Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skrytá záhada čínské ekonomiky

Skrytá záhada čínské ekonomiky

08.01.2019 6:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský hrubý domácí produkt se blíží tomu americkému, přibližují se i příjmy na hlavu. Nicméně jak na stránkách VoxEU poukazuje Bruno S. Frey z University of Basel, „čínští ekonomové se nenachází v žebříčcích těch nejlepších akademických ekonomů a žádný z nich nezískal Nobelovu cenu za ekonomii“. Z čeho může tato alespoň na první pohled záhadná situace pramenit?

Frey poukazuje nejdříve na to, že podle Research Papers in Economics (RePEc)/IDEAS bylo mezi dvacítkou nejlepších ekonomů v říjnu minulého roku 18 z USA, jeden z Velké Británie a jeden z Francie. Tedy ani jeden z Číny i přesto, o jak významné hospodářství jde. Podobný obrázek se nám podle Freye ukáže, pokud srovnáme publikace za posledních 20 let a u citací je situace také „extrémní“.  

Propast mezi významem čínské ekonomiky a jejích ekonomů lze pak podle Freye teoreticky vysvětlit několika způsoby. Za prvé může platit, že k ekonomickému rozvoji žádní přední ekonomové potřeba nejsou. Za druhé, potřeba jsou, ale Čína potřebné znalosti zkopírovala od Západu a zejména od amerických vědců. Na takovou možnost podle Freye poukazuje například vysoký počet čínských studentů v USA, ale objektivní empirické důkazy k dispozici nejsou. K tomu je možné, že kopírovat stačí pouze obecnější teorie, jako třeba to, že otevřený trh podporuje tvorbu bohatství. A sofistikovanějšího výzkumu, za který se dostávají Nobelovy ceny, potřeba není. 

Za třetí, je možné, že o významu výzkumu a teorií rozhodují hlavně Američané a to nedává jejich čínským protějškům šanci na úspěch v hodnocení akademiků. V ekonomii navíc podle Freye funguje princip, podle kterého se nelze výrazně odchylovat od zavedeného paradigmatu, protože jinak se vědci, který tak učiní, nedostane uznání. Číňané tak prostě nemusí být ochotní podílet se na budování paradigmatu, který diktují Američané, zatímco třeba pro Evropany to není výraznější problém. Číňanům přitom mohou stát v cestě hlavně politické důvody, protože výzkum je založen na volné výměně názorů a kritice, což ovšem může v jejich zemi znamenat konflikt s vládou.

Frey se také domnívá, že svou roli může hrát samotný systém sledování významu jednotlivých ekonomů a jejich výzkumu. A v neposlední řadě je možné, že čínští ekonomové se starají především o vlastní reputaci na domácí půdě a mezinárodní uznání pro ně není důležité. Frey pak píše, že ať je hlavní důvod popsané propasti mezi významem čínské ekonomiky a jejích ekonomů jakýkoliv, dá se očekávat, že tato mezera se bude postupně uzavírat a o čínských ekonomech budeme slyšet stále více. 

Zdroj: VoxEU

 

Čtěte více:

Co se učit od Číny
07.01.2019 5:59
Tento měsíc uplyne 40 let od doby, kdy Čína zahájila reformy a otevřel...
Víkendář: Čína má nový energetický projekt a může s ním změnit svět
05.01.2019 8:08
Podle odhadů Peking v posledních deseti letech vynaložil na rozvoj ele...
Nemorální populisté
05.01.2019 15:25
Jedna z největších zemí světa zůstala po volbách hluboce rozštěpená, k...
Víkendář: Velmoci rozjely nové závody, Evropa se překvapivě drží
06.01.2019 8:19
Umělá inteligence je schopná porážet člověka v jasně definovaných situ...

Váš názor
 • D je správně
  18.01.2019 7:19

  Každý Číňan ví, že veškeré staré vynálezy pochází z Číny, s vyjimkou buddhismu, ten však oni přijali stejně jako celá Asie, a o tom to asi je, umět s pokorou přijmout to nejlepší, ZKOPÍROVALI BUDDHISMUS, TO ZNÍ HLOUPĚ, život je přeci o tom, že když nepochopíš jednu lekci, uštědří ti další, cesta od sjednotitele MAA, jednoho z mála "císařů čínských" co vládl na celým územím, a ani to ne, byla dlouhá, a Západ plný viny, a Zombie v hlavě za zotročení lidstva, od nástupu dělnických kolonií a ostatních kolonií, ani USA nevzniklo v dnešních hranicích za 1 den, ani Pánbůh nestvořil svět za jediný den, a také ho okopíroval :-) v Rusku a Číně jedou podle prostého ekonomického modelu - STATEK, GRUNT, v jednoduchosti je vše, každý to dělá doma s rodinou, mít moc je špatně (rodina se rozpadne), mít málo je špatně (rodina se rozpadne), buddhismus, tak akorát, zlatá střední cesta, až to svět pochopí bude mu lépe :-), ale on už to pochopil ! a hádanka: buddhismus je zase okopírovaný, odkud asi, každý tam na dovče a na výletě k památkám ? :-), copyright je život, pocházíme z opice, nebo jsem naprogramovaní, tak tohle je veverčin oříšek
  rob
 • Hahaha
  08.01.2019 6:45

  Je celkem neuvěřitelné, že údaje totalitního režimu jsou brány vážně. Podle odhadů světové banky je však čínský HDP někde okolo sedmi bilionů, tedy třetina amerického. Průměrný příjem na osobu je 5 000 usd, tedy desetina amerického. Navíc do čínského HDP jsou započítány všechny úlety centrálního plánování jako třeba 50-60 milionů prázdných bytů. Patria si prostě vždycky umí najít tern absolutně nejhorší zdroj.
  Dannn
Aktuální komentáře
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data