příjem ze státního fondu, který získává peníze od těžebních firem. Alaska Permanent Fund tedy vyplatil jednorázovou platbu a lidé tento příjem ihned utratili namísto toho, aby jej vložili do banky tak, jak předpovídal Friedman. Podobné experimenty jsou mezi ekonomy stále oblíbenější a jejich výsledky představují hodně silné argumenty. A je tomu tak i v tomto případě.

Uvedené důkazy by nás měly vést k přehodnocení toho, jaké modely nyní běžně používáme a na jakých předpokladech tyto modely stojí. A měli bychom si rovněž uvědomit, že teoriím Miltona Friedmana je možná připisována větší váha, než jaká by měla být. Jeho vliv na ekonomii nelze zpochybnit, ale testem času některé myšlenky prostě neprošly.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Marná víra v návrat k rychlému růstu
29.07.2016 11:07
Některé vynálezy a inovace jsou důležitější než jiné. To je krátce řeč...
Technická analýza - Euro včera nadvakrát nedokázalo ubránit hranici 1,1100 EURUSD
29.07.2016 9:16
EURUSD: Měnový pár se pohybuje nad denním pivotem. Oscilátor relativn...
Eurozóna pokračuje ve svižném růstu, ale rizika přetrvávají
29.07.2016 11:31
Eurozóna podle prvního odhadu HDP pokračovala i ve druhém kvartále ve ...

Váš názor
  • Jen rourové
    29.07.2016 20:56

    si myslí, že při nižších sazbách se více utrácí, právě naopak, spořílci začnou šetřit ještě více, je přeci rozdíl, jestli za rok z úspor dostanou +5% navíc, které event.mohou utratit nebo 0 resp. při inflaci se jim uspory snižují, hoši asi přehlédli, že ve vyspělém světě je více jak polovina lidí starších 40 let a šetří na důchod, no a Ti co se mohli zadlužit tak už zadlužení jsou, a ti co nejsou tak úvěr v bance nedostanou a stejné je to ve firem. sektoru, kdo má životaschopný projekt, tak úvěr dostal i dříve, no a kdo nemá tam dostane prd, takže jediné komu to vyhovuje jsou ministři financí, takže nic nového zase stát přes negativní sazby očůrává ovčany :o(
    Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data