Aktualizováno Evropská komise (EK) dnes mírně snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. V EU by se měl hrubý domácí produkt (HDP) podle nové prognózy zvýšit o 1,4 procenta a v eurozóně o 1,2 procenta. Oba odhady jsou tak o 0,1 procentního bodu nižší než v únorové prognóze komise.
Hospodářský růst by měl navíc výrazně zpomalit ve srovnání s loňskem, kdy se HDP v unii zvýšil o dvě procenta a v zemích eurozóny o 1,9 procenta. Na hospodářské vyhlídky Evropy má podle komise negativní vliv zpomalování růstu světové ekonomiky. Na příští rok ale komise předpokládá zrychlení hospodářského růstu v EU na 1,6 procenta a v eurozóně na 1,5 procenta.
"Evropská ekonomika prokazuje odolnost vůči méně příznivému vnějšímu prostředí," uvedl místopředseda komise Valdis Dombrovskis. "Hospodářský růst by měl pokračovat ve všech členských státech EU a v příštím roce zrychlit za podpory silné domácí poptávky, stabilního růstu zaměstnanosti a nízkých finančních nákladů," dodal.
Dombrovskis ale zároveň poukázal na přetrvávající rizika, včetně možné eskalace sporů v mezinárodním obchodě a útlumu v rozvíjejících se ekonomikách, zejména v Číně. Mezi rizika v Evropě řadí komise například hrozbu odchodu Británie z EU bez dohody či nebezpečí vzestupu politické nejistoty.
V případě většiny jednotlivých zemí byly úpravy odhadu směrem dolů ve srovnání s únorovou prognózou jen mírné. Výraznou výjimku nicméně představuje Německo. EK totiž snížila odhad růstu této největší evropské ekonomiky na 0,5 z dosavadních 1,1 procenta.
Míra nezaměstnanosti v eurozóně by podle komise letos měla klesnout na 7,7 procenta a v příštím roce na 7,3 procenta. Inflace v eurozóně by letos i příští rok měla činit 1,4 procenta.
Komise rovněž předpokládá, že poměr vládního dluhu k HDP se bude v letošním a příštím roce ve většině členských zemí EU snižovat. V celé EU by měl tento podíl klesnout z loňských 81,5 procenta na 80,2 procenta v letošním a na 78,8 procenta v příštím roce.
Komise také odhaduje, že deficit státního rozpočtu Itálie v příštím roce výrazně překročí evropská rozpočtová pravidla. V roce 2020 by měl podle nového odhadu činit 3,5 procenta HDP, ještě v listopadu komise počítala s deficitem 3,1 procenta. Letos se v Itálii očekává schodek 2,5 procenta HDP.
Podle evropských pravidel nesmí rozpočtový deficit překročit tři procenta HDP. Itálie by tento limit v příštím roce nedodržela poprvé od roku 2011, píše list Financial Times.