Aktualizováno Jen týden před klíčovým zasedáním ECB může centrálním bankéřům zamotat hlavy další dobrá zpráva z trhu práce. Nezaměstnanost v eurozóně spadla v říjnu na 9,8 % - nejnižší úroveň od roku 2009. Pokud se nic revolučního na trhu práce nezmění, ukazují dnešní čísla podobně jako podnikatelské nálady nebo tržby v maloobchodě na viditelné zrychlení růstu eurozóny ke konci roku. Na základě dosud dostupných čísel věříme, že ekonomika eurozóny poroste na konci roku tempem 0,5 % mezikvartálně (oproti 0,3 % ve 3Q 2016) a za celý rok tak vykáže relativně silné tempo růstu o 1,6 % (viz nowcast odhad níže).

V čele celoevropského srovnání nezaměstnanosti zůstává nadále Česko, kde nezaměstnanost spadla na 3,8 %. Z velkých ekonomik eurozóny je i nadále nezaměstnanost nejnižší v Německu (4,1 %). Na druhou stranu klesá ve všech velkých ekonomikách včetně Itálie a Francie. V Česku i Německu již výraznější pokles nezaměstnaných neočekáváme, zatímco větší prostor vidíme právě ve Francii nebo ve Španělsku. Se zlepšující se situací na trhu práce by postupně mohly sílit také mzdy, i když pravděpodobně jen lehce a “pouze” v místech s nejnižší nezaměstnaností (Německo). I přesto to asi ECB nebude příští týden stačit k tomu, aby byla spokojená.
ECB se totiž nemusí obávat rychlého nárůstu inflačních tlaků a pořád má spíše obavy z pomalé dynamiky jádrové inflace - takové, která odráží vnitřní inflační tlaky v ekonomice. Ta zůstává stabilní a relativně slabá (na 0,8 % oproti 0,9 % před rokem). Dál zvolňuje především dynamika cen neenergetických průmyslových výrobků (0,3 % versus 0,6 % před rokem). Dá se sice očekávat, že i jádrová inflace bude postupně sílit s tím, jak se bude dál vylepšovat situace na trhu práce v eurozóně a uvidíme nakonec i rychlejší mzdy. Teď takový dopad do jádrové inflace ale ještě není vidět a ECB zjevně podle posledních výroků zůstává vystrašená z politiky. Kulminující politické napětí může podle Maria Draghiho stále představovat nebezpečí pro dobře se vyvíjející hospodářský růst, a tím i pro relativně křehké domácí inflační tlaky. Ani dnešní dobrá čísla z trhu práce na tom asi nic nezmění.