Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou válkou. Nedělejme stejnou chybu

Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou válkou. Nedělejme stejnou chybu

14.11.2018 6:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová při příležitosti stého výročí konce první světové války varuje před tím, abychom neopakovali chyby, které vedly k tomuto krvavému konfliktu. Podle ní bychom měli pozorně naslouchat hlasu historie, který by nám měl pomoci vyhnout se podobným katastrofám.

Po celá staletí byl náš ekonomický blahobyt dán jednak technologickým pokrokem a také globální integrací. Tyto dvě síly měly potenciál zvyšovat prosperitu napříč jednotlivými národy. Pokud s nimi ale nenakládáme vhodným způsobem, mohou být příčinou pohromy. Příkladem toho, kdy všechno šlo špatným směrem, je právě první světová válka,“ tvrdí Lagardeová. Období padesáti let před jejím propuknutím bylo „pozoruhodné svým technologickým pokrokem, který zahrnoval parní lodě, lokomotivy, elektrifikaci a telekomunikace“. Toto období vytvořilo základní kontury moderního světa a doprovázela jej i dosud nepoznaná globální integrace.

Někteří odborníci o těchto letech dokonce hovoří jako o první éře globalizace. Zboží, peníze i lidé začali zvýšenou měrou cestovat do zahraničí, byly jim v tom kladeny relativně malé překážky. Mezi lety 1870 a 1913 v řadě zemí prudce rostly exporty v poměru ke světovému produktu, což je jasnou známkou zvyšující se obchodní otevřenosti. Výsledkem byla tvorba obrovského bohatství, které ale nebylo ve společnosti rozdělováno rovnoměrně. Byla to doba temných továren, kde bylo nebezpečné pracovat. Nerovnost se prudce zvyšovala a například v roce 1910 ve Velké Británii 1 % společnosti drželo téměř 70 % národního bohatství. Takových rozměrů nerovnost nedosáhla nikdy předtím a nikdy potom.

Lagardeová se domnívá, že dnes můžeme s onou dobou najít mnoho podobností. I nyní totiž dochází ke zvyšování příjmové nerovnosti v době, kdy těžíme z technologického pokroku. I nyní rostou protesty proti globalizaci, z níž těží jen někteří. Před první světovou válkou bylo patrné, jak se jednotlivé země snaží urvat si co nejlepší podíl na bohatství, myšlenky na spolupráci šly stranou. Hrála se hra o dominanci s nulovým součtem. „Výsledkem byla katastrofa a my jsme tehdejší moderní technologie využili plně k destrukci a vraždění.“

V roce 1918 nás pak ani pohled na pole posetá mrtvolami vojáků nepřiměl k tomu, abychom se poučili. Opět jsme sledovali jen krátkodobé zisky místo dlouhodobého rozvoje a prosperity. Opět rostly tlaky na omezení mezinárodního obchodu a znovuzavedení zlatého standardu. John Maynard Keynes, který byl jedním ze zakladatelů MMF, v reakci na Versailleskou smlouvu napsal, že pokud budeme trvat na finančním zruinování Německa, nakonec se dostaví další katastrofa. A měl úplnou pravdu. Museli jsme si projít hrůzami další světové války, abychom konečně začali hledat smysluplnější řešení našich problémů. Vznikla Světová banka, MMF a samotná OSN.

Vytvořený systém měl být schopen adaptace, což bylo patrné třeba na přechodu k systému flexibilních kurzů či na vytvoření Světové obchodní organizace. Zvedl také obrovský počet lidí z chudoby, ovšem stejně tak vedl k tomu, že řada lidí nyní ekonomicky zaostává. Záchranné sociální sítě jsou dnes sice silnější, ale přece jen opět vidíme, že v některých zemích roste zloba, frustrace a nespokojenost s globalizací. I nyní se musíme podle Lagardeové adaptovat a řešením by měl být „multilateralismus, který oživí ducha spolupráce a bude se věnovat problémům od finanční integrace přes náklady spojené s korupcí až po změnu klimatu“. A šéfka MMF uzavírá svou úvahu s tím, že „mírové soužití národů a jejich ekonomická prosperita záleží jen na naší schopnosti poučit se z naší společné historie“.

Zdroj: iMFdirect

 

Čtěte více:

Globální růst vrcholí, rostou rizika
20.07.2018 11:47
Mezinárodní měnový fond ve svém posledním příspěvku na svém blogu tvr...
Dlouhodobá udržitelnost řeckého dluhu je nejistá, říká MMF
31.07.2018 16:56
Zmírnění dluhové zátěže, které Řecku poskytly ostatní členské země eur...
MMF: Španělsko by mělo krotit dluh
03.10.2018 14:29
Španělsko by mělo držet své zadlužení pod kontrolou a stát si za refor...
MMF zhoršil odhad růstu globální ekonomiky, ČR je výrazně horší
09.10.2018 8:21
Tempo růstu globální ekonomiky zůstane letos i příští rok na loňských ...
MMF: Inflace ve Venezuele příští rok stoupne na 10 milionů procent
10.10.2018 8:26
Míra inflace ve Venezuele příští rok dosáhne deset milionů procent. V...
Obchodní spory ohrožují globální finanční stabilitu
10.10.2018 9:49
Rizika ohrožující globální finanční systém se v uplynulých šesti měsíc...

Váš názor
  • jestli by nebylo lepší
    15.11.2018 12:50

    místo "Jsi naprosto originání, máš na všechno právo a nikdo se se tě nesmí dotknout" dětem ve škole dětem říct "Je to na vás, když se budete snažit a něco umět , tak byste se měli mít dobře"
    waits
  •  
    14.11.2018 15:06

    Distribuce zdrojů a bohatství je věda. Nelze nařídit přerozdělování, protože se vytrácí motivace něco dělat a všichni se chtějí jen vézt. Zároveň ale pokud dostatečně velká skupina lidí nabude dojmu, že není jejich chybou, že se mají špatně a že pravidla neplatí pro všechny stejně, ztratí chuť žít v takovém systému - a to vede k těm válkám. Ať už si přiznám, že jsem neschopný a proto v tomto zřízení nemohu uspět (mám motivaci jej tedy změnit), nebo si myslím, že jsem schopný a stejně se mi nedaří (a ti "lepší" se mi ještě vysmívají). A pak to smete i ty "úspěšné", na kterých si to neúspěšní berou násilím. Nakonec tedy z přílišné nerovnosti nebude profitovat nikdo. Jediné, co se stane je, že se vzduch a společnost pročistí a i ti neschopní načas pochopí, že je lepší nemít ferrari a být zdravý, než ležet v zákopu a nechat po sobě střílet.
    premaj
  • Bez práce nejsou koláče
    14.11.2018 9:09

    Nejhoršího hříchu na obyčejných lidech jsme se dopustili tím, že jim tvrdíme, že za všechno mohou ti ostatní. Když se těm zlým ostatním vezme dostatečně mnoho, nemusíme se my, chudí namáhat, a budeme se mít jako v ráji. Bez vlastní námahy není výsledku.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
29.04.2024
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur
10:31Rohlik.cz Finance a.s.: Výroční zpráva včetně zprávy auditora k 31.12.2023
9:24EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků
9:20Skupině mmcité v roce 2023 vzrostl provozní zisk EBITDA o 145 procent. Představenstvo plánuje vyplatit první dividendy
9:02Rozbřesk: Týden ve znamení Fedu a ČNB začíná
9:00Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva České spořitelny za rok 2023
8:53Trhy zamíří v úvodu týdne výše. Výsledky ukázaly mmcité a Primoco  
6:03Citi: Sazby mohou jít stále dolů už v červnu
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y