Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Býčí trh neumírá, ale bývá utracen. Jak tomu bude v roce 2017?

Býčí trh neumírá, ale bývá utracen. Jak tomu bude v roce 2017?

23.12.2016 19:09

Průměrný věk růstové fáze globálních ekonomických cyklů od roku 1950 dosahuje 7,7 roku (viz první z následujících grafů). Současná fáze bude v příštím roce slavit desáté narozeniny a tudíž je věku hodně nadprůměrného. Z grafu je ale patrné i to, že po problematických sedmdesátých a padesátých letech už byly cykly věkovitější a ve srovnání s nimi není ten současný zase tak výjimečný.

Soustružník

Dá se také optimisticky argumentovat, že na rozdíl od živých organismů není věk sám o sobě nějakým ukazatelem toho, jak pravděpodobný je posun do další fáze. Jak se často tvrdí, „cyklus neumírá na vysoký věk“. Jenže tohle tvrzení není tak jednoznačné. Ano, v podstatě žádný boom ještě neumřel na svůj vysoký věk – většinu z nich zařízly centrální banky. Jenže ony tak učinily v době, kdy se ekonomika přehřívala a pokud by na brzdy nešláply, vše by pravděpodobně skončilo ošklivě.

V duchu hovorů o vysokém věku bychom tak možná mohli říkat, že většina expanzí na vysoký věk neumře, protože jsou v zájmu společnosti utraceny. Jejich pozdější „přirozená“ smrt by totiž byla ošklivá. Podobné je to s býčím trhem. Z mých předchozích komentářů je zřejmé, že podobné utracení se v příštím roce nečeká, i když zvýšení sazeb Fedem není ani zdaleka nekontroverzním krokem. Pokud pohlédneme na další sérii projekcí, tentokrát od Commerzbank, zjistíme, že jejich naplnění by naopak mělo přinést lepší vývoj v ekonomice globální a americké. Opak platí o eurozóně, Japonsku a Číně. Což je v podstatě takový konsenzus o tom, že americká ekonomika se stane „trumpovskou“ lokomotivou ekonomiky světové:

soustružník

Co na to vše akciové trhy? V předchozích příspěvcích jsem hovořil o tom, že zisky globálního korporátního sektoru by mohly jít v roce díky reflaci 2017 nahoru, ovšem valuace mohou působit proti nim (scénář „Pictet“). Commerzbank je mnohem optimističtější a čeká, že globální akcie vynesou až 8 %. Kolaps, či korekci vyjma pár notorických zkázopravců nečeká jako obvykle nikdo, já sám se kloním spíše k Pictetu.

Z hlediska penězotoků na trzích bude v podstatě záležet na tom, zda v prostředí globální reflace nastane velká rotace – útěk od dluhopisů k akciím, nebo útěk plošný – od dluhopisů i akcií. Jak ukazuje poslední dnešní graf, u vyspělých ekonomik je zatím správně „a“. Hezké Vánoce. 


Čtěte více:

Energetické investiční tipy a pasti pro příští rok
06.12.2016 19:00
Doporučování nějakých energetických titulů není v posledních letech z...
Drony jako investice
08.12.2016 19:30
O všemožném využití dronů a také o rizicích, která jejich rostoucí pop...
Tři dividendoví aristokrati na Vánoce
13.12.2016 19:45
Na stránkách Fool.com doporučují „tři nejlepší dividendové aristokraty...
Co nyní kupují hedge fondy? Ojetá auta
15.12.2016 20:11
Posledních pár let vzalo hedge fondům snad všechnu gloriolu, kterou se...
Investiční portfolio pro příští rok: vábení zlata a akcií
19.12.2016 19:48
Globální ekonomika by se příští rok měla těšit z reflace, která by zas...
Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
21.12.2016 19:13
Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo