Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Viditelná a odvrácená stránka současné ekonomiky eurozóny

Viditelná a odvrácená stránka současné ekonomiky eurozóny

05.11.2018 18:26

Graf, který uvádím níže, je podle mne svým způsobem optimistický, svým způsobem ne. Na jednu stranu totiž ukazuje, že pokud se naplní očekávání Danske Bank, eurozónu by v dohledné době neměla ohrozit recese a dokonce by si mohla užívat růstu, který odpovídá standardu let 2014 – 2016.

Jenže tento optimismus rychle vadne ve chvíli, kdy si uvědomíme, že (i) tato tempa růstu jsou a pravděpodobně budou spíše japonského než amerického standardu, že (ii) na snížení dluhové zátěže by v řadě zemí bylo potřeba rozhýbat ekonomickou aktivitu znatelně více a že (iii) tyto nevýrazné výkony jsou podle některých odhadů zhruba tam, kde je potenciál evropské ekonomiky (a tudíž nelze doufat, že by se vše zlepšilo jen poptávkovou stimulací).

1 

Spotřeba sice nehraje v evropské ekonomice tak dominantní roli jako v USA, ale i zde tvoří jakýsi základní kámen ekonomické aktivity. Druhý graf ukazuje vývoj spotřeby soukromého sektoru, maloobchodních tržeb a spotřebitelského sentimentu. Celkový obrázek dost odpovídá tomu, co se dělo s celou ekonomikou eurozóny: Určitý boom roku 2017, pak nastupující znatelné ochlazení:

0

Jak přitom ukazuje první z následující dvojky grafů, již řadu měsíců se znatelně zvedá růst mezd a nezaměstnanost nadále klesá. Podle některých odhadů se dokonce přibližuje úrovni, při které by již měly znatelně růst inflační tlaky. Což se na první pohled opět zdá jako zpráva pozitivní, ale pokud pohlédneme na konkrétní čísla, dostaví se spíše rozpačitost. Například proto, že nezaměstnanost pohybující se kolem 8 % by v americké ekonomice v této části cyklu byla považována za katastrofu a dovolím si tvrdit, že mezi ekonomy a politiky by vřela diskuse o tom, jak ji řešit.

3

Čtenář může namítnout, že evropská ekonomika je na tom strukturálně jinak, ale to není při hodnocení nezaměstnanosti na našem kontinentu (skutečné, i NAIRU) argument uklidňující, naopak. Detailnější pohled na tuto možná nejdůležitější ekonomickou proměnnou pak vyžaduje posun na úroveň jednotlivých zemí a výsledný obrázek moc nepřekvapí: průměr je nahoru tažen zeměmi jako Francie, Itálie, Španělsko, Řecko. Tedy většinou zeměmi, které soustavně bojují s dvěma koulemi na noze: Jednou z nich jsou strukturální frikce na trhu práce (učený výraz pro příliš velkou regulaci, ochranu těch, kteří místo mají, apod.). Druhou je ekonomický útlum daný z velké části ne zrovna optimálním managementem poptávkové strany ekonomiky.

4

Diskusí o tom, zda trh práce a tudíž i celá ekonomika eurozóny naráží na své kapacitní limity dost hýbe pohled na vývoj inflace. Ta celková se sice pohybuje nad 2 %. Nicméně ta jádrová, tedy očištěná od těch nejvolatilnějších položek a tudíž obvykle lépe vystihující trend (včetně případných mzdových tlaků), se stále drží pod cílem ECB, a to i když ho vnímáme tak jako ona značně asymetricky:

0

K vývoji inflace ještě jednu související poznámku: U amerického Fedu tu občas zmiňuji jeho tendenci příliš šlapat na brzdy a vyvolávat tím problémy v ekonomice a na trzích (konec konců, současné turbulence se nesou přesně v duchu těchto obav). ECB by si vzhledem ke své historii přešlapů měla na podobné chyby dávat pozor dvojnásob. A pokud Němci hlasitě kritizují nízké sazby a volají po lepším úročení svých úspor, měli by v první řadě začít méně spořit a více utrácet a přestat tak na globální trh úspor tlačit obrovský objem kapitálu. Jinak se chovají ve stylu „zloděj (úročení úspor) křičí chyťte zloděje“.

 

Čtěte více:

Skutečné problémy prý přijdou až v roce 2020. Nebo vše „zachrání“ Trumpova opce
30.10.2018 18:02
Investiční ředitel společnosti Guggenheim Scott Minerd tvrdí, že akcio...
Akcie se čtyřnásobným jednodenním růstem ceny a zbytečně zahazovaná šance
31.10.2018 18:17
V Číně se prý přeje druhým, ať „žijí v zajímavých časech.“ Zatím jsem ...
Korekce vytvořila nákupní příležitosti, ale někde na to nestačila
01.11.2018 19:17
Propady na trhu doprovází jako obvykle dva druhy příběhů: Ten první v ...
Růžové scénáře můžeme alespoň prozatím dát stranou
02.11.2018 18:06
Vývoj ve světové ekonomice dobře popisuje následující graf od Danske B...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC