Koruna by mohla v září čelit masivním výprodejům s tím, jak vyprší velké množství státních pokladničních poukázek v objemu přesahujícím 4 procenta HDP. Česká národní banka naladěná na zvyšování úrokových sazeb ale může působit jako stabilizační faktor. V analýze to napsala agentura Reuters.
Pět měsíců po ukončení kurzového závazku trh v září očekává nápor splatných krátkodobých poukázek v celkovém objemu 195,7 miliardy korun. Během jednoho měsíce tak bude maturovat 13 procent veškerého domácího vládního dluhu a suma odpovídající 1,5násobku dluhopisů splacených za celý loňský rok.
Ministerstvo financí vydávalo pokladniční poukázky ve velkém, aby vydělalo na tržních sazbách řízených spekulacemi investorů. Ti hledali místo pro zaparkování nakoupených dlouhých korunových pozic, nahromaděných v očekávání, že česká měna po ukončení intervencí ČNB prudce posílí.
Jelikož pokladniční poukázky vyprší bez refinancování, někteří investoři vzhledem k omezeným alternativám pro další investice zřejmě smění zinkasované koruny na devizovém trhu za eura.
Jak prudké případné oslabení koruny bude, závisí na tom, kolik lidí nakoupí další dluhopisy a využije nákladná depozita s vyhlídkou na další zvýšení českých úrokových sazeb do konce roku.
Od dubnového ukončení kurzového závazku koruna celkově posílila o 3,4 procenta, ale nepodařilo se jí přesvědčivě pokořit hranici 26 korun za euro.
ING Bank, která loni označila nákup koruny za "obchod roku 2017", v úterý své doporučení ukončila. Uvedla přitom, že koruna má v krátkodobém horizontu jen malý prostor pro posílení a "velký objem pokladničních poukázek maturujících v září je dalším důvodem proč nečekat na koruně významné zisky".
Pozice
Relativně mírné tempo posilování koruny spolu se silně rostoucí ekonomikou umožnilo České národní bance uvažovat o dalším zvýšení úrokových sazeb ještě do konce letošního roku.
Pro mnohé investory je toto klíčem k ochraně koruny před oslabením a důvodem pro její dlouhodobé posilování.
Michail Diamontopulos, manažer portfolia v londýnské Asset Management, uvedl, že ačkoli koruna krátkodobě čelí protivětru, pro další posílení má prostoru dost. "Věříme, že v příštím roce bychom mohli být svědky posílení koruny o další dvě až tři procenta," řekl podle Reuters. Agentura svoji analýzu uveřejnila v pátek.
Někteří analytici vidí šanci na další utažení měnové politiky již na nadcházejícím měnovém zasedání 27. září, jiní je čekají na následujícím jednání 2. listopadu, kdy bude zveřejněna nová prognóza.
Bankovní rada již v minulosti uvedla, že korunové pozice představují pro měnu riziko k oslabení, a za jeden z faktorů označila i velký objem maturujících pokladničních poukázek. Guvernér Jiří Rusnok ani viceguvernér Mojmír Hampl však obavy ze zemětřesení na trhu nemají.
"Kdyby ta nejistota byla opravdu veliká pro tržní hráče, tak bychom to viděli v implikovaných tržních sazbách a tam se nic dramatického neděje," řekl Hampl v rozhovoru pro Reuters 29. srpna.
Podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Patria Finance, je česká koruna dál výrazně překoupená. „Objem čistě spekulativního kapitálu se pohybuje podle našich odhadů dál v desítkách miliard eur a mnohonásobně převyšuje roční přebytky českého zahraničního obchodu,m" upřesnil Jan Bureš.
Podle něj splatnost pokladničních poukázek však nemusí být rozhodujícím spouštěčem odchodu zahraničních hráčů z korun. Spíše než dostupnost domácích investičních přílěžitostí je pro trpělivost sázkařů na korunu podle Jana Bureše důležitá dobrá nálada na globálních trzích a pokračování kvantitativního uvolňoávní (QE) v eurozóně. „Nic z toho ale také nemusí trvat věčně," uzavřel komentář Jan Bureš.

Implicitní forwardové sazby vidí korunu během příštích několika měsíců ukotvenou okolo hodnot 26 za euro, stojí také v pátek uveřejněné analýze.
Pokud by zahraniční investoři - kteří nyní drží 45,6 procenta domácího dluhu - nešli příjem ze splacených poukázek směnit přímo na trh, alternativy pro držení pozic v korunách jsou dražší.
Devizové swapy jsou málo likvidní a další možností je uložit peníze v českých bankách a platit poplatky za depozita. Banky také mají vlastní limity na objem depozic, aby se vyhnuly velkému objemu hotovosti drženému na konci roku, ze které se vypočítávají příspěvky do rezolučního fondu na záchranu evropských bank. "Čekám, že se místní banky budou podílet na hotovosti, nicméně sazby (u vkladů) budou poměrně restriktivní," uvedl obchodník na peněžním trhu Dalimil Vyškovský.
Pokladniční poukázky splatné v září.
Slatnost Objem (v Kč) Výnos (v %)
1. září 17,920 -0,35
8. září 26,055 -0,40
15. září 43,350 -0,25
22. září 34,824 -0,25
22. září 31,366 -0,37
29. září 7,001 -1,00
29. září 12,000 -0,55
29. září 15,692 -0,56
29. září 2,001 -1,60
29. září 5,448 -0,87
Ministerstvo financí plánuje v září pět aukcí dluhopisů v celkovém objemu 16 miliard korun, upozorňuje také Reuters.
Zdroj: Reuters