Je třeba jasně říci jednu věc: Trumpovo vítězství v prezidentských volbách je důsledkem rostoucí nerovnosti ve společnosti. Tato nerovnost se zvyšuje už několik desetiletí a žádná z vlád ji nebyla schopna řešit. Prezidenti Clinton i Obama často sledovali stejnou politiku tržní liberalizace jako Reagan a Bush. Někdy šli dokonce ještě dál. K tomu se přidalo také přesvědčení veřejnosti, že demokraté jsou příliš spjati s Wall Street. Tragédií je nyní to, že Trumpova politika bude nerovnost nadále zvyšovat.
Hlavní poučení pro Evropu a celý svět by mělo být jasné. Je nutné, aby globalizace změnila směr. Hlavní výzvu naší generace představuje příjmová nerovnost a globální oteplování. Musíme dosáhnout mezinárodních dohod, které nám umožní tyto problémy řešit a najít udržitelný model dalšího rozvoje. Naším primárním cílem by neměla být samotná liberalizace, obchod se musí stát prostředkem, jak dosáhnout vyšších cílů. Už by neměly být podepisovány dohody, které snižují tarify a obchodní bariéry bez toho, aby se zabývaly klimatickými a širšími ekonomickými problémy. Předmětem smluv by například měly být minimální daně ze zisků korporací a cíle týkající se emisí, které mohou být jasně ověřeny a za jejichž porušení mohou být uplatňovány sankce.
Z této perspektivy by například měla být odmítnuta dohoda mezi EU a Kanadou nazývaná Ceta. Jde o dohodu, která patří do jiné doby, protože se zabývá pouze obchodem a nemá vůbec žádnou vazbu na současné ekonomické problémy a klimatické změny. Namísto toho se rozsáhle zabývá „ochranou investorů“, která nadnárodním společnostem umožňuje soudit se s jednotlivými zeměmi mimo veřejné soudy. Proces by měl probíhat u arbitrážních soudů a celý proces je tak špatně definován, že by vedl k řadě problémů. K tomu nesmíme zapomínat, že americký právní imperialismus stále nabývá na síle a prosazuje svá pravidla i na naše společnosti. Evropa by naopak měla klást důraz na posílení stávající soudního systému, který by byl schopen prosadit svá rozhodnutí.
Problematická je ve zmíněné smlouvě i oblast minimálního zdanění zisků korporací a fiskálního dumpingu. Skutečně vyrovnaná smlouva by měla začít s jasnou specifikací cílů v oblasti emisí a realistickým plánem na to, jak jich dosáhnout. Je načase změnit směr globalizace, protože mezinárodní obchod je dobrý, ale udržitelný rozvoj vyžaduje fungující systémy zdravotní a sociální péče, investice do infrastruktury a podobně. Pokud jejich fungování nezajistíme, trumpismus zvítězí.
Autorem je ekonom Thomas Piketty.
Zdroj: The Guardian