Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci mohou Američanům jasně ukázat, co je špatně s jejich průmyslovou ikonou

Němci mohou Američanům jasně ukázat, co je špatně s jejich průmyslovou ikonou

15.11.2017 19:28

Nedávno jsme tu uvažovali nad výhodami a nevýhodami velkých konglomerátů a to zejména v souvislosti se současným vývojem kolem GE. Akciím této společnosti se letos nevede nejlépe, na počátku tohoto týdne dokonce v reakci na nově ohlášený restrukturalizační plán ztratily téměř 6 %. A ani řada předchozích let nebyla žádnou hitparádou. Podle některých názorů by pro GE mohl být vzorem jeho dávný rival – německý Siemens.

Chris Bryant na stránkách Bloomberg Gadfly s pomocí následujícího grafu ukazuje, že Siemens na tom je z hlediska výkonnosti akcií již dlouhou řadu měsíců mnohem lépe, než jeho americký konkurent:

001

Bryant ovšem v podstatě tvrdí, že Siemens má před GE jen náskok v tom, jak se snaží zbavit své rigidní konglomerátní struktury. Pokud by to byla pravda, je i on důkazem, že náklady spojené s tímto typem společností převyšují přínosy a nakonec vyhraje jen ten, kdo to pochopí dříve a zachová se podle toho. Bryant poukazuje třeba na to, že Siemens má sice dlouholeté zkušenosti s rozvojem alternativních zdrojů energie, tyto zkušenosti mu ale nepomohly v tom, aby si plně uvědomil, k jak hlubokým strukturálním posunům v energetice dojde. Jinak řečeno, přenos informací mezi jednotlivými divizemi a jejich spojování do celkového obrázku nefungovalo.

Nyní v čele Siemensu stojí Joe Kaeser, který prodal aktiva a činnosti, které úzce nesouvisí s jádrovým podnikáním firmy. Ale co její jádro? Podle obecně přijímaného příběhu by sice mělo docházet k útlumu černouhelné energetiky, alternativní zdroje by ale měly procházet boomem a z něj by měl těžit Siemes a spol. Jenže tento optimismus podle Bloombergu boří nečekaně slabá celková poptávka po elektrické energii, které se následně promítá do investic energetik do plynových turbín, výdajů na jejich údržbu a dalšího vybavení elektráren. Německé utility si na příklad v posledních třech letech objednaly pouze dvě turbíny a na ceny na tomto trhu navíc tlačí ostrá konkurence.

Kaeser chce Siemes posunout k holdingové struktuře – samostatná bude výroba větrných elektráren, vlaky, zdravotní přístroje (kde by mělo proběhnout IPO). To přirozeně neznamená, že se zároveň zlepší podmínky na příslušných trzích. Vedení Siemensu spíše jen doufá, že osamostatnění zlepší schopnost jednotlivých divizí/firem reagovat na aktuální vývoj na trhu. Kaeser dokonce hovoří o tom, že jeho firma už chápe, že „staré konglomerátní uspořádání nemá budoucnost“.

Pokud by ovšem čtenář na základě výše uvedeného začal získávat dojem, že Siemens je společností v hlubokých problémech, není tomu tak. Jak ukazuje následující tabulka, jeho provozní tok hotovosti se loni dostal na rekordních 7,6 miliard dolarů a letos tomu může být ještě lépe. Volný tok hotovosti (tj. to, co zbude po investicích do provozu) se loni dostal na vysokých 5,48 miliard eur, hravě pokryl výplatu dividend a umožnil další splácení dluhů a posilování rozvahy. Mimochodem, současná kapitalizace Siemensu podle mých jednoduchých kalkulací v podstatě přesně odpovídá scénáři, kdy by firma od nynějška do nekonečna generovala oněch 5,9 miliard eur volného cash flow z posledních 12 měsíců (TTM údaj v tabulce). Tedy žádný růst, ale také žádný propad.

001 

Zdroj: Morningstar

Pokud by čtenář chtěl srovnávat s GE, nechť pohlédne na tabulku druhou. Mnoho mu ale vlastně neřekne, protože prudký pokles provozního toku hotovosti a záporné volné cash flow posledních období jsou dány restrukturalizací a jednorázovými kroky společnosti (projevující se například vysokými výdaji v oblasti pracovního kapitálu). Nicméně uklidňujícím dojmem červená čísla určitě nepůsobí a trh bezesporu napjatě čeká, jaká čísla se vynoří poté, co se skupina stabilizuje. Jenže k tomu asi jen tak nedojde.

001 

Zdroj: Morningstar

 

Čtěte více:

Němci se začínají obávat přehřátí své ekonomiky, vyčítají ECB její stimulaci
15.11.2017 16:12
Největší ekonomika eurozóny čelí nebezpečí přehřátí. Varuje před tím n...
Japonská ekonomika roste v nejdelší řadě za 16 let
15.11.2017 8:32
Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí pokračovala v růstu, a to již s...
Rekordní zakázka pro Airbus: 430 letadel dodá Indigo Partners
15.11.2017 8:55
Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal rekordní zakázku na 43...
Republikáni komplikují cestu k reformě a to trhy neslyší rády. Dolar dál slábne
15.11.2017 10:14
Svou vizi daňové reformy už před časem prezentoval americký prezident...
Razie v ústředí Volkswagenu, kvůli platu šéfa odborů
15.11.2017 10:59
Německá prokuratura a daňový úřad prohledaly v úterý kanceláře některý...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m