Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Napětí na trhu práce už polevuje?

Rozbřesk: Napětí na trhu práce už polevuje?

19.03.2019 9:18
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ČR se i v posledním čtvrtletí loňského roku mohla pochlubit relativně největší nabídkou volných pracovních míst ze všech zemí EU. Míra volných pracovních míst byla ve srovnání s eurozónou více než dvojnásobná, když počet volných pracovních míst k celkové pracovní síle dosáhl šesti procent. Pro srovnání země na stříbrné a bronzové pozici (Belgie a Německo) za ČR téměř o polovinu zaostaly.

Tato čísla jen znovu potvrdila, že napětí na českém trhu práce bylo z tohoto pohledu největší právě u nás, což dále potvrdily i výsledky za jednotlivá odvětví. Stačí se podívat na průmysl a stavebnictví (6,5 %) nebo na některé služby, kde míra volných míst dosáhla až 8,5 %. Výsledkem takového přetlaku pak už mohl být jen další pokles nezaměstnanosti na nejnižší úroveň v historii i za celou Unii a samozřejmě i zrychlování tzv. mzdové inflace. Přesto, jak ukázaly výsledky mezd za poslední kvartál roku, nebyla až taková, jak předpokládala centrální banka, která si právě od mezd stále „slibuje“ zvyšování inflačních tlaků a považuje je tak vlastně nepřímo i za jeden z důvodů ke zvyšování úrokových sazeb. Jak ukázaly mzdové statistiky za poslední kvartál, tak mzdová inflace navzdory napětí na trhu práce zvolnila, a to nejenom v důsledku zpomalení tempa mezd v odvětvích ovládaných veřejným sektorem, ale i sektorem ryze privátním.

Přetlak na trhu práce nicméně přetrval i v prvních dvou měsících letošního roku. Míra nezaměstnanosti byla v meziročním srovnání výrazně nižší a volných míst bylo naopak výrazně více a na jednoho nezaměstnaného už připadalo více než jedno volné místo. Přesto je vidět, že napětí na trhu práce se už dále zřejmě nezvyšuje. Alespoň to napovídají sezónně očištěná čísla, a to jak u nezaměstnanosti, která vlastně už ani nemá kam klesat, tak především u volných pracovních míst. A to je docela velká změna, byť vůči kvalitě těchto dat můžeme mít lecjaké výhrady. Jsou stále docela dobrým lakmusovým papírkem stavu ekonomiky a na rozdíl od ostatních ukazatelů, jsou k dispozici v podstatě kontinuálně. Naznačují minimálně to, že vzedmutí ekonomiky v závěru loňského roku, bylo spíše překvapivou výjimkou, než novým trendem, s nímž počítá prognóza ČNB. Nakonec to, že ekonomika zpomaluje lze vyčíst i z lednových dat průmyslu, statistik nových zakázek a vlastně i z nepříliš povzbudivého výběru některých daní v prvních dvou měsících roku. Nebylo by to až tak překvapivé s ohledem na vývoj a výhled u našich hlavních obchodních partnerů.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna včera podobně jako ostatní měny v regionu posilovala a znovu se přiblížila úrovni prognózované centrální bankou pro první kvartál letošního roku. To by týden před zasedáním bankovní rady mohlo centrální banku celkem těšit, když vezmeme v úvahu, jak vážně ČNB devizový kurz při svém rozhodování bere. Právě tento návrat na trajektorii centrální banky by mohl tentokrát posloužit jako argument pro ponechání úrokových sazeb beze změn, byť část trhu na růst sazeb zřejmě sází už nyní. Přetrvávající zahraniční rizika a nejistoty spolu s měnícím se domácím „příběhem“ by však mohly i tentokrát ČNB od rychlé akce odradit. Moc nenapovídá ani mlčení centrálních bankéřů, kterým zbývají už jen dva dny na případné ovlivnění nálady na trhu.

Dluhopisový trh čeká další nabídka nových papírů. MF by v průběhu dubna chtěl získat dalších 22,5 mld. korun a znovu otestuje i poptávku po eurobondech. I tentokrát má jít jen o 100 mil. EUR, které by mohly naznačit, zda je o tyto papíry dostatečný zájem. Vedle toho MF připravilo další nabídku bondů pro drobné investory.

Zahraniční forex
Libra zaujala vyčkávací pozici před čtvrtečním summitem EU, který má být opět primárně o brexitu. Libru přitom prozatím příliš nerozhodilo ani to, že šéf britského parlamentu vyhlásil, že dolní komora nemůže podle precedentu z roku 1604 znovu (již potřetí) hlasovat o stejné brexitové dohodě s EU. Čeká se tedy na čtvrtek, přičemž pozorovatelé brexitové ságy naznačují, že včerejší rozhodnutí nahrává spíše scénáři delšího odkladu brexitu.

Ve vyčkávací pozici je také eurodolar, a to před zítřejším zasedáním Fedu. Dolarové úrokové sazby nicméně klesají - zřejmě v očekávání toho, že Fed se bude chtít rychle rozloučit s procesem utahování měnové politiky. Takové zprávy jsou podle nás trochu předčasné.

Ropa
Ropa Brent zůstává na dohled hranice 68 USD/barel, kde vstřebává zrušení dubnového zasedání kartelu OPEC, který by tak měl jednat nejdříve v červnu. Dle komentářů jednotlivých představitelů kartelu totiž producentské státy potřebují více času na vyhodnocení dopadů těžebních škrtů na ropný trh. Bezpochyby pak chce kartel také vyčkat, do jaké míry (a jestli vůbec) nakonec USA v dubnu zpřísní sankční režim vůči Íránu. V neposlední řadě pak toto rozhodnutí potvrzuje, že kartel je spokojený s aktuálním cenovým vývojem, a proto není důvod k mimořádnému jednání.

 
 
 

Čtěte více:

Univerzální příjem má dvě velké výhody, množí se experimenty s ním
28.02.2019 10:50
Takzvaný univerzální příjem má podle ekonoma Tima Taylora dvě velké vý...
Proč mladí lidé předstírají, že milují svou práci?
02.03.2019 13:19
Pokud navštívíte newyorské sídlo firmy WeWork pronajímající pracovní p...
Schwab: Pozor na dluhy a uzavírající se mezeru mezi nezaměstnaností a inflací
05.03.2019 14:34
Liz Ann Sondersová působí v investiční společnosti Schwab jako hlavní ...
Nezaměstnanost v ČR v únoru klesla na 3,2 procenta
08.03.2019 9:15
Nezaměstnanost v únoru po dvouměsíčním růstu klesla na 3,2 procenta z ...
Fatás: Podle historie je recese už za rohem
15.03.2019 10:41
Jak poukazuje profesor ekonomie na INSEAD Antonio Fatás, americkou eko...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2024
17:24Jaký by „měl být“ poměr cen akcií k objemu peněz?
17:03Spolupráce Applu a Alphabetu dnes nastartovala zájem o technologie  
16:02Gerber: Situace v Tesle by se mohla změnit k lepšímu…
14:50Ceny starších bytů v Praze, Brně a Ostravě vzrostly, dorovnávají loňsky pokles
13:50Týdenní výhled: Jak moc změní Fed projekci sazeb na letošek?  
12:37Než otevře Wall Street: Alphabet, Nvidia, PepsiCo  
12:15Týden začíná opatrně pro akcie i dluhopisy. O slovo si řekla AI, ale pozornost míří k sazbám  
12:09Eurostat: Míra inflace v EU v únoru zvolnila na 2,8 procenta, česká klesla pod unijní průměr
11:32Komerční banka, a. s.: Znovuzvolení členky Představenstva KB
10:56Růst maloobchodu a průmyslu v Číně na začátku roku překonaly odhady analytiků
10:26Zájem o akcie Redditu před vstupem na burzu pětkrát převyšuje nabídku
10:08ČEZ, a.s.: Doplnění výroční finanční zprávy 2022
10:06ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:58ČSÚ: Ceny průmyslových a zemědělských výrobců v únoru meziročně opět klesly
9:31Zdroje Bloomberg: Apple vyjednává o zabudování umělé inteligence od Gemini do iPhonu
9:13Rozbřesk: Březnové rozhodnutí ČNB - zvítězí snížení sazeb o 50bps?
8:56Trhy zamíří v úvodu týdne vlažně vzhůru. Vláda dle Síkely rozhodne nejméně o dvou jaderných blocích, volby v Rusku vyhrál Putin  
8:55Nynější vláda rozhodne o nejméně dvou nových jaderných blocích, je přesvědčen ministr Síkela
8:50Putin získal celkem 87,28%, EU nikdy neuzná výsledky voleb na okupovaných územích Ukrajiny
6:36Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:30USA - Počet stavebních povolení