Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roboti a pracovní místa – pět základních otázek

Roboti a pracovní místa – pět základních otázek

27.12.2018 13:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Názorů na to, jak automatizace, umělá inteligence a další nové technologie změní ekonomiku a společnost, existuje dlouhá řada. Jak tvrdí Harvard Business Review, nikdo si nemůže být svou predikcí jistý, na druhou stranu ale automatizace probíhá již celá staletí. Pokud někdo varuje, že stroje lidem vezmou práci, pak historie jasně ukazuje, že pracovní místa tu existují i přes technologický pokrok dál. Důvod je prostý: Zatímco automatizace vedla k zániku některých míst, zároveň vytvořila nové. HBR navíc tvrdí, že tempo změn ve struktuře pracovních míst je dokonce v posledních desetiletích nižší než ve čtyřicátých a padesátých letech. A dodává, že zaměřit bychom se v celé diskusi měli zejména na následujících pět bodů.

Za prvé, budou zaměstnanci, kteří kvůli technologiím ztratí svou pracovní pozici, schopni i v budoucnu nacházet zaměstnání nové? Je možné, že přechod na nová místa a k jiným pracovním činnostem bude nakonec přece jen těžší než v minulosti. Například v USA podle dat klesá mobilita i obrat zaměstnanců ve firmách, což může zvyšovat bolestivost budoucích změn.

Za druhé, kdo bude nést tíhu automatizace? Tato tíha určitě nebude ve společnosti rozprostřena rovnoměrně. Pravděpodobně nejvíce ji pocítí ti s nižším vzděláním, kteří mají pracovní místa s rutinními úkoly. Takovou činnost také provádí spíše muži než ženy. A rozdíly mohou existovat i na geografické rovině, což se může projevovat rovněž v jiných oblastech. Například v USA je zřejmé, že státy, kde je více rutinní práce a pracovních míst, podporovaly v posledních prezidentských volbách spíše Donalda Trumpa.

Za třetí, jak automatizace změní nabídku práce? Její dopady totiž nemusí být znatelné jen na poptávkové straně pracovního trhu, ale i na straně druhé. Například technologické inovace jako pračky nebo myčky omezily čas, po který musely ženy pracovat v domácnosti, a ulehčily jejich vstup do zaměstnání. Podobně mohou fungovat i nové technologické změny jako například autonomní vozidla, která mohou třeba vozit děti do škol a umožnit tak jejich rodičům trávit více času v práci. Automatizace také může zvyšovat produktivitu a snižovat ceny, takže lidé se mohou rozhodnout pro menší počet odpracovaných hodin, protože potřebné zboží si budou moci zakoupit i s menším počtem hodin v zaměstnání. Podle HBR není v tuto chvíli ani zdaleka jasné, který efekt nakonec převáží.

Za čtvrté, jak se automatizace dotkne mezd a jak budou mzdy ovlivňovat automatizaci? Rychlost postupu automatizace závisí na technologickém pokroku, ale také na cenách. To, že robot je schopen provést daný úkol, ještě neznamená, že nahradí nějakého zaměstnance. Na to bude muset disponovat nákladovou výhodou. Rostoucí mzdy tedy mohou automatizaci podporovat, naopak v sektorech s přetlakem pracovní síly může automatizace ubrat na obrátkách.

Za páté, jak automatizace změní způsob hledání zaměstnání? Umělá inteligence má podle HBR potenciál zlepšit proces hledání zaměstnání a nacházet tu správnou kombinaci zaměstnance a pracovní pozice. Někteří odborníci ale v této souvislosti varují, že „privilegovaní“ budou při hledání pracovního místa posuzováni jinými lidmi, zatímco informace ostatních budou zpracovávat již jen stroje.

Zdroj: HBR

 

Čtěte více:

Kéž by nám Pán Bůh všelikou tu modernizaci z huby do rukou vraziti ráčil!
14.09.2018 19:12
V podstatě soustavně jsme zásobováni dobrými, i ne tak dobrými, úvaham...
Regulace technologického sektoru je podle šéfa Applu nevyhnutelná
19.11.2018 15:46
Regulace technologického sektoru je nevyhnutelná, protože volný trh ne...
Jak vychovat své obyvatelstvo: Level Čína
08.12.2018 16:02
Čína má radikální plán jak ovlivnit chování svých 1,3 miliard obyvatel...
Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
15.12.2018 15:23
Algoritmy jsou ovlivněné stejně tak jako data, na nichž stojí. A ovliv...

Váš názor
  •  
    27.12.2018 17:32

    O robotizaci se mluví snad 40 let - a skutek utek. Dnes je to prezentováno jako (snad předvolební téma, nebo co) něco, co nás spasí. Každý kdo má rozum ví, že jde o uměle vytvořené téma. Kde jde o ekonomické řešení (pasová výrroba), tak lze roboty zavádět rychle, kde to nevychází, je to hračka na nic. Člověka stejně nezastanou všude. A žádné překotné robotizace se bát nemusíte. Spíš by bylo užitečnější, kdyby se část populace vyučila řemeslům, v tomto se naše společnost rychle mění v záporném smyslu. Zlaté české ručičky - to už neplatí - dnešní mladí jsou nešikové, kteří si sami neporadí. A robot by tu byl naprosto zbytečný.
    James Bond
  •  
    27.12.2018 15:09

    ... bude zajímavé, jestli se člověk až bude zbaven práce, bude mít touhu vůbec se rozvíjet, když to bude mít lážo plážo. Tedy skončíme jako afričani či asi hůře, protože robot bude dominantní tvor na planetě ... -( bohužel ... nebo se vytvoří někde limit ???
    tl555
    •  
      28.12.2018 8:26

      Ona práce je nezbytné zlo k přežití. Další zlo jsou státní zaměstnaci a politici, kteří tvůrčím lidem regulacemi byrokracii brání rozvíjet. To je největší problém současnosti a budoucnosti. Ne roboti. Roboti to rozvíjení ulehčují kdy přebírají do zblbnutí opakující se činnosti které opravdu nikomu na rozvoji nepřidají.
      HenryFord
  •  
    27.12.2018 15:03

    Jenže u téhle je to tak, že již není pořeba člověka. Když vymysleli rádio, tak sice přestal existovat telegraf - nebylo potřeba telegrafistů - ale bylo potřeba lidí, kteří vyráběli do toho součástky, kdo to navrhoval a atd. ... takže byla náhrada za telegrafisty ... -))). Jinak, kdy budu mít robota, který nahradí člověka v práci, tak ten človek nedostane žádnou práci, protože robota bude programovat robot, robot opraví robota a atd. Pamatuji si, že v US používají robota na vykládání materiálu z náklad´áku a když se rozbije, tak přijede robot opravář, který ho opraví ... -). Jo, člověk - ten bude unuděný k smrti ... -). uvidíme, budoucnost bude zajímavá ... -)))))).
    tl555
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university