Aktualizováno Nálada mezi podnikateli v eurozóně dál nabírá na síle. Podnikatelská nálada PMI vystoupala na 56,7 bodu. Celkově tak v průměru za 1. kvartál zůstává nejvýše od začátku roku 2011. Tvrdé ukazatele (průmysl) sice za podnikatelskými náladami lehce zaostávají, ale i tam vidíme velice zdravé přírůstky ukazující na růst ekonomiky eurozóny na začátku roku 2017 o dalších 0,4 % mezikvartálně. Současná úroveň podnikatelské nálady PMI je také v souladu s naším optimistickým odhadem růstu pro rok celý 2017 na 1,7% .

Za úspěchem eurozóny stojí dál vylepšující se situace na trhu práce - nabírání nových zaměstnanců je podle průzkumu nejrychlejší za posledních 10 let. Daří se jak službám, tak i průmyslu - v obou sektorech vidíme nové objednávky poblíž šestiletých maxim. A nejvýše od roku 2011 jsou i inflační tlaky a to jak na vstupech, tak i výstupech firem. Kromě dražších komodit a sílící poptávky stojí za zdražováním podle výsledků průzkumu také především slabé euro - tedy uvolněná měnová politika ECB.
Dnešní dobrá čísla zatím pravděpodobně nepřesvědčí ECB o potřebě změnit směr, a proto bychom neměli vidět výraznější reakci na dluhopisových trzích ani na eurodolaru, který zápolí s bariérou 1,08 EUR/USD. Na druhou stranu věříme, že pokud “dobře” dopadnou volby ve Francii, může se ECB se silnějšími čísly v zádech v létě začít nálada měnit. Rychlejší ukončení QE v eurozóně by pravděpodobně ukončilo éru slabého eura, ve které se pohybujeme od poloviny roku 2014.