Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Společná armáda a skutečný problém Evropy

Víkendář: Společná armáda a skutečný problém Evropy

25.11.2018 8:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední dobou se hodně hovoří o vytvoření evropské armády. Leonid Bershidsky na stránkách Bloombergu ovšem tvrdí, že Německo, které disponuje druhou největší armádou v EU, na takovém projektu velký zájem nemá. A jeho váhavost také ukazuje na pravou povahu problémů, kterými trpí stávající vojenské projekty na našem kontinentu.

Německá ministryně financí Ursula von der Leyen nedávno v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung hovořila o své vizi „armády Evropanů“. Podle ní by šlo o ozbrojené složky, za které by odpovídaly jednotlivé země. Ty by byly úzce propojené, vybavené stejnými zbraněmi a zařízením, vycvičené pro společné operace a připravené k akci. Podobně již nyní funguje společná německo-francouzská brigáda či německo-nizozemské jednotky. Klíčové na celém plánu je podle Bershidskyho právě to, že by za jednotlivé jednotky odpovídaly státy. Takový systém by totiž znamenal, že budou ponechána současná pravidla týkající se použití jednotek. Toto rozhodnutí je nyní v Evropě záležitostí jednotlivých zemí.

Von der Leyen považuje za dobrý německý systém, kde rozhodnutí o použití armády podléhá parlamentu, protože „naše jednotky u těžkých a nebezpečných misí potřebují širokou podporu populace“. Jelikož jsou ale parlamentní procedury pomalé, ministryně by ráda na evropské úrovni vytvořila pravidla, která by rozhodnutí urychlovala. Je si vědoma toho, že podobné kroky měly jindy spíše opačný účinek.

Bershidsky tvrdí, že problematičnost rozhodování o užití společných vojenských sil je patrná na již existujících jednotkách rychlé reakce. Jedna nebyla od roku 2007 ještě využita v akci, protože členské země EU nebyly nikdy schopny jednohlasně rozhodnout o jejím použití. Nejblíže k tomu byly v roce 2013, kdy se diskutovalo o intervenci ve Středoafrické republice, ale nakonec tam poslala své vojáky Francie. „EU má neomezenou kapacitu vytvářet další a další experimentální mechanismy bez toho, aby se úplně zbavila těch starých, které nefungují. Výsledkem je nadměrně složitý systém obrany, kde se spolupracuje na společném výcviku a probíhá určitá koordinace, ale nikdy není vytvořena žádná ucelená struktura“, píše Bershidsky.

Ani nová iniciativa francouzského prezidenta Emmanuela Macrona situaci nezlepšuje, protože jeho Evropská intervenční iniciativa EI2 „je jen další zkratkou a potvrzuje, že země jsou ochotny spolupracovat na obraně, ale jen do chvíle, kdy je skutečně třeba poslat na nějaké vzdálenější místo jednotky“, píše Bershidsky. Největší armádou v Evropě se pyšní Francie a tam funguje jednoduchý systém rozhodování o jejím nasazení. Poslední slovo tam má prostě prezident. Jednoduché je rozhodování i v Itálii, kde tak činí parlament, v Polsku také rozhoduje prezident. Ovšem v zemích jako Nizozemí, Německo, Švédsko, Maďarsko nebo Česká republika je potřeba schválení parlamentem. Pokud by měla fungovat celoevropská armáda, tyto postupy by musely být harmonizovány, „což je téměř nemožné, protože by muselo dojít ke změně ústav.“

Podle Bershidskyho jsou si těchto překážek evropští politici dobře vědomi a jejich prohlášení o společné armádě míří ve skutečnosti zejména do USA. Jsou totiž reakcí na americké požadavky na zvýšení výdajů na obranu. Tyto požadavky přitom podle Bershidskyho ignorují obrovské plýtvání, ke kterému v této oblasti v Evropě dochází. Jeho důkazem má být to, že se zde používá 178 zbraňových systémů, zatímco v USA 30. V Evropě je také 17 druhů tanků, zatímco v USA pouze jeden. A v evropských armádách nalezneme 20 typů stíhaček, zatímco ve Spojených státech šest. Více výdajů tedy podle Bershidskyho není třeba, opak platí o spolupráci a efektivitě při nákupu zbraní. Jejich zlepšení ale Spojené státy po Evropě nežádají, přestože i je by měl současný stav evropských armád znepokojovat.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

EU se dohodla na pravidlech kontroly zahraničních investic
20.11.2018 17:19
Evropská unie se dnes dohodla na pravidlech pro dalekosáhlý systém koo...
Střet o italský rozpočet: Nemůžete si víc půjčovat. Růst úroků zasáhne banky i ekonomiku, vzkazuje EK
21.11.2018 13:26
Evropská komise (EK) dnes potvrdila své původní hodnocení, podle něhož...
Itálie hodlá vzdorovat tlaku Bruselu na přepracování rozpočtu
22.11.2018 14:46
Itálie hodlá vzdorovat tlaku Evropské komise (EK) na přepracování návr...
Mayová: Dohodu o brexitu máme na dosah ruky
22.11.2018 14:57
Dohoda o odchodu Británie z Evropské unie je na dosah ruky. Před svým ...

Váš názor
  •  
    25.11.2018 11:58

    Evropskou armádu v dnešní době Evropa prostě nutně potřebuje, protože NATO již nevyhovuje z mnoha důvodů. Ten největší je to, že jsme se stali lokaji USA. To se může líbit jen lidem nesvobodným a poníženým. Je to otázka bezpečnosti Evropy, která se dnes tak často skloňuje, ale nic podstatnýho se pro to nedělá.
    ricochet
Aktuální komentáře
06.05.2025
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y