Pokud by energetické společnosti dostávaly peníze za to, jak málo emisí vypouští do atmosféry, Electricité de France by se měla jako v ráji. Jaderné a obnovitelné zdroje totiž v jejím případě generují přibližně 88 % elektřiny, uhlí a ropa jen asi 4 %. Jenže EdF není mezi energetikami králem. Naopak, nedaří se jí nijak dobře. Chris Bryant z Bloomberg Gadfly poukazuje na to, že dobře se nevede ani jejím akciím. Na počátku tohoto týdne se dokonce propadly o 11 % poté, co firma varovala, že zisky budou v příštím roce o 4 % nižší, než se doposud čekalo.
Takový cenový propad se může na první pohled zdát jako přecitlivělost akciového trhu, ale ve skutečnosti jde o reakci odrážející zejména vysoké zadlužení firmy. Její čistý dluh dosahuje asi 31 miliard eur, k tomu připočtěme 21 miliard eur penzijních závazků. Navíc by měla vydat asi 50 milionů eur na modernizaci francouzských jaderných elektráren a velké výdaje budou také souviset s uzavíráním některých zařízení. A jako by to nestačilo, ještě tu jsou náklady na dva nové reaktory v Hinkley Point ve Velké Británii.
Čtyři pětiny akcií EdF stále vlastní vláda a to může v některých investorech budit určitý pocit bezpečí. Jenže je dost těžké cítit se bezpečně v situaci, kdy EdF bojuje se svým tokem hotovosti. Očekává se, že příští rok nevydělá v podstatě nic a její čistý dluh se dostane na 2,7 násobek její ziskovosti na úrovni EBITDA. A je až zarážející, jak málo má tato společnost svůj osud ve svých vlastních rukou.
V Británii chce vláda uzákonit cenové stropy na celkové výdaje za energie u domácností. Není jasné, zda EdF bude schopná dokončit Hinkley včas a se schváleným rozpočtem. Doma ve Francii zase EdF čelí ostřejší konkurenci a stagnující poptávce. Ta by příští rok mohla mírně klesnout, podobně, jako na některých dalších vyspělých trzích, kde spotřebitelé kladou stále větší důraz na úspory elektrické energie. A hlavně není jasné, zda se vláda Emmanuela Macrona bude skutečně snažit splnit svůj slib ohledně snížení podílu jaderné energie na energetickém mixu Francie ze tří čtvrtin na jednu polovinu.
EdF se v této situaci snaží zlepšit své finance tím, že prodává aktiva a snižuje náklady, v březnu zvýšila svůj kapitál o 4 miliardy eur. Jenže její kapitalizace se stále pohybuje na úrovni její hotovosti, kterou drží v rozvaze, a to si její akcie od dubna prošly 40% rally. EdF by jistě značně těžila z dalšího růstu velkoobchodních cen elektřiny. V EU došlo před několika dny k dohodě, která by měla uvolnit přebytky na trhu s emisními povolenkami, což by k růstu cen elektřiny skutečně vedlo. EdF by podle jako „čistá“ utilita z takového kroku těžila nejvíce.
Zdroj: Bloomberg Gadfly