Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asijský hospodářský zázrak ohrožují tři země

Asijský hospodářský zázrak ohrožují tři země

19.08.2017 7:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Asie je světovým hospodářským zázrakem poslední doby. Ten je ale nyní v ohrožení, a to hned v trojnásobném, naznačuje v článku pro Project Syndicate ředitel neziskové organizace Rada pro mezinárodní vztahy Richard Haass.

Řada asijských zemí prošla během posledního půl století pozoruhodným hospodářským vývojem. První ekonomikou, která vyletěla nahoru, bylo Japonsko, aktuálně třetí největší ekonomika na světě. Čína se začala zvedat později, nyní je ale světovou ekonomickou dvojkou. A Indie, která se brzy stane nejlidnatější zemí světa, zažívala v poslední době růst ekonomiky o úctyhodných až 8 procent ročně. V průměru o 5 procent rostly v posledních letech ekonomiky deseti členů uskupení ASEAN, píše Haass.

Strategický zázrak

Tento ekonomický zázrak stojí na zázraku strategickém, o kterém se ale hovoří už podstatně méně často. Je to zachování míru a pořádku, respektive skutečnost, že od konce války ve Vietnamu v polovině 70. let minulého století se zásadní přeshraniční vojenské konflikty Asii vyhýbaly. Řadu sporů v regionu se přitom dosud nepodařilo vyřešit. Napětí v Asii v současné době vyvolávají především sporné územní nároky, do kterých je mnohdy zapletená Čína.

Navzdory tomu ale na kontinentu většinou panuje mír. Zčásti je tomu proto, že žádná země nechce ohrozit svůj hospodářský růst tím, že by rozpoutala konflikt. Ve hře je i stejnorodost mnoha asijských společností, díky které existuje relativně nízká šance rozpoutání občanské války a jejího rozšíření za hranice. A v neposlední řadě americký diplomat zmiňuje silnou vojenskou přítomnost Spojených států v regionu, která způsobuje, že státy nejsou tolik nuceny vyvíjet vlastní velké zbrojní programy.

Trojí ohrožení

Nejnovější vývoj by ale hospodářskou prosperitu mohl narušit. Klíčové jsou podle Haasse tři faktory.

Prvním je rozsáhlejší vojenský potenciál Číny, ke kterému jí pomohl právě růst její ekonomiky. Peking je ale v zahraniční politice stále asertivnější a ostatní země jsou více motivované k tomu zvýšit vlastní vojenské výdaje.

Druhým je stále větší chaos v zahraniční politice Bílého domu. Spojené státy jsou podle Haasse jedinou velmocí, která je schopna Čínu vyvažovat. Ze své tradiční role v Asii ale zřejmě ustupují, což by ve výsledku mohlo spojence přimět k tomu vzít bezpečnost do vlastních rukou.

Nejakutnější hrozbou pro stabilitu však v současnosti představuje Severní Korea. Katastrofální následky by měl případný útok z její strany, ale i případný preventivní úder Spojených států, a destabilizační účinky by mohla mít i jenom samotná jejich hrozba.

Kdyby na některý z těchto scénářů došlo, následky by ohrozily „ekonomickou prosperitu nejenom Asie, ale celého světa. Jmenovitě konflikt mezi USA a Čínou by mohl zničit nejdůležitější bilaterální vztah 21. století“, napsal také Haass v článku na webu Project Syndicate.

Ten byl zveřejněn ve stejný den jako rozhovor Trumpova poradce Stevea Bannona pro časopis The American Prospect. Bannon v něm prohlásil, že Spojené státy jsou v ekonomické válce s Čínou. Boj nyní prohrávají, jsou ale připraveny Čínu za její nespravedlivé obchodní praktiky tvrdě postihnout.

Zdroje: ČTK, CNBC, www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

Technologické akcie odhalily slabé místo trhů v Asii. Severní Korea má prý rakety, které mohou zasáhnout USA
12.06.2017 8:24
Výprodeje amerických technologických akcií, které začaly minulý týden,...
Ekonomika KLDR rostla loni nejvíc od roku 1999. Pomohl export i zbrojení
21.07.2017 13:41
Hrubý domácí produkt (HDP) Severní Koreje se loni zvýšil o 3,9 procent...
Čína si píchá ekonomický botox, dopadne jako Japonsko
31.07.2017 6:46
Čínský produkt ve druhém čtvrtletí rostl meziročně o 6,9 %. Ve srovná...
Je už Čína připravena na vůdčí globální pozici?
04.08.2017 7:09
Spojené státy se pod vedením prezidenta Donalda Trumpa záměrně vzdávaj...
Rozbřesk: Korea vrací na globální trhy strach - cítí ho i koruna.
11.08.2017 9:13
Nad světovou ekonomikou je jasno. Odhady růstu jsou přepisovány směre...
Japonsko růstem ekonomiky překonává souputníky z G7
14.08.2017 8:49
Japonská ekonomika rostla během tří měsíců do června už šesté čtvrtlet...
Vůdce KLDR Kim Čong-un dostal plány útoku na americký Guam, rozhodnutí odložil
15.08.2017 10:43
Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal plány útoku na americké zámořs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y