Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nemorální populisté

Nemorální populisté

05.01.2019 15:25

Jedna z největších zemí světa zůstala po volbách hluboce rozštěpená, když se prezidentem stal buřič, který miluje armádu, šikanuje menšiny, napadá média a slibuje, že rozmetá zkorumpovaný establishment. Nehovořím o amerických prezidentských volbách roku 2016, které vynesly k moci Donalda Trumpa, nýbrž o volbách, které loni v Brazílii vyhrál Jair Bolsonaro, zvaný Trump tropů. Ten byl 1. ledna oficiálně inaugurován, píše pro Project Syndicate antropoložka Janine Wedelová.

Bolsonaro vstupuje do rostoucích řad údajně transformativních vůdců – mimo jiné po bok Trumpovi, maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi a faktickému polskému lídrovi Jarosławu Kaczyńskému –, kteří získali moc brojením proti establishmentu a sliby, že utnou systémovou korupci. Připojí se k Trumpovi, Orbánovi a v menší míře ke Kaczyńskému také tím, že bude dohlížet na šíření nových typů korupce a současně usilovat o přetvoření veřejné správy tak, aby etabloval vlastní moc?

Přestože se Trump opakovaně zavázal, že „ten močál vysuší“, umožňuje korupci v míře, která v amerických dějinách patrně nemá obdoby a naleptává rozsáhlé výseče federálního úřednického aparátu. Neobsazuje volná místa, osekává rozpočty, obchází zavedené úřední postupy a protokolární pravidla a vytlačuje diplomaty. Do značné míry zatím šetřil armádu, byť i tady často znevažuje odborné znalosti svých velitelů upřednostňováním vlastních pocitů.

Když se státní aparát vykuchá, vládnutí může být neformálnější, politika osobitější, výkonná moc dominantnější a oddanost vůdci důležitější. Trump oficiálními a neoficiálními poradci jmenoval rodinné příslušníky, vysoce postavené spolupracovníky rozmístil do vládních agentur, aby kontrolovali loajalitu, a ve svém prvním roce vydal víc exekutivních příkazů než kterýkoli prezident za půlstoletí.

Kromě do očí bijícího nepotismu, protekce a zneužívání moci ze strany Trumpem dosazených lidí to vytváří nové příležitosti pro „stínové lobbisty“, neregistrované obchodníky s vlivem, kteří nerozkrývají své vazby na korporace, či dokonce cizí vlády. Například Trumpův neformální poradce Newt Gingrich lobboval za společnosti poskytující zdravotní péči a za hypotečního obra Fannie Mae. Trumpovu bývalému poradci Michaelu Cohenovi platily za „rady“ korporace jako AT&T a Novartis. U bývalého poradce pro oblast národní bezpečnosti Michaela Flynna i šéfa Trumpovy kampaně Paula Manaforta bylo zjištěno zapojení do zahraničního lobbingu napojeného na Rusko a Turecko.

Dále jsou tu kruhy, které označuji za „stínové elity“: aktéři establishmentu, kteří plní propletené, neprůhledné a ne plně přiznané role napříč veřejnou i soukromou sférou. Například penzionovaní generálové a admirálové zasedající v poradních sborech vlády pro oblast obrany mohou přispívat k formování obranných agend a zároveň využívat svých styků a informací k zajišťování vojenských kontraktů pro poradenské firmy, které vlastní, anebo pro firmy v obranném průmyslu, pro něž pracují.

Rovněž Trumpem jmenovaní úředníci mají často hluboké vazby k odvětvím, na která mají dohlížet, – mimo jiné ke školství, finančnictví a zejména energetice – nebo jsou otevřeně nepřátelští ke svým vlastním úřadům. Ostatně sám prezident spojuje značku Trump s úřadem, který zastává, přičemž se plně nezbavil svého podnikání, přestože přijímá rozhodnutí (oficiální a jiná), která zjevně ovlivňují jeho hospodářský výsledek.

Americká demokracie je v porovnání s ostatními samozřejmě stále dobře ukotvená a Trumpova administrativa čelila okamžikům, kdy na ni zásadním způsobem vyvíjely tlak soudy a média (obé Trump opakovaně napadá). To už tak docela neplatí v Maďarsku za Orbána, prvního z nemnoha světových lídrů, kteří podpořili Trumpovu kandidaturu, ani v Polsku za Kaczyńského. Zatímco Trump usnadňuje korupci oslabováním státu, Orbán a Kaczyński se zaměřují na uchvacování moci, změnu pravidel a proměnu vládních institucí ve své vlastní.

V Maďarsku byli Orbánovi věrní pověřeni řízením několika nezávislých orgánů, které mají dohlížet na výkon vlády, a soudnictví je zavalené, což Orbánovi umožňuje přepsat ústavu, jak uzná za vhodné. V zemi, kde zůstává málo institucionálních mantinelů, Orbán vypěstoval něco, co Freedom House označuje za „rozsáhlou a netrestanou“ korupci.

Když si Orbánova strana Fidesz v roce 2010 zajistila rozhodující vítězství, prohlásil to za den „revoluce“, neboť maďarský lid „vypudil režim oligarchů, kteří zneužívali svou moc“. Přesto za Orbánova vedení vznikla nová generace oligarchů, když se zasvěcenci do politiky koordinoval uplatňování státní moci a prostředků ve prospěch přátel a politických spojenců.

Transparency International odhaduje, že korupce dnes „infikuje“ 70 % maďarských veřejných zakázek, což může zemi stát až 1 % HDP. Kromě vlastních zdrojů Maďarska odklonil Orbán na své věrné miliardy eur od Evropské unie, která teď požaduje alespoň částečné vrácení peněz.

Orbánovou metou však odjakživa bylo zajistit si, aby mocní hráči v Maďarsku stáli na jeho straně. Plán se daří naplňovat. Oligarchové napojení na Orbána například dosáhli „úplné kontroly a dominance na trhu s regionálními novinami“.

Do podobného obléhání vládních orgánů se pustila polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), vedená Kaczyńským, který nemá žádný oficiální post ve vládě. PiS se stejně jako Fidesz prezentovala jako protijed na korupci, což jí pomohlo dosáhnout v roce 2015 přesvědčivého volebního vítězství. Přestože však vláda uskutečňuje některé legitimní protikorupční iniciativy, třeba tažení proti daňovým podvodům, ohání se také obviněními z korupce jako klackem proti politickým oponentům, takže značná část jejího protikorupčního programu budí dojem autoritářského přebírání moci.

Současně se PiS pokouší dostat pod kontrolu státní správu, soudnictví a státem ovládaná média. PiS změnila zákon o státní službě, aby se rozloučila s kariérními profesionály a na jejich místo jmenovala řadu svých věrných, a nahradila mnoho ředitelů státních podniků.

V Polsku teď významná rozhodnutí dělají spolehliví stoupenci Kaczyńského, aniž by museli skládat účty. Nynější bankovní skandál kolem vysoce postaveného regulátora, který si podle všeho řekl přednímu bankéři o úplatek, v tomto kontextu naznačuje institucionální zapojení aktérů s vazbou na Kaczyńského a PiS a podtrhuje institucionální škody, jež napáchali.

Šest tisíc mil vzdálená Brazílie právě inaugurovala Bolsonara, který je ozvěnou těchto vůdců, když slibuje, že „vládní úřady nepovede nikdo usvědčený z korupce“. Soudě podle Bolsonarových populistických protějšků jinde by si Brazilci neměli dělat velké naděje.

0

Janine R. Wedel, antropoložka a univerzitní profesorka na Scharově fakultě veřejné správy Univerzity George Masona, je autorkou knihy Unaccountable (Bez zodpovědnosti) s podtitulem Jak establishment zkorumpoval naše finance, svobodu a politiku a stvořil třídu outsiderů.


Copyright: Project Syndicate, 2018.

www.project-syndicate.org

 
 
 

Čtěte více:

Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
15.12.2018 15:23
Algoritmy jsou ovlivněné stejně tak jako data, na nichž stojí. A ovliv...
Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
14.12.2018 10:56
Už je to oficiální: pracovníci z celého světa si pohoršují. Nejnovější...
Trumpova antiekonomika služeb
18.12.2018 5:51
V devatenáctém století tvořili více než 70% americké pracovní síly far...
Klam solidarity v eurozóně
20.12.2018 15:51
Od roku 2010 bylo přijato mnoho opatření usilujících o „krizuvzdornost...
Čínský zázrak bořící mýty
01.01.2019 10:55
Před čtyřiceti lety, 29. prosince 1978, vydal 11. ústřední výbor Komun...

Váš názor
 • tzn zadna krize
  07.01.2019 12:36

  v takovem zmatku budou ziskavat nejvic asi ty spatne banky, privatni fondy a trusty, nez to skonci valkou. nejaky dalsi tip?
  eple
  • Re: tzn zadna krize
   07.01.2019 12:43

   Vezmeš flintu na záda a půjdeš válčit za zahraniční korporace? Za ty už nikdo zadarmo neválčí jako Rudá armáda u Stalingradu za svoji zemi. Ta válčila za flašku ruské vodky. Dnes se válčí za doláče.
   medvedvsechnosned
   •  
    07.01.2019 13:01

    chudáku
    Velkamedvědice
    • VM
     07.01.2019 13:08

     S čím konkrétním nesouhlasíš? Myslíš, že Rudá armáda bojovala za doláče a dnešní profíci válčí za flašku vodky?
     medvedvsechnosned
     • Re: VM
      07.01.2019 13:51

      Srovnavat korporace s druhou svetovou?
      Velkamedvědice
      • VM
       07.01.2019 16:49

       Můžeš napsat, kde srovnávám korporace s druhou světovou válkou? Válka je globalistický prostředek, korporace je globalistický produkt. Oběma je však společný globalismus. U korporací jde o ekonomický globalismus u válek jde o územní globalismus. Ale v některých případech můžeme i ve válkách vidět prvky ekonomického porobení poraženého vítězem. Takto vznikaly např. kolonie. Jde o ekonomický globalismus, jehož prostředkem byla válka.
       medvedvsechnosned
       • Re: VM
        07.01.2019 18:31

        ...Vezmeš flintu na záda a půjdeš válčit za zahraniční korporace? Za ty už nikdo zadarmo neválčí jako Rudá armáda u Stalingradu za svoji zemi...
        Velkamedvědice
        • VM
         07.01.2019 18:37

         No, já určitě válčit za globalismus nebudu. Ani za západní ani východní. Mně je jakákoli podpora západních i východních mocipánů cizí.
         medvedvsechnosned
         • Re: VM
          07.01.2019 18:56

          Ptal ses, kde srovnáváš válku s..... yase uhýbáš
          Velkamedvědice
       • Re: VM
        07.01.2019 18:30

        Kolik korporace povraždily umučili milionu lidí??
        Velkamedvědice
        • VM
         07.01.2019 18:32

         Globalismus nemusí vždy vést k mučení lidí.
         medvedvsechnosned
         • Re: VM
          07.01.2019 18:57

          Ale války ano...
          Velkamedvědice
          • VM
           07.01.2019 19:04

           Copak nepamatuješ na "humanitární bombardování"? Válka je jedním z globalistických nástrojů. V dnešní době je však čím dál těžší válku zdůvodnit okolnímu světu.
           medvedvsechnosned
           • Re: VM
            07.01.2019 19:06

            A jak s tím souvisí yahraniční korporace proboha??
            Velkamedvědice
            • VM
             07.01.2019 19:23

             Nadnárodní korporace jsou produktem globalismu. Válka je jeho nejhorším nástrojem. Díky válce vznikl po roce 1948 celý východní globalistický projekt pod vedením globálního hegemona z Moskvy. Globalismus je však možné prosadit i jinými nástroji, dokonce mírovými.
             medvedvsechnosned
             • Re: VM
              07.01.2019 19:31

              Seě totální pako. Nejdříve srovnáváš nadnárodní korporace z bitvou u Stalingradu a pak jen žvaníš a žvaníš. Chudáci děti, co devastuješ.
              Velkamedvědice
              • VM
               07.01.2019 19:39

               Máš možnost to vyvrátit....
               medvedvsechnosned
 • medvedvsechnosned vers. velkamedvedice
  07.01.2019 11:49

  Ideový souboj zde stále pokračuje d;-)) Zatímco medvedvsechnosned argumentuje své názory, tak velkamedvedice jen nenávistně nálepkuje. Slovy jako rusofil, fašista a nácek na adresu jiných, na adresu názorových oponentů, je už jediná argumentace velkemedvedice, které je schopen. Liberální demokracie je v rozporu s demokracií, protože liberální demokracie má za cíl nadvládu nikým nevolených menšin a lobbistických uskupení na většinou, a konečným cílem liberální demokracie je korporátní fašismus. A pokud možno v globálním pojetí. Demokracie se vůči liberální demokracii, směřující ke korporátnímu fašismu, obtížně brání, protože zkorumpovaní novináři za žold hlásají mediální lži v zájmu těch nikým nevolených rádoby elit. Ale květen se blíží.
  kompi
  • Re: medvedvsechnosned vers. velkamedvedice
   07.01.2019 13:07

   Jistě. I ajko volič fašistické SPD máš na názor právo. A invektivz jen vracím. Multinick po té, co je nucen psát jedním nickem začal hrát slušnáka. Pamatuju co , mi psal. A ano, nemám rád, nácky, slizounz a zloděje. To sou fakta, ne nálepky.
   Velkamedvědice
   •  
    07.01.2019 13:32

    Jj mohu potvrdit, že je to přesně tak jak píšeš. Dneska zde ukončil diskusi se mnou ohledně Brexitu tak, že napsal, že tvrdím, že Brexit proběhl a pak už jen dělal blbýho...Je prakticky nemožné s ním normálně diskutovat. Jen by mě zajímalo, jestli mu někdo za to trollení tady platí a nebo jestli je opravdu takový lojza. :o)
    Lišák
    • Lišák
     07.01.2019 16:52

     Od brexitu dělí Brity ještě letitá cesta. Zatím si jej pouze odhlasovali.
     medvedvsechnosned
     • Re: všechnosežral
      07.01.2019 17:02

      Jsem rád, že už jsi pochopil, že žádný Brexit neproběhl a že tedy klidně může být vyhlášené nové referendum o setrvání VB v EU. Je jen na Britech zda-li se rozhodnou referendum zopakovat nebo ne.
      Lišák
      • Lišák
       07.01.2019 17:07

       A proč by měli hlasovat Britové neustále dokola? Proč by se měl volit prezident stále dokola, když už je zvolen? Vždy je třeba dát demokratickému rozhodnutí voličů čas k jeho realizaci. V opačném případě postrádají veškeré volby a referenda smyls.
       medvedvsechnosned
       • Re: Lišák
        07.01.2019 17:15

        Otázka zní a proč by nemohli? Vždyť ty sám jsi psal cituji: Nejen volby je nutné opakovat, ale také referenda o důležitých otázkách směřování země. Protože "na věčné časy a nikdy jinak" jsme zde již měli a víme, jak to dopadlo. Jen blbec nemění své názory na základě vlastního poznání.
        Lišák
        • Lišák
         07.01.2019 17:22

         Tobě by nepřišlo divné, kdyby po hlasování o našem vstupu do EU v roce 2003 proběhlo další hlasování už za dva roky? Jaký smysl by potom mělo to první hlasování? Jde o racionalitu. Pro mě je racionálním další opakování referenda až po době, v níž mohou voliči objektivně zhodnotit přínosy a nedostatky jedné i druhé cesty. V opačném případě přestávají mít referenda smysl a jsou pouze černou dírou pro státní finance.
         medvedvsechnosned
         • Re: Lišák
          07.01.2019 18:35

          A co tě je do britů diktátore?? To je jejich věc. Smzsl je jasný, probrat možnosti a důsledkz před ne po hlasování. A za druhé. O tak yásadní věci bz neměla rozhodnot těsná většina třeba jak u ústavních změn.
          Velkamedvědice
          • VM
           07.01.2019 18:40

           Já fandím voličům, bez ohledu na národnost. Koho a co si zvolí jim ze srdce přeji. Každé hlasování má své důsledky. Voleb a referend se není třeba bát.
           medvedvsechnosned
           • Re: VM
            07.01.2019 19:31

            Tak jim nekecej do toho, kdy a jaké si udělají.
            Velkamedvědice
            • VM
             07.01.2019 19:41

             Však si referendum Britové udělali a já jim do toho nekecal. Dokonce respektuji i jeho výsledky. Vše je OK.
             medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
22.03.2019
9:22Společnost Nike zvýšila čtvrtletní tržby o sedm procent
9:16Rozbřesk: Odklad brexitu nahrává stabilitě sazeb ČNB
9:00Jednání o bankovní dani a snížená cílová cenu ČEZu  
9:00Komerční banka, a. s. - Výroční zpráva KB 2018
8:55EU27 nevyhověla žádosti Mayové, odklad brexitu musí být kratší
8:35Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
8:34Americký generál obvinil Google, že pomáhá Číně se zbrojením
5:59Posedlost svazkem, který nemusí fungovat?
21.03.2019
21:01Americké indexy přepisují letošní maxima
18:48Zaděláno na ocelové investiční zklamání?
17:33Jakub Lukáš: Akcie ČEZ vidím do budoucna pozitivně (video)
17:27Akcie v USA startují vzhůru, Evropa přešlapuje, eurodolar se vrací. Doznívá Fed, komplikuje se brexit  
17:22Praha hranici 1080 bodů opět neudržela, akcie Levi Strauss při IPO +30 %  
17:05Summary: Biogen odepsal skoro třetinu hodnoty, Heidelbergcement se snaží udržet zisk pohromadě
15:43Biogen končí studii experimentálního léku proti Alzheimerově nemoci, akcie -28 %
15:21Micron Technology: Žádná katastrofa na čipech se nekoná (komentář analytika)  
14:21Brexit bez dohody = nižší HDP a slabší koruna
14:03BoE: Sazby beze změny, na brexit můžeme zareagovat jakýmkoli směrem  
12:30Dolar si líže rány po včerejším Fedu, výnosy v Evropě klesají, ale akcie zůstávají v klidu  
11:47Finsko musí zneškodnit demografickou časovanou bombu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tiffany & Co (01/19 Q4)
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
15:00USA - Prodeje starších domů