Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout

18.09.2018 17:47

Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které díky měnícím se postojům veřejnosti, a následně i politiků, mohou před sebou mít obrovský růstový potenciál. Jenže je tu jeden investiční zádrhel: Často jde o společnosti, které negenerují žádnou hotovost, ale jejich akcie se obchodují za ceny, které implikují budoucí eldorádo. Pokud tedy chceme na trhu za každou cenu hledat nějakou bublinu, vydejme se po stopě marihuanového kouře. Poslední události ale ukazují, že i pokud to je bublina, zatím na prasknutí asi moc není.

Nedávno jsem tu psal o tom, že do konopného byznysu se hrnou některé pivovary a poslední dny tento trend pozvedly ještě o úroveň dál. Dozvěděli jsme se totiž, že společnost Coca-Cola vede rozhovory se společností Aurora o tom, že spolu budou vyrábět konopné nápoje. Jinak řečeno, i ten největší „nápojář“ ze všech dospěl k názoru, že je třeba vykročit konopným směrem. Není překvapením, že akcie kanadské Aurora Cannabis reagovaly na zprávy prudkým posílením (14 %). CNBC přitom k oněm jednáním píše, že jejich cílem by pravděpodobně bylo vytvoření nápoje zaměřeného na zlepšení lidského zdraví. Konkrétně by měl pozitivně působit na záněty, či tišit bolest.

Když se nad tím tak zamyslíme, slabá stránka konopných společností se nakonec může změnit ve stránku silnou. Konkrétně: Jejich malá velikost může napomáhat tomu, že velcí giganti nakonec budou uvažovat o jejich nákupu, a jelikož z absolutního hlediska nepůjde zase o takové částky, nemusí „hledět na korunu“. Možná, že tento scénář je jedním z faktorů, který šroubuje ceny na tomto segmentu trhu tak vysoko. Valuační "napnelismus" je každopádně dobře patrný i na Auroře. Zde je její hospodaření:
0
Zdroj: Morningstar

Tržby firmy prudce rostou: ve fiskálním roce 2016 se dostaly na 1,5 milionu dolarů, loni na 18,7 milionů dolarů a za posledních 12 měsíců už dosáhly 42 milionů dolarů. A to se nyní otevírají doposud uzavřené brány rekreačního používání marihuany v Kanadě. Optimisté očekávají/doufají, že brzy přibudou další země. Čtenář si ale rychle všimne, že všechna ostatní čísla v tabulce jsou záporná – jak zisky, tak provozní a volné cash flow. I zde se čísla pohybují k násobkům těch předchozích, což ovšem v této části číselného spektra již tak pozitivně nevyznívá.

Z finančního (!) hlediska jde o mustr, v jakém se pohybuje třeba Netflix – růst a mohutné investice, které posouvají tvorbu hotovosti hluboko do záporu. Konopné akcie jsou ale extrémem v tom smyslu, že zatím nejsou ani ve fázi, kdy by dosahovaly alespoň černých čísel na úrovni ziskovosti. Aurora se přitom nyní díky očekávání zářné budoucnosti pyšní kapitalizací ve výši 7,25 miliard dolarů. Jak toto číslo vnímat? Podívejme se nejdříve na jednu zajímavost:

Pokud u této akcie chceme určit požadovanou návratnost, dostane se nám nezvyklého pohledu na odhadované výše takzvané bety – ukazatele systematického rizika. Podle výpočtů Yahoo dosahuje beta hodnoty blízké mínus 1, což by znamenalo, že akcie má obrovský diverzifikační potenciál a její požadovaná návratnost se proto (podle běžně používaného modelu CAPM) pohybuje v záporných hodnotách! Naopak Reuters uvádí, že beta se pohybuje na hodnotě 4,32, což je extrémně vysoko (celý trh má betu na hodnotě 1). Požadovaná návratnost by se pak měla pohybovat kolem 26 % ročně.

Pokud by bylo relevantní číslo od Reuters (riziko tu přece jen je značné, protože firma i odvětví vlastně začínají od nuly) a firma by již generovala stabilní tržby a hotovost (tj. byla by stabilizovaná a nerostla by), kapitalizaci by ospravedlnila ročně generovaná hotovost pro akcionáře ve výši 1,9 miliardy dolarů. Tedy číslo, které je řádově vzdálené tržbám firmy, o jejích ziscích a cash flow nemluvě.

Pokud by požadovaná návratnost klesla na nějakých 8 – 9 % (beta na hodnotě jedna) a firma by dlouhodobě rostla o 2 %, bylo by nutné akcionářům na ospravedlnění 7miliardové kapitalizace ročně vydělávat necelých 0,5 miliardy dolarů. To je znatelně méně, ale stále naprosto mimo současné parametry. Jinak řečeno, očekávání tu jsou obrovská a mohu jen zopakovat, že ta největší (z hlediska valuační našponovanosti) bublina na trhu by byla naplněná marihuanovým kouřem. Pokud to není bublina, tak se konopí stane běžnou součástí našeho spotřebitelského života.


Čtěte více:

Nafukování konopné akciové bubliny dostává nový impuls
21.08.2018 17:48
Jak poukazují třeba na Fool.com, „za méně než dva měsíce změní Kanada ...
Investice do konopí – možný zisk, ale i velký risk
24.08.2018 11:33
Kanada se 17. října stane první zemí ze skupiny G7, která zlegalizuje ...
Coca-Cola a Aurora jednají o výrobě nápoje s obsahem marihuany
17.09.2018 15:28
Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany A...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y