Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?

Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?

21.02.2018 17:27

V posledních letech se v USA zejména díky těžbě z břidlic úplně přehodily „ropné polarity“. Zatímco dříve byl pro americkou ekonomiku a akciový trh růst cen ropy negativním šokem, nyní jde o impuls pozitivní. Jeho dopad na zisky a investice v energetice, a následně celou ekonomiku totiž převáží tradiční negativní dopady na kupní sílu společnosti. Až extrémním příkladem tohoto přehození polarit byla zisková recese roku 2016, která úzce souvisela s vývojem cen ropy, a následně problémy amerických těžařů a celého akciového trhu. Nedochází nyní k něčemu podobnému? A co nám vlastně říkají akcie o ropě?

S ohledem na uvedené zřejmě nepřekvapí, když nám následující obrázek ukáže, že nedávné kolísání akciových trhů šlo skutečně ruku v ruce s poklesem cen ropy (viz následující graf). A už vůbec nepřekvapí, že největším oslabením na akciovém trhu prošel energetický sektor, který se z něj navíc na rozdíl od zbytku trhu stále nevzpamatoval.
0
Zdroj: Nasdaq

Stane se tedy ropa opět významnou brzdou trhu (o energetikách nemluvě)? Z nekonečného množství tezí a argumentů týkajících se dalšího vývoje na ropném trhu je podle mne stále nejrelevantnější vývoj „marginálních“ globálních nákladů těžby. Tedy to, za jaké ceny se již vyplatí těžba (růst kapacit) v daném regionu s danou technologií. Odhady této nákladové křivky se liší, ale hodně z nich podobně jako ten následující od BNP Paribas ukazují na velkou plochost křivky v pásmu zhruba mezi 55 – 65 dolary. Pokud by se tedy cena dostala nad něj, znamená to, že velký objem těžby se stává ziskový, a to zase neznamená nic jiného, než že prudce poroste tlak na opětovné oslabení cen ropy.
0

Bylo tedy zajímavé sledovat, zda růst cen ropy roku 2017 udrží tempo, či zda se začne při překročení popsaného pásma zadrhávat. Vůbec netvrdím, že obrat, ke kterému v posledních dnech skutečně došlo, přímo souvisel s výše uvedenou nákladovou křivkou. Nicméně je ale pravděpodobné, že čím více se ceny ropy dostávají nad popsané pásmo, o to větší náchylností ke korekci trpí. Z tohoto pohledu tak není moc pravděpodobné, že by došlo k prudkému zvýšení cen ropy, které by představovalo i stimulaci pro americký akciový trh. Spíše doufejme ve stabilizaci cen někde v uvedeném pásmu (nehovořím tu ale o možných hejnech labutí jiné než bílé barvy, geopolitických tenzích, apod.).

A jaký je dlouhodobý výhled? Pověstnou křišťálovou koulí nám tu v určitém smyslu mohou být akcie. Věnujme pozornost následujícímu grafu - na ose x je poměr tržní hodnoty společnosti Exxon k (účetní) hodnotě jejího kapitálu. Na ose y je návratnost kapitálu – poměr zisku daného období ke kapitálu. Celkově vidíme intuitivní pozitivní vztah, ale podívejme se na pár „detailů“. V roce 2000 se Exxon s návratností kapitálu kolem 20 % obchodoval s EV/C kolem 3,5. V letech 2006 a 2007 už musel na dosažení o něco málo nižší valuace generovat návratnost ve výši překračující 30 %. V roce 2012 už mu zase návratnost ve výši kolem 20 % (tj., stejná, jako v roce 2000) stačila jen na valuaci ve výši mírně převyšující 2. A podobných vzorců tu je mnohem více:
0

Já tedy graf čtu hlavně jako jasný indikátor prudce klesající důvěry v zářnou budoucnost ropy a ropných gigantů. Postupem času totiž valuace v daném pásmu návratnosti klesají. Což znamená jediné – akcioví investoři vidí dlouhodobou rizikovost a růstový výhled ropy ve stále temnějších barvách. Možná přijde doba, kdy budou akcie ropných gigantů vykazovat hezkou negativní korelaci k automobilkám, které stanou v čele elektrifikačních závodů. Pak již bude interpretace navýsost jednoduchá.

 

Čtěte více:

Růst zisku Total zařídila vyšší cena ropy (komentář analytika)
08.02.2018 16:33
Francouzský těžař uzavřel kvartál s provozním ziskem po zdanění na úro...
Jak opodstatněné jsou obavy z reflačního kolapsu akcií? Záleží na americké ropě
13.02.2018 6:38
Finanční trhy se stále více nastavují na scénář, v němž se globální ek...
IEA: Těžba ropy letos zřejmě poroste rychleji než poptávka
13.02.2018 12:54
Růst celosvětové těžby ropy, za kterým stojí zejména Spojené státy, b...
Technická analýza: Ropa je v současné chvíli jen pro otrlé
15.02.2018 17:01
Vývoj ceny černého zlata za poslední týden připomínal horskou dráhu. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.06.2019
15:59Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (2/2)
8:04Víkendář: Stane se dříve nemyslitelné řešením uprchlické krize?
15.06.2019
15:51Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (1/2)
7:40Víkendář: Tenze v Číně rostou, vláda to řeší „cukrem a bičem“
14.06.2019
22:02Technologie jsou vztyčený prst, korekce se ale nekoná
17:42Tesla byla investiční příležitostí. Ale jen pár dní
16:55Perský záliv už jednu válku tankerů prožil před 30 lety
16:50Dolar jede dál i po datech. Zisky na závěr týdne navýšila také koruna  
16:12Zpracovatelský průmysl USA v květnu zvýšil produkci, letos poprvé
16:09CVVM: Víc než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14:51Američané začali více utrácet za zboží, akciím to asi moc nepomůže
14:32Novou kryptoměnu společnosti Facebook podpoří Visa, Mastercard, PayPal nebo Uber
14:17Rusko chce do roku 2035 pětinásobně zvýšit produkci LNG
13:48Bloomberg: Těžaři lithia ztrácejí investory, láká je konopí
12:52IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie
12:33Nejúspěšnější kryptoměnou je letos litecoin, posílil o 330 procent
12:25Perly týdne: Fed zaspal, důvěra věští recesi a naše dluhy budou vyšší, než v Řecku
11:25Výroba čínského průmyslu rostla v květnu nejpomaleji za 17 let
10:59IEA snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě
10:58Ropa v těžké defenzivě. Spasí ji OPEC?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data