Evropské energetiky vstaly z popela. Prozrazuje to alespoň končící evropská výsledková sezóna. V sektorech září energetické firmy nejvíce. A jenom dražší ropou to nebylo.
Řeč je o společnostech jako nebo Statoil, které svými zisky za třetí čtvrtletí překonaly očekávání analytiků. Vysvětlením může být koktejl složený z několika faktorů: vyšších cen ropy, hlubokých škrtů v nákladech a probouzející se důvěry, že útlum v ropném odvětví se chýlí ke konci. Zisk na akcii firem v sektoru energetiky stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 54 procent.

Celkově se v Evropě zisky zvýšily o 9 procent, upozorňuje americká banka Chase, zatímco v amerických společnostech o 6 procent.
Akcie ropných a plynárenských firem během výsledkové sezóny mířily nahoru. Od 23. října, kdy začala s kvartálními čísly přicházet většina společností, získal sektor energetiky 2,8 procenta. Donedávna šlo přitom o letos zatím nejslabší sektor v Evropě.
Mimo energetiku činil růst zisku na akcii v Evropě 5 procent a v USA 4 procenta. Nečekaně lepší americká výsledková sezóna ale přiměla analytiky k tomu, aby zvýšili odhady tržeb a zisků společností z indexu S&P 500 na nadcházející čtyři čtvrtletí. Největší revize nastaly i v tomto případě v sektorech citlivých na vývoj komodit, připomněla v úterý agentura Bloomberg. Nadále silné jsou technologie, naopak odhady v sektoru zdravotní péče klesly.
„Sedmiprocentní meziroční růst zisků S&P 500 je o 2 p.b. rychlejší, než s čím počítaly predikce trhu. Zato v případě tržeb se predikce nemýlily a jejich 7% meziroční růst byl ve výsledku naplněn. Z toho vyplývá, že pozitivní překvapení na zisku muselo plynout z širších ziskových marží," říká analytik Patria Finance Ján Hladký. Potvrzují to i čísla konsensu, jenž předpokládal zúžení ziskových marží meziročně o 5 bazických bodů, přičemž ve skutečnosti došlo k jejich navýšení o 37 bodů, počítáno meziročně. „Medaili za zásluhy si v tomto ohledu odnáší technologický sektor, u nějž až 81 procent firem publikovalo čistý zisk na akcii, který překonal konsensus o více než jednu standardní odchylku. Mimochodem, jedná se o nejlepší výkon za posledních minimálně 19 let.“
Pokud jde o Evropu, solidní výkonnost v energetice mohla mírnit zklamání z výsledků v jiném velkém odvětví: Banky jako , nebo hlásily nižší zisky z obchodů na dluhopisových trzích, podotýká Bloomberg.
Ropa v posledních dnech ale nejede
Cenám ropy se ale v posledních dnech nedaří. Mezinárodní energetická agentura IEA v úterý snížila odhady poptávky po surovině pro následující rok. Zásoby ropy v USA zřejmě minulý týden stouply, zatímco Rusko není podle informovaných zdrojů Bloombergu zatím přesvědčeno, že je potřeba prodloužit dohodu o omezení těžby, o kterém bude ropný kartel OPEC jednat na konci měsíce. Barel Brentu (lednový kontrakt) se dnes na burze ICE obchoduje slabší o více než jedno procento kolem 61,5 dolaru. V úterý ztratil 1,5 procenta. Americká WTI (kontrakt na prosincové dodání obchodovaný na americké NYMEX) je na zhruba 55 dolarech za barel. Před týdnem byl v jednu chvíli až o 2,8 dolaru dražší.