Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řízené zakrnění E.ON a RWE, u EDF jen dividendový obrat

Řízené zakrnění E.ON a RWE, u EDF jen dividendový obrat

28.02.2017 18:48

Ačkoliv to vypadá, že ceny elektrické energie se v regionu už odrazily ode dna, přílišný optimismus by mohl investory mrzet. Jak jsem totiž poukazoval v minulém příspěvku, existují poměrně pádné argumenty proti očekávání dalšího znatelného růstu cen elektřiny, respektive zlepšování marží energetik. Na druhou stranu je ale zřejmé, že německá (a tudíž i regionální) energetika není tak úplně ve stavu dlouhodobé „rovnováhy“. A tudíž je nepravděpodobné i to, že by se ceny (silové) elektřiny držely dlouhodobě na výjimečně nízkých úrovních.

Ceny akcií RWE, EON, ČEZu ale třeba i francouzské EDF jsou za posledních pět let v hlubokých ztrátách. Zhruba od poloviny roku 2015 se pak tyto akcie pohybují v tišinách a váhají, kam se vydat dál. Poslední týdny dokonce ukazují na určité snahy o růst, ale o žádnou rally nejde:

js1

Zdroj: FT


Podívejme se nyní na pár zajímavých čísel: EON před několika lety investoval více než 6 miliard eur ročně a kdyby v tom pokračoval, stačilo by mu jeho současné provozní cash flow tak na pokrytí těchto investic. Firma ale samozřejmě na problémy v sektoru (nízké ceny a návratnost) reaguje a své investice razantně snižuje. V roce 2015 tak dosáhly jen 3,8 miliardy eur (pro hrubé srovnání – odpisy dosahují asi 11 miliard eur). Dlouhodobě by to samozřejmě znamenalo, že tento energetický gigant značně zakrní (on už vlastně hodně zakrněl).

Jen díky onomu razantnímu snižování investic EONu zbývá na dividendy a zejména na snižování dluhů. Chová se tak obezřetně a ve složité situaci posiluje svou rozvahu a nesnaží se potěšit akcionáře takovou výplatou hotovosti, na kterou nemá. Možná by se tedy od EONu mohla přiučit celá řada zejména amerických společností, které se ve složité situaci snaží do poslední chvíle svými dividendami předstírat, že se nic neděje. RWE je na tom podobně jako EON, i když v dividendách se přece jen pouští do většího dobrodružství.

Francouzský relax

Příběh EON a RWE je tedy jednoduchý: Dobře řízené krnění a čekání/doufání v obrat (který asi mohou zařídit spíše politici než trh). To francouzská EDF jela doposud v mnohem uvolněnějším stylu. Jak je totiž zřejmé z následující tabulky, minimálně od roku 2012 nebyla ani zdaleka schopna pokrýt své investice provozním tokem hotovosti. Až do roku 2014 přitom zvyšovala své dividendy a k jejich razantnímu omezení přikročila až v roce 2016:

js2

Zdroj: FT

Výše uvedené znamená, že EDF pro své akcionáře nevydělávala zhola nic, přesto jim ale peníze vyplácela a ne málo. Za posledních šest let tak firma navýšila své dluhy o více než 20 miliard eur. S takovým přístupem lze souhlasit jen v případě, že společnost má (i) velmi málo dluhů a/nebo hromadu hotovosti v rozvaze, nebo (ii) se čeká brzký obrat v hospodaření (klesnou investice, či vzroste provozní tok hotovosti).

Pohled na rozvahu EDF ukazuje, že je skutečně hodně silná. A kdyby CapEx postupně klesl na 10,5 miliard eur, jak před časem indikoval management, volný tok hotovosti by se (s průměrným provozním cash flow z minulých let) dostal cca do černé nuly. Žádné drama se tedy přes výše zmíněné nekoná. Ale i EDF potvrzuje, že evropská energetika má do rovnováhy daleko.

 

Čtěte více:

Obrat k lepšímu v hospodaření evropských energetik?
23.02.2017 12:44
U nás doma se do obrátek dostává diskuse o investicích do dalších jade...
To si snad děláte srandu
24.02.2017 19:01
Známý a obvykle pravicově smýšlející ekonom Greg Mankiw má na svém bl...
Německá krátká paměť a přehřívající se trh nemovitostí
27.02.2017 18:43
Němci zůstávají ve své kritice uvolněné monetární politiky už roky ne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenu pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, v roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika
09.04.2021
22:01Wall Street pokračuje ve spanilé jízdě a opět uzavírá na rekordech  
17:30Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru  
17:27Akciové neutrino
16:44Průmyslová výroba v Německu v únoru překvapivě klesla, export vzrostl
16:35Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
14:52Arone: Dopady inflace a vyšších daní na ceny akcií
14:04RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
13:54Za posledních pět měsíců vložili investoři do akcií více peněz než za 12 let
12:52Perly týdne: Magické inflační číslo a dlouhodobé oslabování dolaru
11:08Waller: Fed nikdy nebude brát v úvahu vládní dluhy
11:07Po varování z Číny vyjde americké PPI. Akcie lehce v záporu  
10:17O spojení s Monetou se rozhodne v řádu týdnů, říká Bartoníček z PPF
9:13Rozbřesk: Německý průmysl dál padá kvůli výpadkům subdodávek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y