Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co to vlastně je „silná společnost“

Co to vlastně je „silná společnost“

01.08.2018 18:24

V několika předchozích příspěvcích jsme narazili na výhody a nevýhody investic do „silných“ firem. Definice této síly se může lišit, ale většinou máme na mysli společnost schopnou generovat hodně hotovosti, s dobrým produktem/službou, značkou, pozicí na trhu, schopným managementem, silnou rozvahou. Často se pak v této souvislosti uchylujeme k různým finančním indikátorům a poměrům. Právě na toto téma je zaměřena dnešní úvaha.

Někteří z čtenářů možná někdy narazili na výraz DuPont analýza. Jde o ucelený a zároveň celkem jednoduchý systém finančních ukazatelů, díky kterému se dají smysluplně sledovat výsledky a finanční síla dané firmy (či odvětví). Jako první jej údajně začala používat právě firma DuPont, i když je dost dobře možné, že tak činila již řada společností předtím. O co konkrétně jde?

Jako konečný ukazatel úspěchu firmy se bere návratnost vlastního jmění ROE – tedy poměr čistého zisku a (účetní) výše vlastního jmění. Ten je pak dán návratností všech aktiv firmy ROA a finanční pákou – poměrem celkových aktiv a vlastního jmění. Podívejme se na následující tabulku z Marketxls. Microsoft měl v roce 2016 ROE 23 %, návratnost aktiv ROA přitom dosahovala jen 8 %. Jenže firma jí „zapáčila“ faktorem 2,69, protože poměr celkových aktiv k vlastnímu jmění dosahuje právě této hodnoty. Facebook naopak v té době téměř vůbec nepáčil a jeho ROE se zhruba rovnalo ROA. Taková finanční páka – zadlužení aktiv, se z tohoto pohledu může zdát jako oběd zadarmo, ale není. Čím vyšší finanční páka, tím vyšší riziko vlastního jmění. Takto „nakopnuté“ ROE je tak zároveň rizikovější, čímž se dostáváme k tomu, že nemůže jít o konečný ukazatel úspěchu. Tím by v tomto duchu mělo být porovnání ROE s požadovanou návratností na vlastní jmění, do které se promítá právě rizikovost akcií, a tudíž i ona finanční páka. Takto se na celou věc dívá například takzvaná EVA, ale dnes se za hranice ROE pouštět nebudeme.

0

S rozborkou ROE můžeme pokračovat dál, protože návratnost aktiv ROA je dána ziskovými maržemi (poměrem zisku k tržbám) a obratem aktiv (poměrem tržeb k aktivům). Například ROA ve výši 10 % lze dosáhnout 20 % maržemi a nízkým obratem aktiv ve výši 0,5, či ve vysokoobrátkových odvětvích naopak nízkými maržemi (třeba 2 %) a obrovským obratem aktiv (5).

Čímž se dostáváme k důležitému bodu: Může být poněkud zavádějící posuzovat finanční sílu nějaké firmy (pouze) výší jejích marží. Vysoké marže jsou sice obecně spojovány s prémiovou pozicí na trhu a nízkým tlakem konkurence. Nicméně najdeme i společnosti, které nemají marže nijak vysoké, ale z hlediska návratnosti aktiv/investic/vlastního jmění a schopnosti generovat hotovost to více než kompenzují vysokým obratem aktiv.

Takové firmy mohou dokonce i přes nízké marže mít velké bariéry vstupu. Či přesněji řečeno, právě jejich nízké marže (tj. nízké prodejní ceny) jsou jejich obranou proti konkurenci a jejich finanční síla spočívá zejména v úsporách z rozsahu. Do určité míry a v určitých oblastech takovou strategii nesleduje nikdo jiný než Amazon. Pokud bychom pak vše zredukovali na maximum, tak: Silná společnost dokáže dlouhodobě generovat vysoké zisky (či ještě lépe volný tok hotovosti) relativně ke svému kapitálu. A to bez podstupování nadměrného rizika (včetně nadměrného páčení své rozvahy). Což neznamená nic jiného, než že (opět dlouhodobě) tvoří hodnotu pro své akcionáře.

 

Čtěte více:

Sedmnáct akcií pro dlouhodobější investory
19.07.2018 18:22
Před pár týdny přišel Morgan Stanley se 17 akciovými tipy, které by po...
Tesla bez Muska, Amazon bez Bezose a předražené Ferrari bez Marchionneho
24.07.2018 17:26
Lao-c' prý napsal, že nejlepším vládcem je ten, o kterém lid neví. V d...
Dlouhodobě atraktivní akcie: Od Amazonu až po Charles Schwab
25.07.2018 18:27
Morgan Stanley před časem představil sedmnáct akcií pro dlouhodobější ...
Jeden z nejlepších byznys modelů na světě a pochybné finanční inženýrství
26.07.2018 17:45
Podívejme se dnes na zbylé společnosti ze seznamu dlouhodobějších tipů...
Ziskový ráj a tlumený dopad prezidentova „cukru a biče“
31.07.2018 18:44
V investorech sice může budit obavy vývoj cen některých technologickýc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW