Evropské firmy jsou po Brexitu méně ochotny investovat ve Spojeném království. Odchod Velké Británie z Evropské unie postihne především průmyslové a energetické firmy, výrobce zbytného spotřebního zboží, finanční společnosti a IT firmy. K takovým závěrům dochází průzkum Fidelity International na bázi 17 tisíc respondentů z firem.
Analytici Fidelity International v každoročním průzkumu Analyst Survey 2017 zaznamenali zlepšování ekonomických ukazatelů napříč odvětvími a regiony, přetrvává síla vyspělých trhů. V Evropě jsou ale analytici opatrnější než například v případě USA. Ačkoli dle průzkumu není celkově nijak patrný významný vliv politického rizika, nejistota kolem Brexitu snižuje ochotu firem činit strategická investiční rozhodnutí ve Spojeném království.
Uvádí to více než polovina všech evropských analytiků Fidelity International a čtvrtina všech asijských, z toho 40 procent analytiků zaměřujících se na Japonsko. Brexit bude mít podle nich na jejich firmy mírně negativní dopad, přičemž postihne zejména průmyslové a energetické firmy, výrobce zbytného spotřebního zboží, finanční společnosti a IT. Analytici se obávají tlumivého účinku všeobecné nejistoty, dále nedostatku informací ohledně budoucích vztahů mezi Británií a EU a dalších obchodních vazeb, také rizik hrozících londýnskému finančnímu sektoru a realitnímu trhu a v neposlední řadě i možnosti odlivu talentů.
„V důsledku zpomalení britské ekonomiky a zrychlení inflace v průběhu roku je pravděpodobné, že britská centrální banka ve druhé polovině roku možná znovu spustí program nákupu státních dluhopisů,” komentuje dopady Brexitu investiční ředitelka Fidelity International Anna Stupnytska.
„V případě absence obzvláště silných mzdových tlaků bude mít britská centrální banka jen málo důvodů zahájit v roce 2017 cyklus zvyšování sazeb, o to méně, pokud se v datech projeví „brexitová brzda“. Zpomalení v souvislosti s brexitem by mohlo prostřednictvím obchodních vazeb ovlivnit další evropské země, přičemž obzvláště zranitelné je Německo,” dodává Anna Stupnytska.

Analyst Survey 2017 jako každoroční vlastní výzkum analytiků investiční společnosti Fidelity International pokrývá všechny regiony a sektory. Opírá se o názory a znalosti 146 akciových a dluhopisových analytiků, kteří vycházejí ze 17 tisíc rozhovorů s odpovědnými zástupci firem. Názory v rámci výzkumu tak odrážejí pohledy tisíců generálních ředitelů a dalších vedoucích pracovníků ze společností z celého světa a výsledkem je souhrnný ukazatel sentimentu.