Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fatás: Podle historie je recese už za rohem

Fatás: Podle historie je recese už za rohem

15.03.2019 10:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak poukazuje profesor ekonomie na INSEAD Antonio Fatás, americkou ekonomiku dělí již jen několik měsíců od rekordní délky expanze. Nyní tuto pozici stále drží období mezi březnem 1991 a březnem 2001. Ovšem s tím, jak se blížíme novému rekordu, rostou i obavy z další recese.

Fatás tvrdí, že neexistuje významná korelace mezi délkou expanze a pravděpodobností recese. Něco jiného ale může platit, pokud uvažujeme o tom, kolik ještě v ekonomice zbývá volných zdrojů. Během expanze se totiž ekonomika vrací do stavu plné zaměstnanosti. Otázkou pak je, jak dlouho lze udržet hospodářství ve stavu, kdy se nezaměstnanost pohybuje na své přirozené míře? Jinak řečeno, zda dosažení této míry samo o sobě nepředstavuje „sémě další krize“.

Podle vědce historický vývoj ukazuje, že stav plné zaměstnanosti není udržitelný a po jeho dosažení znatelně roste pravděpodobnost opětovného růstu nezaměstnanosti. Nezaměstnanost se tedy chová tak, že klesá a pak se opět obrací směrem nahoru bez toho, aby dlouhodobě přetrvávala na své strukturální úrovni. Fatás dokonce tvrdí, že „dosažení nízké nezaměstnanosti spouští dynamiku, která brzy poté vyvolá recesi“.

Je jasné, že pokud je dosaženo velmi nízké nezaměstnanosti, další nový směr může být už jen nahoru. Zase tak jasné ale není, proč v historii nenacházíme delší období, kdy se nezaměstnanost stabilně drží na strukturálních úrovních. To, co platí ve Spojených státech, ale nemusí platit jinde. Fatás dává za příklad Austrálii – viz následující graf:

0 

Proč je v USA nízká nezaměstnanost dlouhodobě neudržitelná? Literatura v této souvislosti hovoří buď o makroekonomických nerovnováhách (inflace) či o finančních nerovnováhách. Fatás s tím souhlasí – podle něj nebyla americká ekonomika nikdy v historii schopna udržet nízkou nezaměstnanost bez toho, aby v ní vznikla některá z nerovnováh a nakonec recese. A pokud je historie dobrým vodítkem i pro současný vývoj, to vše znamená, že recese již čeká za rohem.

Zdroj: Blog Antonia Fatáse

 

Čtěte více:

Německo se v závěru roku těsně vyhnulo hospodářské recesi
14.02.2019 8:32
Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala po poklesu o 0,2 pro...
Proti Velké depresi byla poslední recese jen piknik
18.02.2019 14:11
Poslední Velká recese byla nejhlubším ekonomickým propadem, který jsme...
Italská ekonomika se konečně dostává z deprese
05.03.2019 16:12
Již nějakou dobu byly všechny zprávy z Itálie tristní. Tomu už ale odz...
Recese nebude, přijde hladké přistání
08.03.2019 10:42
Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus se ve...

Váš názor
  •  
    15.03.2019 11:07

    Keby sa mal človek riadiť vyhláseniami rôznych "super odborníkov" , ktorí ako to sledujem min 3 roky predpovedajú rôzne katastrofické scenáre, tak by sa asi zbláznil a "prehnal" si guľku hlavou. Ale niečim sa musia asi živiť. Je to ako na hojdačke. Napr. 8.3. tu bol naopak zverejnený optimistický názor na budúci vývoj ekonomiky od hlavného ekonóma banky Natifix Patricka Artusa. Každí investor aj z radov amatérov by sa asi mal držať doporučeniami, že investícia je min. na 5 rokov a to je obdobie keď sa aj prípadné straty vykompenzujú rastom.Základom pre pokojný vývoj ekonomík je mier vo svete a to je alfa a omega aj pre šťastný život.
    Petrík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index