Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdraží nám politika ECB pojistky?

Zdraží nám politika ECB pojistky?

27.09.2016 18:40
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Evropská centrální banka má svým přístupem v oblasti úrokových sazeb neblahý vliv na pojišťovnictví. Dokážou se pojišťovny se současnou situací vypořádat?

Evropská centrální banka (ECB) již dva roky drží svou základní úrokovou sazbu na nule a sazbu depozitní dokonce v záporných hodnotách. Od loňského března navíc nakupuje na trhu dluhopisy, čímž výrazně přispívá k poklesu jejich výnosu. Při svém 33procentním limitu vůči emitentovi se stává důležitým hybatelem na trhu s vládními dluhopisy (například u Slovenska již vlastní čtvrtinu vládního dluhu), a obecně tak vytěsňuje jiné investory směrem k podnikovým dluhopisům a dluhopisům hůře hodnocených emitentů. Server Bloomberg ve své nedávno zveřejněné statistice uvedl, že z emisí eurových dluhopisů s ratingem alespoň A jich pouze 9 procent nabízí více než jednoprocentní výnos. Nejen vládní, ale i některé podnikové emise tak byly upsány s negativním výnosem, kde věřitel platí za to, že půjčuje důvěryhodnému dlužníkovi.

Pojišťovny mohou vinou (dlouhodobě) nízkých sazeb začít krachovat

Vládám a nefinančním podnikům takové podmínky jistě vyhovují. Negativní dopad však mají na finanční sektor. Hodně se mluví o poklesu úrokových marží v případě bank, které musí pod tlakem intervencí ECB zlevňovat úvěry podnikům a při hledání vyššího výnosu u individuálních klientů pak konkurence nakonec opět stlačí sazby dolů. Trochu stranou diskuse zůstávají pojišťovny, kde přitom delší období nízkých sazeb může vést až ke krachům, jak dokazuje srovnatelná zkušenost z Japonska. Sama ECB ve své Zprávě o finanční stabilitě z listopadu 2015 uvedla, že v Japonsku na počátku tisíciletí vinou přetrvávajících nízkých sazeb zkrachovalo sedm životních pojišťoven, jejichž aktiva v roce 2000 tvořila 8,6 procent celkových aktiv sektoru. Kromě akcionářů byli krachem postiženi i klienti, kteří přišli o deset procent svých úspor.

ČSOB_AM 

Pojišťovny, a ty životní zvláště, jsou v případě investic do dluhopisů přímým konkurentem ECB. Klasický obchodní model životní pojišťovny totiž zahrnuje prodej pojistky s délkou několika desítek let a garantovaným minimálním zhodnocením. Pojistné se následně investuje do dostatečně bezpečných dluhopisů s výnosem, jenž přesahuje garantované zhodnocení a má co nejdelší splatnost, která ovšem málokdy dosahuje délky pojistky. Po splacení prvních dluhopisů tak pojišťovna nese riziko, že výnos dalších dluhopisů na pokrytí garantovaného zhodnocení stačit nebude.

Toto riziko se v posledních letech ukázalo jako velmi reálné a odkupy dluhopisů ze strany ECB jej dále zvýraznily. Naše země sice není členem eurozóny, ovšem nízké až záporné výnosy na dluhopisech se nás vinou spekulací na opuštění měnového závazku rovněž týkají. Ačkoli jsou tradiční typy životních pojistek v posledních letech na ústupu, historická portfolia zůstávají velmi významná. Skupina VIG například loni vykázala 60procentní podíl těchto produktů na rezervách v segmentu životního pojištění při průměrném garantovaném minimálním výnosu 2,4 procenta (Generali uvedla podíl 76 procent a Allianz 71 procent).

Vliv kapitálu a poklesu úrokových výnosů

Nízké sazby působí na pojišťovny dvěma kanály. První je kapitálový a projevuje se při prvotním poklesu sazeb. Ten sice na jedné straně zvyšuje hodnotu dluhopisů v portfoliu, na druhé straně také zvyšuje hodnotu budoucích závazků u smluv se sjednanou minimální mírou zhodnocení. Vzhledem ke zmíněnému rozdílu v duraci smluv a proti nim nakoupených dluhopisů je přitom negativní efekt často vyšší. Tento směr se projeví relativně rychle při přecenění aktiv i závazků a pojišťovny jej z velké části vykazují přímo do kapitálu, a nikoli do běžného zisku.

ČSOB_AM 

Druhým kanálem je pokles úrokových výnosů při reinvesticích. A protože je durace dluhopisů v portfoliu životních pojišťoven poměrně dlouhá (ECB uvádí 8,6 roku), pokles sazeb a jejich setrvání na nízké úrovni bude úrokové výnosy pojišťoven snižovat v několika dalších letech. Tato skutečnost může částečně vysvětlovat slabou výkonnost akcií pojišťoven v posledních letech. Graf vpravo ukazuje dnešní nízké výnosy vládních dluhopisů České republiky, Německa a Španělska na 2-, 5- a 10leté splatnosti a také pokles výnosu v případě, že takový dnes splatný dluhopis nahradíme novým se stejnou splatností.

Jak mohou pojišťovny reagovat?

Při tak chmurném výhledu samozřejmě nemůžeme očekávat, že by pojišťovny vzniklé situaci jen přihlížely a nijak nereagovaly. Jejich odezva může mít řadu podob:

• pojišťovny mohou snížit nabízené minimální míry zhodnocení, a tím také atraktivitu garantovaných produktů pro nové klienty,
• stávajícím klientům s vysokou zaručenou mírou zhodnocení mohou nabídnout konverzi do jiného produktu,
• dále mohou změnit distribuční strategii směrem k levnějším kanálům a vyvíjet větší tlak na tzv. cross-selling,
• mohou přistoupit ke změně investiční strategie s větší akceptací rizika, ať už kreditního, nebo duračního,
• v neposlední řadě mohou zvýšit své marže, tedy ceny pojistek proti očekávaným rizikům
• a mohou také zvýšit své poplatky a pokuty.

Ne všechna jmenovaná řešení se hodí pro všechny pojišťovny, nicméně zdražení pojistek, a tím i přesunutí problému z jednoho produktu na celou nabídku bude zřejmě zvažovat většina z nich. Může se tedy lehce stát, že konkurence bude ve své cenové politice namísto boje o klienta první zdražující pojišťovnu následovat, podobně jako se tomu u nás děje na pivním trhu.

Miroslav Adamkovič

Pozice: Investiční analytik ČSOB

Miroslav Adamkovič vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a je držitelem titulu CFA (certifikovaný finanční analytik). V letech 2003–2013 pracoval na analytických pozicích v PPF a Komerční bance a další dva roky na projektech v oblasti consumer finance v Asii. Od roku 2015 je investičním analytikem ČSOB Asset Management, kde se specializuje zejména na český akciový trh a kreditní analýzy.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 

Čtěte více:

Dobrá a mylná poučení z největší bubliny všech dob
26.09.2016 12:30
Pokud začneme hovořit o tom, že dlouhodobé investování je jedním z dob...
Německý akciový diskont dosahuje extrémních hodnot. Známka obratu?
26.09.2016 17:40
Tento týden k nám mimo jiné dorazí řada nových dat z Německa (spotřebi...
Jsou banky nyní méně rizikovou investicí?
27.09.2016 11:00
Jsou dnes velké banky bezpečnější? Natasha Sarinová a Lawrence H. Summ...
Krátkodobé investiční tipy - 09/26/16
27.09.2016 11:53
Vážení čtenáři, rádi bychom Vám představili další ze série analytickýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)