Největší švýcarské bance UBS nečekaně vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk díky divizi správy majetku bohatých klientů. Dařilo se i švýcarské dvojce . Navzdory silným výsledkům ale zůstávají obě banky ve výhledu na druhou polovinu roku obezřetné. Oproti tomu francouzská bankovní jednička překonala většinu Wall Street i německého bankovního hegemona .
Čistý zisk UBS, která je největším správcem majetku bohatých klientů na světě, za tři měsíce do konce června stoupl o 14 procent na 1,174 miliardy švýcarských franků. Zisk se zvýšil o 78 procent na 303 milionů CHF a čistý zisk klesl o 6,4 procenta na 2,4 miliardy EUR, ovšem očekávání bylo v průzkumu Bloombergu nastavené jenom na 1,91 miliardy.
UBS a jsou obezřetné...
Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zisk UBS jen 879 milionů CHF. K vysokému zisku přispěl hlavně silný výkon divize správy majetku v oblasti Asie a Tichomoří, který měl poprvé nejvyšší přínos ze všech regionů k celkovému zisku. Celkový zisk mezinárodní divize správy majetku se zvýšil o 14 procent. Zisk investiční banky naopak klesl o šest procent.
"Zlepšení nálady investorů a zvýšená důvěra se promítly do zlepšení úrovně aktivity klientů v divizi správy majetku," uvedla banka v prohlášení. Varovala však před sezonními faktory a nízkou nestabilitou, které by mohly mít dopad na další aktivitu klientů.
Hospodaření podpořilo zlepšení v téměř všech hlavních divizích v čele s divizí správy majetku bohatých klientů a obchodování na trzích. Slabý výkon zaznamenala banka pouze v Asii, kde již třetí čtvrtletí hospodařila se ztrátou. dodala, že se nadále snaží zlepšit svůj výkon v regionu snižováním nákladů. Navzdory příznivému druhému čtvrtletí však i tato banka zůstala ve svém výhledu na zbývající část roku obezřetná.
...BNP Paribas září
Oproti tomu generální ředitel Jean-Laurent Bonnafe chce ze své banky udělat jednoho ze tří největších hráčů v tradingu a firemním bankovnictví na kontinentu a jako jeden z mála evropských šéfů investuje do aktivit v oblasti investičního bankovnictví.
Tomu se v předešlém kvartálu dařilo dobře. Mimořádnou výkonnost měla u akciových derivátů, díky kterým jí celkový výnos v divizi globálních trhů klesl pouze o 2,3 procenta na 1,5 miliardy EUR, těsně nad 1,47 miliardy EUR, které v průměru očekávali analytici. Výnos v divizi obchodování s dluhopisy, komoditami a měnami klesl ve čtvrtletí o 16 procent, což banka vysvětlila nízkou obchodní aktivitou ve všech segmentech.
Americkým investičním bankám i , která je podle příjmů největší investiční bankou v Evropě, se přitom v předešlém kvartálu vedlo jinak. Pětice největších investičních bankovních domů v USA vykázala pokles zisku z tradingu úhrnem o téměř 10 procent a Deutsche ve čtvrtek ohlásil nejslabší kvartální výnos za více než tři roky. Její ředitel John Cryan pak svým obezřetným výhledem pro zbytek roku udal tón dnešní švýcarské konkurenci.
Data Bloombergu navíc ukazují, že se v prodeji evropských dluhopisů letos dostala na třetí místo a vystrnadila Deutsche z největší trojky.
Akcie Credit Suisse rostly naposledy o 1,6 procenta, akcie UBS v Curychu klesaly o 2,8 procenta a BNP Paribas ztrácely v Paříži 0,38 procenta. Evropské bankovní tituly jako celek mířily dolů, když index evropských bank Euro Stoxx Europe 600 Banks odepisoval 1 procento. Výkon všech tří bankovních titulů za poslední rok ukazuje následující graf:

Zdroje: BBG, ČTK, , FT