Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trocha optimismu z globální ekonomiky

Trocha optimismu z globální ekonomiky

07.12.2018 18:04

Poslední dobou se nám vyrojily úvahy o konci současného cyklu, konci býčího běhu, buzení medvědů a podobně. Není divu. Podle nejednoho indikátoru totiž globální ekonomika skutečně zpomaluje, dá se čekat, že podobným směrem se bude ubírat hospodářství USA, rozpačitý je vývoj v Evropě, blíží se brexit, černé labutě v Bílém domě dál vesele dovádí... Klíčovou roli ve všem pak hraje a bude hrát Fed, který se pokouší o v poválečné historii velmi výjimečný krok – hladké přistání ekonomiky na svém potenciálu. Podívejme se ale před víkendem na pár argumentů, které naznačují, že další vývoj by nemusel být zase tak zlý.

FTAlphaville přináší svým čtenářům analýzu, kterou zpracovali Pierre Lafourcade a Arend Kapteyn z UBS. Dali si konkrétně tu práci, že analyzovali 120 recesí ve 40 zemích za posledních 40 let. Cílem bylo zjistit, co se obvykle děje před vrcholem cyklu. A následně tento typizovaný vývoj porovnali s vývojem současným. Nechoďme kolem horké kaše, či přesněji řečeno grafů, a podívejme se na ně. První popisuje vývoj spotřeby. Ta podle UBS obvykle začíná stagnovat dvě čtvrtletí před dosažením cyklického vrcholu. Nejvíce mi tento černě vyznačený vývoj nyní připomíná situaci v eurozóně, ale i ta je od onoho standardu stále dost vzdálená. O vývoji v Japonsku a USA nemluvě:
0
Dosti cyklickým poptávkovým komponentem produktu jsou investice, které do značné míry ženou známé a vrtkavé zvířecí pudy. Typizovaný vývoj vypadá podobně jako u spotřeby. Zde se mu nejvíce blíží situace v USA, ale i u nich to je podobnost jen vzdálenější. Naopak investice v eurozóně a v Japonsku na standardní mustr nesedí v podstatě vůbec.
2
UBS se do třetice věnuje vývoji produktivity, která podle třetího grafu dosahuje svého růstového vrcholu tři měsíce před samotným vrcholem cyklu. Tady již porovnání se současným vývojem vyznívá rozpačitěji, protože Japonsko a eurozóna v principu na uvedený mustr sedí, značně se od něj odchylují jen Spojené státy:
3
Uvedené obrázky tak celkově vyznívají docela optimisticky v tom smyslu, že recese by podle nich za rohem být neměla (což automaticky neznamená, že na akciovém trhu se nezačnou soustavně vrtět brtníci, či alespoň pandy). Jak jsem ale zmínil v úvodu, méně optimistických indikátorů nyní najdeme docela dost. V USA je nejčastěji zmiňován vývoj na trhu s bydlením a prodeje automobilů. Čímž se vracíme zpět k Fedu.

 

Čtěte více:

Blog ČNB: Na horší časy je potřeba se připravovat v těch lepších
13.11.2018 14:52
Jediné, co víme s naprostou jistotou o recesích a krizích, je, že jed...
Čeká firemní dluh jeden z nejhorších roků?
26.11.2018 6:54
Nejhorší rok od globální finanční krize by letos mohly zažít trhy s fi...
Korekce měnící se v medvěda a pár rad investorům
03.12.2018 12:46
Když akciový trh klesne o více než 10 %, hovoří se o korekci. Investič...
Přinese rok 2019 globální recesi či naopak uklidnění na trzích?
05.12.2018 12:55
Modely investiční společnosti Fulcrum ukazují, že globální ekonomika z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data