Aktualizováno Červnová inflace dopadla podle očekávání trhu a dále se tak vzdálila od poslední prognózy ČNB. Spotřebitelské ceny v červnu ve srovnání s květnem stagnovaly, tedy alespoň v průměru. Zatímco ceny potravin opět mírně vzrostly, levnější pohonné hmoty jejich dopad na inflaci hladce vykompenzovaly. Meziročně to ovšem u potravin vypadá podstatně jinak. Za potraviny si připlácíme o 5,4 % více, avšak u některých potravinářských výrobků je situace podstatně horší. Rekord drží ceny másla, které jsou meziročně vyšší o téměř 43 %, a tak pryč jsou ty časy, kdy jeho nadbytek po zavedení ruských sankcí vedl k jeho prudkému zlevňování. Aktuálně se tak máslo stává téměř luxusní potravinou, která spolu s dalšími mléčnými výrobky „řídí“ českou inflaci.
Meziroční inflace se tentokrát snížila o jednu desetinu procentního bodu na 2,3 % a vzdálila se tak opět od prognózy centrální banky. Za touto inflací stojí stále ve větší míře dražší potraviny. Jestliže se na inflaci ještě v květnu potraviny podílely jednou třetinou, aktuálně dosahuje jejich podíl 40 %. Zbytek inflace generuje dražší bydlení (nájemné, ceny realit a energie) a stále vyšší ceny v restauracích.
Další měsíce by měly přinést zklidnění inflačních tlaků především díky zlevňování pohonných hmot. Naproti tomu je třeba počítat s tím, že ceny potravin ještě neřekly své poslední slovo. Ostatně ceny v zemědělství stále rostou a letošní mizerná úroda nejspíš jejich dramatické snížení nepřinese.
Pro centrální banku znamená dnešní inflační číslo tak trochu dilema. Zatímco chce brzy zvyšovat své úrokové sazby, musí vzít v potaz, že 1) inflace stojí především na potravinách, 2) meziroční inflace se může velmi brzy dostat zpět pod dvouprocentní hranici, a 3) nemůže opomenout riziko dalšího posílení koruny v důsledku zvýšení úrokového diferenciálu. Dnešní číslo tak spíše nahrává odkladu tohoto zásadního rozhodnutí, které by si trh mohl interpretovat jako začátek cyklu měnové restrikce.