Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odvětví extrémního investičního nebezpečí

Odvětví extrémního investičního nebezpečí

01.03.2018 12:33

Jsou odvětví, která se těší vrcholnému zájmu zákazníka, kvete tam kreativita, inovace, je dostatek zdrojů finančních i lidských. A pak je tu druhý extrém, kde se hraje o přežití. Zástupcem prvního odvětví jsou technologie (viz i mé včerejší úvahy o Applu), zástupcem druhého ocelárny. Přenesme se dnes z technologických výšin právě na jejich hrací pole, které je v některých ohledech ještě náročnější, než se obvykle soudí.

Z první série grafů vidíme vývoj objemu oceli vyprodukované v USA, EU, Japonsku, Koreji, Číně a Indii. Vyspělých zemí a částečně Koreje se výrazně dotkly krize roku 2008, naopak Čína a Indie ji v této oblasti v podstatě nepocítily – produkce tam dál utěšeně rostla. Ve vyspělých zemích došlo k určitému pokrizovému oživení, nicméně to nedosáhlo ani zdaleka na předchozí vrcholy a navíc po čase ztratilo na síle. Do stagnace se následně dostala Čína (s objemy značně převyšujícími produkci ve vyspělé trojce dohromady). Evidentně tu tedy nehledíme na nějaký cyklický útlum, ale na strukturální saturaci trhu – do vyspělých a z nemalé části i rozvíjejících se ekonomik už o mnoho více oceli nenatlačíme.
0

Typickou reakcí na popsanou saturaci bývají bankroty, konsolidace kapacit, fůze a akvizice. Vývoj v ocelářství dobře popisuje druhá série grafů s výrobními kapacitami v hlavních ocelářských centrech. V Japonsku kapacity v podstatě stagnují, v Koreji donedávna rostly, v USA cca stagnují a v posledních letech mírně klesají, to samé zhruba platí o Evropě. V Číně kapacity donedávna prudce rostly, to samé platí o Indii a Rusku:
0

Je tedy zřejmé, že kapacity se ještě ani zdaleka neposunuly směrem, kterým velí poptávka. Jinak řečeno, většina producentů a zemí zřejmě stále doufá, že padnou jiní, zatímco oni přežijí i s nízkým využitím kapacit. Klíčovým hráčem je v tomto smyslu samozřejmě Čína, z které stále přichází poněkud rozporuplné informace o tom, jak postupuje při eliminaci nadměrných kapacit (nejen v ocelářství) a v posunu od staré ekonomiky ke službám a technologiím.

Na Bloomberg Gadfly si vedle zpracování tradičních dat dali ještě práci s vytvořením ne tak běžného, ale vypovídajícího pohledu na stav globálního ocelářství a navazujících odvětví. V následujícím obrázku vidíme, jak se vyvíjel objem vyrobené oceli v daných zemích a regionech v poměru k domácí spotřebě oceli, ovšem až u konečného zákazníka. Podle tradičního exportně – importního modelu se například posuzuje, kolik Japonsko doveze a vyveze oceli. Pokud pak ocel od JFE Holdings nakoupí japonská Subaru Corp., vnímáme to jako domácí spotřebu i přesto, že její produkce je pak vyvážena do USA. A následující graf bere do úvahy právě to, co se děje s konečným „ocelovým“ produktem.
0

Obrázek říká, že mimo USA mají všichni významní oceláři kapacity, které převyšují jejich potřebu oceli z hlediska koncového zákazníka. Což znamená, že jsou exportními velmocemi u zboží intenzivně využívající ocel. Platí to zejména o Japonsku a Koreji. Naopak USA ani zdaleka nepokrývají svůj hlad po oceli v koncové produkci svými ocelářskými kapacitami. Což mimo jiné znamená, že pokud budou dovozy oceli do této země předmětem vysokých cel a dalších překážek, jak požaduje americká vláda, značně utrpí ti, kteří v USA ocel využívají k finální produkci.

Suma sumárum: Poptávka po oceli je značně saturovaná, nabídková strana trhu je ale ještě daleko od „aklimatizace“ na nové ocelářské podnebí ve světové ekonomice. Spojené státy se domnívají, že ostatní vůči nim hrají nefér, snahy o nápravu se ale mohou hodně citlivě dotknout těch, kteří tam ocel využívají (automobilky, výroba strojů, stavebnictví…). Pokud by se čtenář ptal na valuační atraktivitu, mohu nabídnout následující úvahu:

Kapitalizace US Steel se nyní pohybuje kolem 7,6 miliard dolarů. Minulý rok vydělala firma na volném cash flow necelých 300 milionů dolarů, v roce předchozím přes 400 milionů dolarů. Podle dat má akcie utravysokou betu ve výši 4,22 (je tedy vysoce riziková i v případě, že bereme do úvahy jen systematické riziko). Požadovaná návratnost by se tak pohybovala kolem 26 %. S takovou požadovanou návratností by firma musela na ospravedlnění kapitalizace vydělávat asi 2 miliardy ročně (tedy téměř sedmkrát více než v minulém roce). I kdybychom požadovanou návratnost snížili na polovinu, stále by firma musela generovat tok hotovosti vysoko nad současným standardem. Pokud není valuační výjimkou, hledíme tu na investičně značně nebezpečné odvětví pod obrovským tlakem s předraženými akciemi.

 

Čtěte více:

Trh ztrácí odkupovou „stimulaci“. Je to dobrá zpráva
20.02.2018 14:38
Odkupy akcií jsou v USA významnou složkou poptávky po akciích a také s...
Co říká ropa o akciích a akcie o ropě?
21.02.2018 17:27
V posledních letech se v USA zejména díky těžbě z břidlic úplně přehod...
Zajímavější než Buffettovy nákupy jsou někdy jeho prodeje
22.02.2018 18:16
Warren Buffett svými posledními tahy asi neudělal radost shortařům na ...
Proč si Buffett koupil Apple?
27.02.2018 17:47
Na FastCompany jsme před několika dny mohli najít rozhovor s šéfem App...
Proč je Apple tak výjimečný
28.02.2018 13:22
Apple je v mnoha ohledech výjimečná společnost. A zřejmě se to týká i ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC