Ropa dnes pokračuje v solidním růstu a zlato se vyšplhalo až na nejvyšší úroveň za dva týdny. Rozhodnutí americké centrální banky nechat úrokové sazby beze změn oslabilo americký dolar, což zvyšuje zájem o ropu. Nečinnost Fedu prospěla i zlatu.
Drahý kov je citlivý na změny amerických sazeb. Nenese totiž žádný výnos, takže když se sazby zvyšují, rostou jeho náklady obětované příležitosti. Postupné zvyšování amerických sazeb je pro zlato přitom příznivější scénář než rychlá série zvýšení. Ta pro ceny žlutého kovu naopak představuje riziko.
Zlato v očekávání rozhodnutí Fedu rostlo už ve středu, kdy přidalo zhruba 1 procento. Dnes se cena žlutého kovu na burze Comex, což je divize americké burzy Nymex, vyšplhala až na 1 339,30 USD za troyskou unci, což je nejvyšší hodnota od 8. září. Později v dopoledním obchodování ale zlato zisky smazalo.
Fed sice sazby nezměnil, vyslal ale do světa také jestřábí signály. Mezi ty patří fakt, že tři z deseti členů vedení Fedu zvedli ruku pro zvýšení úroků, a také výrok v komentáři FOMC o přibližně vyrovnaných makroekonomických rizicích. Analytik ČSOB Jan Čermák tak míní, že zvýšení úrokových sazeb Fedu do konce roku zůstává silně ve hře, postup ale bude záviset na příchozích datech - především datech z trhu práce.
Rozhodnutí americké centrální banky oslabilo dolar, což na trzích s komoditami pomáhá poptávce po ropě, která je pro držitele jiných měn než dolaru tudíž levnější. Ještě předtím podpořily náladu na trhu data amerického vládního úřadu Energy Information Administration, podle kterých zásoby této suroviny v USA klesaly minulý týden nečekaně už tři týdny za sebou a dostaly se na nejnižší úroveň za sedm měsíců.
Cena severomořského Brentu v (grafu bíle) rostla dnes dopoledne o zhruba 0,7 procenta na 47,17 USD za barel. Americká ropa WTI se po středečním až tříprocentním nárůstu obchodovala za zhruba 47,75 USD. Oproti středeční zavírací ceně tak přidávala zhruba 0,9 %.

Zdroje: investing.com, BBG, RTRS