Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ke konci roku se trhy začnou opět zaměřovat na riziko defaultů v eurozóně

Ke konci roku se trhy začnou opět zaměřovat na riziko defaultů v eurozóně

02.05.2017 6:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři se nyní v Evropě zaměřují zejména na rizika spojená s politickým vývojem ve Francii a Německu. Tedy v zemích, kde se letos budou konat významné volby, které by mohly ovlivnit dění v celé eurozóně a EU. Po německých volbách, které se budou konat na konci letošního roku, se ale pozornost investorů pravděpodobně opět obrátí k problému vládního zadlužení některých zemí eurozóny.

V Itálii a Portugalsku leží nyní dlouhodobé sazby nad tempem růstu nominálního produktu. V takovém prostředí je složité veřejné zadlužení stabilizovat – tuto stabilizaci naopak usnadňuje prostředí, ve kterém se sazby nacházejí pod nominálním růstem ekonomiky. A pokud ECB v roce 2018 ukončí svůj program kvantitativního uvolňování, mohly by se do stejné situace jako Itálie a Portugalsko dostat i Španělsko s Francií. 

Je tedy pravděpodobné, že investoři začnou opět zpochybňovat schopnost stabilizace poměru veřejného dluhu k HDP v některých zemích eurozóny. Hlavní příčinou bude posun v politice ECB a růst dlouhodobých sazeb. Tato nová situace by mohla přinést opětovné volání po restriktivní fiskální politice a pravděpodobně povede k vyšší volatilitě na dluhopisových trzích. 

Následující dva grafy porovnávají vývoj dlouhodobých sazeb a nominálního růstu ve dvou největších ekonomikách periferie eurozóny. Ve Španělsku se výnosy desetiletých vládních dluhopisů pohybují znatelně pod tempem růstu ekonomiky. Nominální růst italské ekonomiky je ovšem zhruba poloviční a v poslední době klesl pod úroveň výnosů desetiletých vládních obligací. Španělsko se tak ohledně stabilizace veřejného zadlužení nachází v jednodušší pozici, i tu by ale mohla ztížit změna politiky ECB a následný růst dlouhodobých sazeb v eurozóně:

Překlad

Poslední obrázek shrnuje vývoj primárních rozpočtových přebytků či deficitů (tedy přebytky či deficity bez vlivu úroků placených z vládního dluhu) Francie, Španělska, Itálie a Portugalska. Portugalsko a Itálie dosahují primárních přebytků, Španělsko se blíží vyrovnanému rozpočtu a Francie dosahuje primárních deficitů. Pokud dojde k růstu dlouhodobých sazeb, pozornost investorů se opět upře zejména na tyto ukazatele – tedy na schopnost vlád daných zemí generovat dostatek zdrojů na splátku dluhů a úroků z těchto dluhů. U některých zemí se může dokonce opět diskutovat o tom, zda nepřijde restrukturalizace vládního dluhu.

Překlad 

V současné době trhy ale výraznější růst sazeb nečekají i přesto, že cyklické indikátory vyznívají vesměs pozitivně. Proč trhy ve výraznější růst sazeb nevěří? Mohou nesprávně hodnotit pravděpodobnost růstu inflace ve Spojených státech i v eurozóně. Mohou se domnívat, že centrální banky jsou nakloněny uvolněné monetární politice a neodhodlají se k prudšímu zvyšování sazeb. Trhy si možná také prostě zvykly, že sazby leží nízko – řada investorů nezažila prostředí prudce rostoucích sazeb. Investoři také mohli ztratit důvěru v nezávislost centrálních bank a domnívají se, že budou jednat podle přání politiků. A v neposlední řadě tu může hrát svou roli strach z rostoucích sazeb. Procitnutí do reality by ale v takovém případě mohlo být velmi dramatické.

(Zdroj: Natixis)

 

Čtěte více:

Kde bude Francie za pět let?
25.04.2017 7:13
Současná ekonomická a sociální situace ve Francii bezesporu přispívá k...
Od první světové války až k válce v Zálivu: jak trhy reagují na geopolitické krize
26.04.2017 13:48
Trhy budou v následujících třech až pěti letech znatelně ovlivněny geo...
USA končí s politikou silného dolaru. Jaké změny nastanou?
27.04.2017 7:47
Americké politice silného dolaru položil v roce 1995 základ tehdejší m...
Chcete používat euro? Proč ne rovnou celosvětový zlatý standard?
25.04.2017 11:54
V měnové unii musí její členské země vydávat dluhopisy v měně, kterou...
Trump zveřejnil daňovou reformu.
27.04.2017 8:40
Bílý dům ve středu představil návrh daňové reformy prezidenta Donalda ...
ECB nechala sazby beze změny, potvrdila nový objem nákupů aktiv
27.04.2017 13:59
Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y