Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga

Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga

16.12.2018 10:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojenectví Německa a Francie bývalo považováno za motor Evropské unie. Německý der Spiegel ovšem tvrdí, že tento motor se začíná zadrhávat a snad nejvíce je to patrné na snaze o reformu měnové unie. Francouzský prezident Emmanuel Macron není schopen prosadit své návrhy na vytvoření společného rozpočtu eurozóny, který měl mít k dispozici podle jeho původních předpokladů stovky miliard eur. Nakonec ale skončil jen jako malá část návrhu budoucího rozpočtu EU. A tato jeho prohra je podle Spiegelu zejména odrazem změn v mocenských centrech Unie.

„Když se dříve Paříž a Berlín na něčem dohodly, ostatní země EU se k nim přidaly. Dnes se ale řada z nich sama chápe iniciativy v případě, že se naskytne příležitost. A tak tomu je i nyní, když Macron bojuje na domácí půdě o své politické přežití a Německo bylo po posledních volbách v říjnu 2017 povětšinou zaměstnáno vlastními problémy. Otevřely se tak dveře příležitosti pro Mattea Salviniho, který stojí v čele italské pravicové Ligy, ve vládě působí jako ministr vnitra a proti Bruselu podniká jeden útok za druhým,“ píše Spiegel. A dodává:

Nizozemí se zase spojilo s dalšími sedmi zeměmi EU, z nichž pět jsou členské země eurozóny, a vytvořilo alianci známou jako Hanzovní liga. Ministři financí těchto zemí se pravidelně scházejí a jejich návrhy jdou většinou proti těm francouzským. Nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra k tomu říká, že dříve bylo pohodlné spolupracovat s Francií a Německem. Nicméně nyní, když z Unie odcházejí Britové, chtějí být Nizozemci „provokativnější“, protože se již nemohou spoléhat na „velkého ostrovního bratra“.

Podle Spiegelu se řada menších zemí Unie domnívá, že Německo se příliš navázalo na Francii a tento „tandem“ již nefunguje tak jako v minulosti. Kdysi byli Němci hlasem zemí ze severu, zatímco Francouzi těch z jihu. Dnes jsou ale tyto dvě země osamoceny a začíná jim být jasné, že už nestačí, aby se bavily jen mezi sebou. Minulý týden změnu na vlastní kůži pocítil francouzský ministr financí Bruno Le Maire, když se domníval, že o společném unijním rozpočtu stačí jednat s Německem, ale namísto toho se proti němu neustále stavěl jeho nizozemský protějšek. Ten pro Der Spiegel uvedl, že jeho země „je pro Evropu, euro a spolupráci, ale někdy se dost obává, že EU jde příliš daleko“. Příkladem má být právě společný rozpočet, který podle něj není třeba.

Francouzi vidí věci jinak a jejich ministr financí nedávno prohlásil, že „Hanzovní liga podkopává reformy eurozóny a oslabuje EU“. Jeho pohled je podle Spiegelu zčásti pochopitelný, protože je zřejmé, že eurozóna má reformu skutečně zapotřebí. Plyne to i z rozhovorů se zástupci MMF, kteří tvrdí, že měnová unie mimo jiné potřebuje „dostatečnou fiskální kapacitu“ a společný systém pojištění vkladů. Německo-francouzský návrh na společný rozpočet jde podle MMF dobrým směrem, ale navrhovaný rozpočet považuje za příliš malý. MMF také EU doporučuje, aby přísně vyžadovala plnění fiskálních pravidel. Hoekstra ovšem tvrdí, že v první řadě musí každý z členských států zajistit, aby on sám měl dost zdrojů pro případ krize.

Zdroj: Der Spiegel

 

Čtěte více:

Ekonomika eurozóny ve čtvrtletí rostla nejpomaleji za čtyři roky
07.12.2018 14:17
Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,...
Euro skutečnou alternativou dolaru? Trump pro to dělá hodně, Evropa málo
12.12.2018 6:18
Dominance amerického dolaru je „provokací pro ty, kdo si představují r...
Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem
12.12.2018 14:25
Evropský parlament (EP) dnes schválil obchodní dohodu s Japonskem, kte...

Váš názor
  • Ha
    17.12.2018 13:52

    A proč potřebuje společné pojištění vkladů? U někoho v exkluzivním euroklubu bublá pod koberce pořádný průšvih a tak chtějí aby to zatáhli i ostatní?
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů