Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrátí se popularita hodnotových investic?

Vrátí se popularita hodnotových investic?

09.05.2019 17:57

Akciový trh může mít valuace opět našponované, ale jak jsem tu psal minulý týden, o nějaké plošné bublině bych nehovořil. Co ale jednotlivé segmenty trhu? Ještě čerstvý čtvrtletní průvodce globální ekonomikou od JPMorgan nám poskytuje zajímavý náhled na věc. A podíváme se i na zajímavé překlápění dlouhodobých trendů.

Následující dvě tabulky ukazují výši současného PE a průměrného PE za posledních dvacet let u devíti tržních segmentů – ve sloupcích jsou hodnotové akcie, mix hodnoty a růstu a růstové akcie, v řádcích velké, střední a malé společnosti (druhá tabulka je odvozená z první a ukazuje poměr současného PE a onoho dlouhodobějšího průměru). Ve většině případů se nyní valuace pohybují nad průměrem, výjimkou je jen „malá hodnota“, která se nyní nachází na 92 % historického průměru. Nejvíce našponovaný je naopak „malý růst“ -  z tohoto pohledu nejpopulárnější segment trhu je 24 % nad průměrem. Celkově ale podle mne platí to, co jsem zmínil v úvodu: Našponovanost někde ano, bublina ne. 

001

Výše uvedené naznačuje, že investoři v USA houfně favorizují (malý) růst před (malou) hodnotou. Což přesně zapadá do celkového globálního mustru, který vystihuje následující graf od společnosti Schwab. Z něj vidíme, že po poslední krizi se investoři začali odklánět od do té doby velmi preferované hodnoty a otočili směrem k růstovým titulům. Donekonečna asi tento trend ale asi trvat nebude, ale návrat popularity hodnotové strategie se zatím nekoná. 

001

Schwab poukazuje na to, že zlomy v popsaných trendech přicházely v minulosti v době, kdy invertovala výnosová křivka. K její inverzi přitom došlo i před nedávnem, což je obecně považováno za známku hrozící recese. Ale podle uvedeného by mohlo jít i o zelenou pro návrat hodnotových investic. To by ale podle mne muselo znamenat velký posun v současné technologicko-růstové mentalitě trhu a takový posun by asi vyvolalo jen pořádné klepnutí přes prsty. Takže opatrně s tím, co si budeme přát.  

Schwab se podobným způsobem jako u růstu/hodnoty věnuje i relativní výkonnosti portfolií malých společností a společností velkých. I zde je zřejmý celkem jasný pokrizový trend favorizující malé firmy. Také ale vidíme, že ten se již před několika měsíci začal otáčet. Což se rýmuje s tím, jak často nyní zaznívají doporučení stáhnout se k velkým silným společnostem v době, kdy se (prý) blíží recese.

002

Když už jsme se dostali k recesi, bude ještě zajímavé se podívat na relativní valuaci cyklických a defenzivních sektorů. Pokud by akcie braly hrozbu recese vážně, měla by být defenziva relativně k cyklickým titulům drahá. Naopak v dobách, kdy je recese hodnocena jako scénář s nízkým rizikem, tomu bývá obráceně. Podle následujícího grafu byla defenziva v kurzu po roce 2008, což s ohledem na tehdejší mimořádně černou náladu nepřekvapí. Postupně ale získávaly navrch cyklické tituly. Vrcholu dosáhly jejich relativní valuace v roce 2015 a pak se směr opět otočil. Na konci roku 2018 už byla opět relativně dražší defenziva, což s ohledem na dění na celém trhu opět nepřekvapí. Defenziva je dražší stále, i když trh se posunuje směrem k neutrálu. O nějakém divoce blikajícím červeném světle tu tedy těžko hovořil.

001

 

Čtěte více:

Jsou všechny hospodářské naděje devadesátých let nenávratně pryč?
08.05.2019 15:23
Devadesátá léta i první desetiletí po roce 2000 byly podle hlavního ek...
Proč tolik lidí bláhově věří na (investiční) kouzla
09.05.2019 12:48
Investor Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management se na s...
Jaká je hodnota firem, které se staly cílem Amazonu?
08.05.2019 17:05
Včera jsme tu trochu přemítali o tom, že Tesla by se podle některých o...
Tentokrát je to jiné
09.05.2019 6:04
Lidé zbožňovali dot-com firmy, dokud je to nepřešlo. Zbožňovali swapy ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data