Několik mých klientů se mě ptalo na vztah mezi americkými prezidentskými volbami na straně jedné a ekonomickým a tržním cyklem na straně druhé. Pohled do historie ukazuje, že volby jdou často ruku v ruce s recesí či medvědím trhem. Najdeme ale i výjimky a já sám zůstávám býkem jak ohledně dalšího vývoje v americké ekonomice, tak co se týče amerických akcií. Důvodem je mimo jiné i to, že Fed pravděpodobně pozdrží další zvedání sazeb až do doby po volbách. Bude tedy postupovat stejně, jako tomu bylo často v minulosti.
Detailní pohled do historie ukazuje, že od roku 1947, kdy byl poprvé zveřejněn vývoj čtvrtletního HDP, proběhlo 17 prezidentských voleb. Během tohoto období nastalo také 11 recesí a téměř všechny proběhly během voleb, nebo krátce po nich! Politický cyklus by tedy naznačoval, že příští rok s velkou pravděpodobností přijde recese. Nejsem si jistý, čím by ji přivodila Hillary, ale ona by určitě na něco přišla.
U Donalda to je mnohem jednodušší. Stačí jen, aby jednostranně vypověděl americké obchodní dohody, zavedl dovozní cla na zboží z Číny a Mexika a potrestal americké firmy za to, že tvoří pracovní místa v zahraničí a ne doma. Pokud by se ale ani jeden z těchto kandidátů neodvážil odchýlit se od politiky posledních let, pro americké akcie by to byla pozitivní zpráva.
Fed dal před několika dny najevo, že se zvedáním sazeb nepospíchá. Další zasedání FOMC je naplánováno na 20. a 21. září, začátek listopadu a 13. a 14. prosince. Moje analýza vývoje sazeb od roku 1954 ukazuje, že Fed několikrát čekal se zvýšením sazeb do doby po volbách a je pravděpodobné, že letos tomu nebude jinak.
Sám stále věřím tomu, že v letošním roce k žádnému zvýšení nedojde, ale nedá se vyloučit, že sazby půjdou nahoru na posledním letošním zasedání FOMC v prosinci. Pokud by se pak z „normalizace monetární politiky“ stalo jedno zvýšení sazeb ročně po dobu několika let, sazby by se držely nízko ještě hodně dlouho. A co se týče medvědích trhů, z historie je patrné, že po roce 1961 jich z celkového množství devíti proběhlo pět v dobách voleb. A šlo o ty nejdelší.
V grafu jsou vyznačeny prezidentské volby v USA a vývoj reálného produktu v miliardách dolarů roku 2009. Jak bylo uvedeno, od roku 1947 proběhlo 11 recesí a většina z nich během voleb, nebo krátce po nich:

Zdroj: Blog Eda Yardeniho