Americká centrální banka Fed cíleně zkracuje délku dluhopisů, které drží ve svém portfoliu, aby později mohla zasáhnout opačným směrem: nakupovat dlouhé splatnosti proti krátkým a cestou snížení úrokových sazeb napříč trhem podpořila americkou ekonomiku podobně, jako činila v roce 2011 v rámci programu Twist. Prohlásil to prezident regionálního Fedu ve Filadelfii, Patrick Harker, upozornila agentura Reuters.
Fed před osmi lety skrze program nazvaný Twist cíleně odprodával krátkodobé americké dluhové papíry a proti nim nakupoval delší a dlouhé splatnosti dluhopisů s cílem podpory americké ekonomiky a snížení sazeb v ní. Nyní si dle Harkera připravuje podobnou možnost do bližšího budoucna.
„Myslím, že existuje široký konsensus… že zkracujeme, abychom si vytvořili prostor k uvedení programu ala Twist,“ cituje Reuters Harkerova slova, která pronesl ve Frankfurtu. Harker je účastníkem měnových jednání Fedu, ale v aktuálním roce o sazbách v rámci rotačního principu v měnové radě (FOMC) Fedu nehlasuje. Posun ve splatnosti potfolia Fedu si dle něj vyžádá čas a přesná strategie dosud nebyla stanovena.
Harker souběžně tlumil obrat negativním směrem v náhledu na americkou ekonomiku. Dlouhodobý výhled podle něj zůstává dobrý a na vyznění předpovědi Fedu pro další období a očekávaný vývoj sazeb dle něj bylo reagováno příliš silně.
Na co vlastně? Zopakujme, že Fed v uplynulém týdnu ve své rétorice v zásadě opustil očekávání dalšího růstu úrokových sazeb v letošním roce. Harker připomněl nasměrování inflace k úrovni 2,2 procenta dříve v letošním roce před zvolněním k 2 procentům.