Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká inflace odskočila od cíle

Česká inflace odskočila od cíle

9.6.2017 9:33
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Rychleji, než jsme očekávali, rostly spotřebitelské ceny v květnu. Hlavním důvodem bylo další zdražení základních potravin. Za potraviny si lidé každý měsíc připlácejí čím dál více a tentokrát jsou celkově meziročně dražší o 4,5 %, nicméně ceny řady z nich - především mléčných výrobků a pečiva - rostou ještě podstatně rychleji. Při pohledu na vývoj ceny mléka u zemědělců je vidět, že tlak na růst cen přichází zcela odjinud.

Levnější byly tentokrát pohonné hmoty (- 1,1 %), které reagují na vývoj cen ropy a jejích derivátů na světových trzích. A s ohledem na aktuální vývoj mohou být spotřebitelé alespoň zde spokojeni.

Vedle potravin rostou lidem především náklady na bydlení (meziročně +1,7 %), které se odvíjejí jednak od přetlaku ze strany poptávky a materializují se ve vyšším růstu nájemného. Vedle toho opět začínají růst i ceny služeb spojených s bydlením, kam patří energie, voda atp.

Meziroční inflace sledovaná a cílovaná centrální bankou se odpoutala od cíle, kde byla naposledy minulý měsíc, a zvýšila se na 2,4 %. Za prognózou centrální banky inflace zaostává stejně jako minulý měsíc o dvě desetiny procentního bodu a je velmi pravděpodobné, že se tento odstup dále ještě zvýší. Inflaci i nadále potáhnou nahoru dražší potraviny a bydlení. Zatímco v případě potravin by se však cenový tlak měl brzy zmírnit, u bydlení s tím nelze počítat, právě naopak.

Centrální banka může být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by ji vývoj spotřebitelských cen neměl nutit k žádným radikálním akcím. S růstem sazeb není v době posilování koruny třeba pospíchat. Ostatně náznaky o možném zvyšování úrokového diferenciálů korunu posunují k silnějším hodnotám

 

Čtěte více:

Britské volby ŽIVĚ: Reakce na první odhady? Ohrožení Mayové i brzy nové volby
9.6.2017 1:12
Britské parlamentní volby podle odhadů vyhráli konzervativci premiérky...
Trumpova slova jsem vnímal jako rozkaz, řekl exšéf FBI Comey
8.6.2017 18:56
Bývalý ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jame...
Wall Street přešlapovala na místě; Alibaba a Tesla na nových maximech
8.6.2017 22:00
Ostře sledované vystoupení bývalého šéfa FBI před senátním výborem nep...
9.6.2017 7:21
Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové podle průběžných výsledk...
Asie ignorovala komplikace Trumpa i Mayové, zisky atakovaly dvouletá maxima
9.6.2017 8:32
Konec druhého červnového týdne přinesl asijským akciím čerstvé dvoulet...
Pražská burza ve znamení Kofoly. Firma oznámila odkup svých akcií
9.6.2017 8:48
Čtvrtek 8. června přinesl na kapitálové trhy řadu ekonomických, ale i ...
Rozbřesk: Noční můra Theresy Mayové, britská libra zažívá další povolební šok
9.6.2017 9:23
Britská libra zažívá další povolební šok. Britská premiérka Theresa Ma...

Váš názor
 •  
  9.6.2017 12:14

  Říkal jsem to už před lety. Intervence banky povede k inflaci a masivnímu posilování koruny v budoucnu a zaplatíme to její dobrodružství právě v inflační dani. Uvolňování přebytečných korun totiž spíše než k oslabení koruny povede k inflaci a sama ČNB bude muset vedle zvyšování sazeb sahat také ke stahování nadbytečné měnové zásoby, což obojí povede k posilování koruny. Zahraniční investoři (zvaní hanlivě zaprděnými Čecháčky spekulanti) nebyli (a nejsou) blbí.
  Niemetz
  •  
   9.6.2017 13:50

   Zatim to vse vede hlavne ke zvysovani marží obchodníků. Hlavnim inflacnim faktorem jsou potraviny a je videt, jak se vzdaluji ceny v obchodech od cen vyrobcu a zemedelcu.
   Petr Dufek
  •  
   9.6.2017 12:28

   Jak může posilování měny vést k inflaci? Jsme tu sami na těžko přístupném ostrově? Cílem podnikatelů je zvyšovat prodej. Když budou prodejci mít možnost dovézt v důsledku silnější koruny věci laciněji a taky je trochu laciněji prodat, aby vyřadili konkurenci, tak to podle tebe neudělají? A domácí výrobci se budou muset přizpůsobit (racionalizovat, zefektivňovat, modernizovat), jinak skončí.
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data