Očekávané zvyšování úrokových sazeb ve světě a škody, které by to mohlo způsobit světové ekonomice obtěžkané dluhy. Na toto téma se zaměřil věhlasný americký investor Bill Gross v nejnovějším pravidelném investičním výhledu. Starosti mu dělá trend utahování měnové politiky, kterým se podle všeho pomalu vydávají centrální banky. Pro zotavení ekonomik by něco takového mohlo být nebezpečné.
Jenom ve Spojených státech mají domácnosti dluhy za 14,9 bilionů dolarů. Firmy dluží 13,7 bilionů. Rostoucí úrokové sazby ale zvýší náklady krátkodobého dluhu, které si na sebe firmy i lidé nabrali.
„Zatímco vlády a americké ministerstvo financí si dodatečné výdaje může dovolit, zadlužené korporace a jednotlivci v mnoha případech nikoli,“ uvedl také podle CNBC Gross, který stál u zrodu investičního společnosti PIMCO, kde spravoval největší dluhopisový fond na světě. Odtud přízvisko „dluhopisový král“. Samotný Gross PIMCO před skoro třemi lety opustil. Nyní je správcem fondu v Janus Henderson Advisors.
Finanční trhy předpokládají, že Fed do konce roku schválí ještě jedno zvýšení úrokových sazeb. Bylo by to potřetí v tomto roce. Nákupy dluhopisů a další programy zaměřené na podporu svých ekonomik se podle všeho chystají korigovat také další centrální banky. Ta kanadská přitáhla otěže už minulý týden. Dnešní vystoupení prezidenta Maria Draghiho po měnovém zasedání ECB sice přineslo lehké holubičí překvapení, Draghi však nijak zásadně neotočil směr “exit” nastavený svými výroky na konci června, říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Jak plochá? - Nevím
Gross se v měsíčním výhledu pozastavil především nad výnosovou křivkou, která zachycuje rozdíly mezi úroky u krátkodobého a dlouhodobého dluhu. Ta v poslední době zploštila, což obvykle signalizuje, že stav ekonomiky dělá investorům starosti. Jenomže k „převrácení“ má křivka zatím daleko. Invertovaná křivka by znamenala, že krátké úrokové sazby rostou nad ty dlouhodobé. Nemuselo by věstit nic dobrého pro ekonomiku, protože takováto situace bývá tradičně předzvěstí toho, že recese je na obzoru.
Podle Grosse ale v prostředí nízkých úrokových sazeb situace tentokrát tak daleko zajít nemusí a křivka nemusí být zase až tak moc plochá, aby se investoři dovtípili, že ekonomika možná začíná obracet.

„Vysoce zadlužené domácí a světové ekonomiky současnosti, které ´tyly´ z uvolněných měnových politik let minulých, pravděpodobně nedokážou obstát nikde v blízkosti plochých výnosových křivek, jak jsme tomu byli svědky v minulých desetiletích,“ uvedl také Gross na webu.
Zdroje: FT, CNBC, Patria.cz, en-us.janushenderson.com