Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína může trhy překvapit tam, kde to nejméně čekají

Čína může trhy překvapit tam, kde to nejméně čekají

31.10.2017 6:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Obvykle se hovoří o tom, že Západ nejdříve do Číny vyvezl inflaci, ta ale poté začala ve světové ekonomice šířit deflační tlaky. A kvůli tomu výrazně klesla i schopnost centrálních bank vyspělých zemí zvýšit tempo růstu cen, píše na stránkách FTAlphaville Izabella Kaminska. Poukazuje ovšem na novou analýzu společnosti Enodoeconomics, v níž známá odbornice na Čínu Diana Choyleva prezentuje trochu jiný pohled na věc. Další čínský export deflace je totiž podle ní méně pravděpodobný a trhy by se měly obávat něčeho úplně jiného.

„Většina globálních investorů očekává, že se Pekingu úspěšně povede ekonomická transformace a Čína přejde na nový model. Někteří se ale stále obávají toho, že cíle dosaženo nebude a namísto větší rovnováhy v čínském hospodářství přijde krize. Čína by pak do světové ekonomiky exportovala svou deflaci. Moje analýza ovšem ukazuje, že trhy se v následujících měsících budou muset vyrovnat s opakem. Tedy s exportem inflace,“ říká Choyleva.

Čínský deflátor založený na oficiálních číslech totiž ukazuje, že inflace nabírá na tempu a deflátor, který počítá Enodoeconomics dokonce ukazuje na ještě prudší zrychlení růstu cen než oficiální čísla. Naopak index spotřebitelských cen naznačuje jen na utlumenou inflaci a právě on je tím hlavním měřítkem, které investoři sledují. Inflace měřená na základě tohoto indexu se od chování deflátoru odchyluje již delší dobu, což není zase tak překvapivé. Každý ukazatel totiž měří něco jiného. Inflace založená na indexu spotřebitelských cen pracuje s pevně daným košem zboží a služeb a neodráží se v ní změna struktury spotřeby, posun k alternativním produktům a podobně. 

Choyleva ovšem tvrdí, že nyní je rozdíl mezi chováním obou indikátorů tak velký, že jej nelze vysvětlit různou metodologií sestavování. V následujícím obrázku je vyznačen vývoj oficiálního deflátoru, deflátoru od Enodoeconomics, inflace spotřebitelských cen a inflace jádrové:

001

 

Choyleva se domnívá, že inflaci založenou na indexu spotřebitelských cen v posledních měsících brzdily zejména ceny potravin, které v letošním roce klesaly. Příčinou byl mohutný převis nabídky nad poptávkou. Pokud dáme ceny potravin stranou a řídíme se jádrovou inflací, zjistíme, že i ta znatelně roste. V září zrychlila na 2,3 % (viz graf). Tuto teorii mohou potvrdit i nová data týkající se cen čínských dovozů a vývozů. Nicméně je skutečně možné, že zatímco jsou trhy nastaveny na riziko čínské deflace, její ekonomika může překvapit exportem opačného jevu a ovlivnit tím i monetární politiku vyspělých zemí. 


Čtěte více:

Zdolal monetární atak konečně i ekonomiku ztracených dekád?
28.10.2017 18:26
Názory na to, jak efektivní byla pokrizová monetární stimulace, se zna...
Jakou hodnotu má analytická hvězda? Větší než právník...
29.10.2017 16:50
Jaká je vlastně hodnota akciového analytika? EU bude za méně než tři m...
Investiční téma následujících měsíců: Zánik Phillipsovy křivky a revoluční změny v centrálních bankách
30.10.2017 7:09
Mezi ekonomy a investory zaměřujícími se na makroekonomické strategie ...
Draghi chce trhům dát vše, musí být jestřábem v holubičím hávu
31.10.2017 15:16
Evropská centrální banka minulý čtvrtek oficiálně oznámila začátek kon...

Váš názor
  •  
    31.10.2017 8:20

    "inflaci založenou na indexu spotřebitelských cen v posledních měsících brzdily zejména ceny potravin, které v letošním roce klesaly....." To mě vždy baví, absolutní odtržení od reality... Inflace snižuje pouze "kvalitativní deflace" tedy cena zboží versus doba použitelnosti, narazí na limit, až si budeme vše jen pronajímat...
    Charlie
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m