V minulém týdnu jsme se dívali na možné akciové kandidáty pro milovníky stříbra, věnujme nyní prostor i těm, kteří věří v zářnou budoucnost zlata. Investor Reuben Gregg Brewer na stránkách Fools.com doporučuje tři „zlaté“ akcie, i když první z nich není typickou akcií, protože jde o zlatý ETF SPDR Gold Trust. Jeho výhoda by měla spočívat v tom, že skutečně vlastní zlato (ovšem poplatky také dosahují 0,4 % ročně).
V souvislosti s touto investicí můžeme dlouze debatovat o tom, zda je lepší vlastnit zlato nepřímo, či zlato fyzické. Podle mne je fyzické držení zlata dáno pevnou vírou v to, že přijde úplný kolaps systému a návrat do středověku. Pokud investor spíše sází na hypersupermegainflační kartu (jen podotýkám, že já nesázím ani na jednu), stačí mu finanční nástroje odvozené od trhu se zlatem. Výše uvedený ETF pak představuje určitý kompromis mezi oběma možnostmi, ovšem nejsem si jist, zda právě zde by nám mělo o kompromis jít.
Royal Gold a Gold
Druhým tipem je společnost Royal Gold, která nevlastní doly, ale poskytuje finance na jejich rozvoj. Za ně se jí dostává práva kupovat vytěžené zlato za tržní ceny upravené o předem stanovený diskont. Jde tedy o akcii, která dává investorům „zapáčeně“ vydělat na případném růstu ceny zlata, ovšem nevystavuje je riziku spojenému s provozování dolů.
Třetím tipem je tradiční těžební společnost Gold. Jde o jednu z největších v celém odvětví a investorům i ona nabízí „zapáčenou“ investici do zlata. Cena podobných akcií totiž na změny ceny zlata reaguje s větší citlivostí, protože náklady jsou v kratším období v podstatě fixní. prováděl během předchozí zlaté horečky poměrně agresivní investice a těší se relativně nízkým těžebním nákladům. V současné době tak má velký prostor pro tvorbu zisků, protože jeho průměrné náklady se nachází znatelně pod cenou zlata na trhu.
Chování akcie společností a Royal Gold ukazuje graf. V roce 2016 přišel se zlatou rally růst těchto dvou titulů, více z něj těžila druhá jmenovaná firma. Následná korekce se pak nevyhnula ani těmto akciím:

Zdroj: Financial Times
Jak jsou na tom zmíněné dvě firmy ohledně schopnosti generovat o rozdávat hotovost? do roku 2015 investoval znatelně více, než vydělal, ovšem v roce 2015 už jeho provozní tok hotovosti dosáhl 2,7 miliardy dolarů, zatímco investice klesly na 1,7 miliardy dolarů. Firma navíc prodala část aktiv a díky tomu výrazně snížila své dluhy a akcionářům vyplatila dividendu (ovšem nižší, než v předchozích letech).
Měřeno poměrem čistého dluhu k EBITDA je společnost značně předlužena, ovšem její cash flow je na tom lépe než zisky a situace tedy není tak zlá, jak se na první pohled zdá. Pokud trh se zlatem nebude opět slábnout, měla by firma určitě dál posilovat svou rozvahu a těžit ze zmíněných investic a nižších nákladů, což by pro akcionáře měla být optimistická kombinace.
Royal Gold má volný tok hotovosti značně proměnlivý, protože její investice se mění z minimálních částek na obrovské a zase zpět podle toho, jak v daný rok financuje rozvoj dolů jiných firem. V „neinvestičních“ letech pak její provozní tok hotovosti znatelně převyšuje investice i doposud vyplácené dividendy.