Aktualizováno Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru americké ekonomiky se za říjen zvýšil na 51,9 bodu ze zářijových 51,5. Tržní konsensus byl nastaven na 51,7 a navíc regionální průzkumy naznačovaly spíše horší výsledek. Z tohoto pohledu tedy zpráva dopadla dobře. O něco horší je to ale se strukturou.
Hlavní index táhly vzhůru produkce a zaměstnanost. Dostáváme tím náznak, že průmyslová výroba za říjen po slabších měsících zlepšila svou dynamiku. Také zaměstnanost by podle průzkumu mohla vykázat lepší výsledky než před měsícem. Oficiální data vyjdou v pátek a budou pro trhy jako vždy velmi důležitá. Je však třeba počítat s tím, že průmysl má na celkovou změnu zaměstnanosti poměrně malý vliv.
Změnu k horšímu, co se týče průzkumu ISM, sledujeme u nových objednávek. Ty se v září odrazily slušně vzhůru, aby ale následně v říjnu na tempu slevily. V rámci letošního roku je jejich aktuální růst podprůměrný a snižuje šanci na odraz průmyslu k rychlejšímu růstu v budoucích měsících.
Slovní hodnocení firem je v říjnovém průzkumu většinou příznivé. Neplatí to však pro producenty surových kovů, kteří snižují výrobu a plánují její další omezení. Na výrobce dopravních prostředků zase doléhá tlak na ceny.
Celkový dojem ze zprávy ISM je zhruba neutrální, přestože hlavní číslo vypadá lépe. Výsledky zapadají do naší představy o americkém průmyslu, který se od stabilizace jen velmi pozvolna přesouvá k růstu. Pro finanční trhy by se zpráva neměla stát podstatným impulsem.
