Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká firemní dluh jeden z nejhorších roků?

Čeká firemní dluh jeden z nejhorších roků?

26.11.2018 6:54
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Nejhorší rok od globální finanční krize by letos mohly zažít trhy s firemním dluhem. Ztráty čekají všechny čtyři třídy aktiv najednou, totiž eurové a dolarové dluhopisy s investičním stupněm (Investment-grade) i ty s vysokými výnosy (high-yield). Jak ukazují kreditní indexy Barclays a Bloombergu, je to poprvé od roku 2018, kdy všechny čtyři nesou zápornou návratnost. V konkrétních číslech to letos zatím znamená -4 % pro nejkvalitnější dluh amerických firem a -1,2 % u jejich evropské konkurence.

“Naděje na rally před koncem roku většina lidí pohřbila,” uvedl podle Bloombergu Marco Stoeckle, šéf strategie firemních úvěrů v Commerzbank. “Celé tohle defenzivní uvažování je dost zakořeněné,” podotkl také.

Odkud se po tučných letech taková defenziva bere? Jedním faktorem by mohla být zvýšená geopolitická i hospodářská rizika. Dalším, a možná významnějším je obrat v měnové politice. Významné centrální banky omezují svoje programy na podporu ekonomiky, díky kterým se státy i firmy mohly financovat extrémně levně, nebo dokonce se zápornými úroky. Na vyšší výpůjční náklady se tak chystají trhy v USA, zatímco v eurozóně se blýská na konec podpůrných opatření, spuštěných v minulých letech Evropskou centrální bankou.

Správci fondů tedy teď spíše hrají o to, jak se vyhnout ztrátám, než aby usilovali o slušné výnosy. Pokud si fondy investující do kvalitního firemního dluhu nyní něčeho všímají více, je to zdraví firem, jejichž obligace se chystají koupit. Riskantnější dluhopisy – ty s vyššími výnosy - ustupují do pozadí.

Patrné je to u takzvaných „turistů“, jak se říká fondům specializujícím se na velmi kvalitní tituly, které si ale vyššími výnosy odskočily jinam - do spekulativního pásma. Jejich angažmá ve vysoce výnosových titulech se teď snižuje, podle banky JPMorgan z červnových 7 % na nynějších 5 %. Trhy s hůře známkovanými obligacemi jsou na tom pochopitelně bity.

To ale zdaleka neznamená, že by se částky, jimiž se firmy chtějí financovat, měly příští rok nějak snížit. „Objem firemních emisí by měl být příští rok v Evropě stabilní kolem 500 miliard EUR a v investiční kategorii dokonce blízko historického maxima - 275 miliard EUR,” odhaduje Société Générale. Objemy emisí v miliardách EUR ukazuje následující graf.

0

Podle listu Les Echos je zde ale jeden znepokojující prvek, a to snížení kvality úvěrů. 

„Váha skupin s ratingem BBB v eurových kreditních indexech vyskočila z 18 % v roce 2007 na skoro 50 %,“ uvedl Alexandre Caminade z LBPAM. „Reagovat s takovýmto rizikovým profilem na příští recesi je problematické,“ uvedl. Nárůst dluhu s ratingem BBB (k 20. listopadu) ukazuje následující graf.

0

Obdobně JPMorgan tvrdí, že segment BBB (BBB je nejhorší ratingová známka v investičním pásmu, která ale ještě velkým institucionálním investorům nezapovídá investice) narostl od roku 2009 na skoro pětinásobek, konkrétně 922 miliard EUR. Do kategorie „junk“, tedy podřadných dluhopisů, by během příští recese mohly sklouznout obligace za více než 100 miliard EUR.

Zdroje: BBG, Les Echos

 
 
 

Čtěte více:

V Číně se skrývá dluhový ledovec s gigantickými úvěrovými riziky
16.10.2018 10:01
Skrytý dluh místních samospráv v Číně, tedy takový, který není uváděn ...
Uber prodal dluhopisy za dvě miliardy dolarů. Ponesou až 8 % ročně
19.10.2018 8:44
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber prodal své první d...
Jak fungují ratingové agentury a proč se jich obávat
01.11.2018 5:58
Na ratingové agentury je možné dívat se jako na rádoby strážce finančn...
Dluhy firemního sektoru jsou problémem, ale z jiného důvodu, než se většinou tvrdí
06.11.2018 12:44
Známý ekonom Noah Smith na stránkách Bloombergu tvrdí, že „mnoho spole...
Periferie je na tom už v některých ohledech lépe než jádro, platí ale za své banky
15.11.2018 14:28
Liší se hospodářství zemí na periferii eurozóny stále významným způsob...
Austrálie a Kanada před dluhovým problémem, Čína ho pořeší doma
22.11.2018 10:54
Nová makroekonomická analýza z dílny HSBC Global Research poukazuje na...

Váš názor
  • Rizikové dluhopisy
    26.11.2018 18:46

    To je jedině dobře, že rizikové dluhopisy (s potenciálně velkými výnosy) ustupují do pozadí, doporučuji zajímavý web který se tématu věnuje, www.rizikovedluhopisy.cz a na něm je možno se dočíst, že se s těmito podvodnými praktikami setkal dokonce každý desátý Čech. Což je hrozné číslo! Snad podvodným prodejcům pomalu bude zvonit hrana...
    Vandy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival PLC (08/20 Q3)
Hasbro Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
HCA Healthcare Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
NXP Semiconductors NV (09/20 Q3, Aft-mkt)
Otis Worldwide Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (09/20 Q3)
Twilio Inc (09/20 Q3, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
15:00USA - Prodeje nových domů