O dalších e-mailech, které byly odeslány ze soukromého poštovního účtu Hillary Clintonové v době, kdy byla ministryní zahraničí, vědí agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) už několik týdnů. S odvoláním na své zdroje z FBI to uvedl list The Washington Post (WP) a agentura AP. Ředitel FBI James Comey informoval Kongres o záměru prozkoumat nově objevené e-maily vpátek 28. října, tedy necelé dva týdny před volbami.
O e-mailech ví FBI od října
FBI o nových e-mailech Clintonové podle amerických médií ví už od začátku října. Našel je údajně v elektronickém zařízení Anthonyho Weinera, manžela blízké poradkyně Clintonové Humy Abedinové, který je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou.
Šéf vyšetřovatelů Comey ale tvrdí, že se o e-mailech dozvěděl ve čtvrtek a hned v pátek o možnosti nového vyšetřování v kauze elektronické komunikace bývalé šéfky americké diplomacie informoval Kongres. Podle WP není jasné, zda Comey o e-mailech věděl už dříve, anebo zda mu o nich jeho podřízení řekli až se zpožděním.
Comey v pátek Kongres informoval i přesto, že jeho představená, ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.
Sama Clintonová Comeyho postup v sobotu označila za "bezprecedentní" a "hluboce znepokojivý". Ředitele FBI vyzvala, aby zveřejnil "celá a kompletní fakta". Stále totiž není jasné, o kolik e-mailů jde a co vlastně obsahují.
Vyšetřovatelé jsou pod kritikou kvůli volbám prezidenta USA
Kritikou vůči Comeymu nešetřili ani přední demokratičtí představitelé. Šéf amerických demokratů v Senátu Harry Reid dnes zaslal řediteli FBI dopis, ve kterém uvedl, že Comey mohl porušit zákon, který zakazuje vysokým činitelům ovlivňovat s pomocí svých funkcí volby.
Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.
FBI v červenci konstatoval, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila.
Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho. Dlouho byl registrovaných členem Republikánské strany, letos v červenci ale uvedl, že už není členem žádné strany.
Kauza kolem elektronické komunikace Clintonové patří k častým tématům útoků republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na jeho demokratickou sokyni. Realitní magnát několikrát řekl, že pokud zvítězí, budou se případem zabývat zvláštní vyšetřovatelé, a pokud najdou pochybení, poputuje Clintonová do vězení.
Zdroj: AP, ČTK, The Washington Post