Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Co by investoři měli vědět o rozvíjejících se trzích

Pimco: Co by investoři měli vědět o rozvíjejících se trzích

01.09.2017 7:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Index MSCI Emerging Markets Index v sobě zahrnuje 27 zemí, pět největších ale tvoří 70 % jeho tržní hodnoty a Čína spolu s Jižní Koreou a Tchaj-wanem více než 50 % jeho hodnoty. Investoři na nyní akciových i dluhopisových trzích by měli mít ohledně rozvíjejících se trhů na paměti několik základních bodů, píše ve své zprávě PIMCO. Které to jsou?

Za prvé, mezi tyto země patří jak významní vývozci komodit, tak jejich dovozci. Některé země jsou například značně závislé na importech ropy, jiné ji vyvážejí. Následující mapa a grafy shrnují významné vývozce a dovozce ropy v rozvíjejícím se světě:

a

 

Nelze tedy říci, že nízké či vysoké ceny komodit jsou pro rozvíjející se trhy plošně dobré, nebo jim škodí. Pokles cen komodit může například významně ulevit dovozcům komodit a zlepšit bilance jejich běžných účtů. Negativně ale dopadne na jejich vývozce. Vysoké ceny komodit pak působí opačně, nicméně u exportérů mohou zase vést k nedostatečné fiskální disciplíně. 

Za druhé, krize v rozvíjejících se zemích jsou postupem času mírnější. Dříve platilo, že problémy jedné země se mohly rychle přenést do zemí a regionů jiných. Příkladem je asijská krize roku 1997 či default Ruska v roce 1998. Investoři tak postupně nabyli přesvědčení, že rozvíjející se trhy jsou jako celek velmi náchylné ke krizím. 

Jak ovšem bylo zmíněno, krize se stále více omezují pouze na jednotlivé rozvíjející se země, což je odrazem rostoucí sofistikace investorů. Když například došlo k politickým zvratům na Ukrajině a následnému zabrání Krymu Ruskem, někteří dluhopisoví investoři se začali stahovat z Ruska, ale k nějakému plošnému útěku z rozvíjejících se trhů nedošlo. Naopak, investoři začali rotovat směrem k zemím jako Kazachstán. 

V současné době může největší nepokoj na trzích vzbudit Čína, ale i v takovém případě by mohl být dopad na trhy v jiných zemích poměrně omezený. Dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí totiž nezahrnují čínské obligace denominované v renminbi. A útlum čínské ekonomiky by také mohl vyvolat další uvolňování monetární politiky, které by podle našeho názoru dluhopisovým trhům prospělo. 

Za třetí, vyšší sazby v USA nemusí být pro rozvíjející se trhy negativní. V roce 2013 sice plány na utažení americké monetární politiky vyvolaly v některých rozvíjejících se zemích problémy. V tomto případě šlo ale spíše o výjimku, protože tyto trhy si v jiných případech, kdy sazby v USA rostly, vedly dobře. Na měnových trzích byl vývoj smíšený, ale dluhopisy denominované v dolarech se chovaly odolně. 

Pozitivní byl vývoj jak během cyklu utahování v letech 2000–2001, 2004–2006 i během současného cyklu. Ten se také vyznačuje velmi dobrou komunikací ze strany Fedu. Utahování finančních podmínek v USA by tedy mělo jít ruku v ruce se zlepšením ekonomického vývoje. Ani zdaleka tak neplatí, že růst sazeb ve Spojených státech je pro rozvíjející se trhy noční můrou. 

Za čtvrté, hraniční trhy jsou stále okrajovou a málo likvidní třídou aktiv. Investoři se sice snaží nalézt alternativy k tradičním rozvíjejícím se trhům a řada z nich se domnívá, že velkou příležitost představují právě hraniční trhy. Mezi ně patří například Uruguay, Zambie či Srí Lanka. Jde ale o skupinu zemí, které mají společnou jen malou velikost ekonomiky a málo likvidní trhy. Ty sice mohou v některých případech nabídnout vyšší výnosy, ale jde o cenu za vyšší riziko. Budoucnost těchto trhů závisí zejména na zvyšování transparentnosti a diverzifikace jejich ekonomik. Neexistuje ovšem žádná garance toho, že tato aktiva nabídnou celkově vyšší návratnost než rozvíjející se trhy.


 
 

Čtěte více:

Regulatorní dostihy z kopce: Kdo dá nejvíc, aby získat Saudi Aramco?
26.08.2017 17:59
Vprostřed soustředěného soupeření o očekávanou kotaci Saudi Aramco, ne...
Možná, že centrální banky jsou nezávislé až moc
27.08.2017 10:04
Centrální banky vyspělých zemí mají velkou míru nezávislosti. To je p...
Víkendář: The Economist radí, jak jednoduše zvednout životní standard na celém světě
26.08.2017 9:47
Na chodníku leží stodolarovka a kolem jdou dva ekonomové. První z nich...
Víkendář: Volil jsem Trumpa. A teď toho těžce lituju
27.08.2017 16:56
Když Donald Trump ohlásil, že bude kandidovat na post amerického prez...
Lekce o sebenaplňujících se proroctvích z Číny
28.08.2017 7:21
Víra v náboženství nebo skony k ezoterice často ovlivňují způsob, jaký...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data