Od turecké finanční krize až po čínské obchodní války se nákaza rozvíjejících se trhů přenáší i na trh s kovy. Ty se včera propadaly, když většina kontraktů v Londýně klesala o více než 2 %.
Měď klesla pod hranici 6 000 dolarů za tunu a s cenou 5 801 USD/tunu a vstoupila do medvědího trhu. Ani zlato, které obvykle bývá bezpečným útočištěm, nebylo výprodejům ušetřeno a pokračovalo v propadu. Dnes se obchoduje za 1 178 USD/oz. Do červených čísel se dostaly i akcie přírodních zdrojů.
„Setřást medvědí náladu půjde těžko,“ vyjádřil se Nicholas Snowdon, analytik kovů u . „Když se podíváte na širší výprodeje napříč kovy, jsou zjevně klíčovým hnacím mechanismem makro faktory.“
Rostou obavy, že problémy v Číně a Turecku povedou k nižšímu globálnímu hospodářskému růstu a následně ublíží poptávce po surovinách. Středeční ztráty odstartoval široký ústup v Číně, po oslabení jüanu a nedávných dat, která ukázala, že ekonomika se dostává do problémů.
Medvědímu sentimentu přidávají i známky toho, že se ekonomické problémy Turecka šíří. Indonéská centrální banka včera překvapila většinu ekonomů navýšením úrokových sazeb ve snaze snížit volatilitu a pokles na této měně. Akciový index MSCI pro rozvojové trhy včera klesl o více jak 20 % z maxim dosažených na konci ledna a vstoupil tak do medvědího trhu.
Komodity už měsíce sužuje zhoršující se napětí mezi Čínou a USA, dvěma největšími ekonomikami. Bloomberg Commodity Index kles už o 9,5 % proti svému vrcholu v květnu.
Zdroj: Mining Weekly