Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volkswagen vs. Siemens: Jak se vypořádat s skandálem

Volkswagen vs. Siemens: Jak se vypořádat s skandálem

25.07.2018 10:28
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Pokud je reakce Siemensu brána jako zlatý standard odpovědí na korporátní skandál, zaslouží si Volkswagen nejlépe bronz. Pokusy automobilky o nápravu chyb vedoucích k emisnímu skandálu jsou roztříštěné, zdržované a opět zvrácené k nespokojenosti analytiků i investorů. Na rozdíl od Siemensu, který vyměnil velkou část managementu, získal odškodnění od bývalého vedení a započal reformu způsobu vedení a kontroly, Volkswagen v odpovědi na mnohem větší krizi doposud škobrtá.

Nyní se však Hiltrud Wernerová, šéfka právního oddělení Volkswagenu, chce soustředit právě na potíže firemního vedení a dokázat, že také německý gigant může implementovat dlouhotrvající změny. Emisní skandál stál firmu na odškodněních 25 mld. USD a bez vhodných změn by se podobná situace mohla opakovat. „Bez opravdové reformy může VW čelit existenčním rizikům,“ myslí si Wernerová.

001

Volkswagen sice svými kroky ořezal bobtnající náklady, zjednodušil výrobní technologie a zaměřil se na elektromobily a samořídící technologie, viditelných reforem podnikového vedení se mu ale nedostává. V dubnu tohoto roku firmu kritizoval americký soudně určený regulátor, který jí provedené reformy označil za „neuspokojivé“ a zmínil také chybějící „opravdovou změnu firemní kultury“.

Wernerová trvá na tom, že Volkswagen je významným změnám otevřen. Poukázala na tisíce upravených byznys procesů a na tým 300 zaměstnanců pracujících na implementaci reforem. Firma také vylepšila způsoby pro „whistleblowing“ a kultura firmy byla pozměněna, aby umožnila zaměstnancům VW hovořit svobodně o problémech firmy a otevřeněji interagovat se svými vedoucími.

001

Takový popis ovšem neobstojí v porovnání s radikálními kroky provedenými Siemensem poté, co byl přistižen při uplácení zahraničních funkcionářů. Při zátahu v mnichovské centrále firmy v roce 2006 bylo nalezeno 1,3 mld. EUR určené pro nelegální platby. 

„Když se Siemens dostal do problémů, firma rozeznala, že je zkorumpovaná až na kost, přivedla do představenstva lidi z venku a přijala změnu za svou,“ říká Richard Bistrong, antikorupční a compliance konzultant. „Teď jsou protikorupčním šampiónem a chlubí se, jak je jejich nový byznys model výnosný,“ dodává Bistrong.

Siemens tehdy přivedl nové vedení z venku, Volkswagen naopak prozatím sází na své dlouholeté zaměstnance, kteří byli blízkými spolupracovníky vedení později obviněným v emisním skandálu. Volkswagen navíc osoby údajně spojené se softwarovým obcházením emisní kontroly suspendoval nebo propustil, nepokusil se však dřívější vedení za pochybení trestně stíhat, nebo od nich získat finanční vyrovnání.

Dalším problémem pak je, co udělat s vedoucími pracovníky, kteří firemní kulturu předepsanou Volkswagenem ještě neadaptovali. Wernerová říká, že právě na tento problém se chce v budoucnu zaměřit. „Určitě existují klíčoví korporátní hráči v rolích ředitelů v představenstvu, kteří mají na firmu velký vliv, a doposud nepochopili, že bývalému systému odzvonilo,“ říká Wernerová. „Musíme po těchto lidech jít, jednom po druhém.“

Zdroj: FT

 
 
 
 

Čtěte více:

Třikrát hurá regulacím
24.07.2018 6:15
Jednou z nejkřiklavějších změn, jichž si člověk z bohatého světa cestu...
Jak překonat datovou dobu temna
24.07.2018 14:53
Za vrcholného středověku, od jedenáctého do třináctého století, nevoln...
Skutečný ekonomický dopad „stabilního génia“
24.07.2018 12:44
Od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem si americká ekonomika ...
Přinese příští rok evropské politické zemětřesení?
24.07.2018 10:51
Francouzský prezident Emmanuel Macron a italský ministr vnitra Matteo ...

Váš názor
  • Už i tady, pane Jestřabíku?
    25.07.2018 14:07

    Myslel jsem, že je idnesácké novinářské rychlokvašky nevědí, co je shoda podmětu s přísudkem. Jak můžete napsat: „Určitě existují klíčový korporátní hráči v rolích ředitelů v představenstvu, kteří mají na firmu velký vliv, a doposud nepochopily, že bývalému systému odzvonilo,“? Dvě hrubky v jediné větě! Fuj!
    Niemetz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m