Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Artus: Španělsko ukazuje, jak devalvovat

Artus: Španělsko ukazuje, jak devalvovat

29.05.2019 6:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus si všímá toho, že Španělsko se v minulosti víckrát pokoušelo zlepšit svou konkurenceschopnost na mezinárodních trzích. Artus se konkrétně zaměřuje na dvě období: První z nich je z počátku devadesátých let, kdy proběhla reálná devalvace, druhé se týká pokrizového období, kdy země prošla vnitřní devalvací a snižováním nákladů práce. Na těchto dvou epizodách lze totiž dobře porovnat přínosy a náklady, s nimiž obě strategie souvisejí. Artus dochází k závěru, že vnitřní devalvace je „mnohem drastičtější“.

Klíčovým grafem v Artusově analýze je ten, který popisuje vývoj jednotkových nákladů práce ve Španělsku a v Německu. Zatímco v Německu leží nyní tyto náklady odrážející vývoj mezd a produktivity ve srovnání s rokem 1985 o více než 40 % výše, ve Španělsku se nacházejí výš o více než 170 %. Tento úpadek konkurenceschopnosti se pak země snažila řešit zmíněnými devalvacemi.

0

Druhý obrázek popisuje vývoj španělské obchodní bilance. V letech 1992–1993 Španělsko zlepšilo svou konkurenceschopnost devalvací. Poté následovalo zlepšení obchodní bilance. Trend se ale opět obrátil na konci devadesátých let:

0 

Artus porovnává obě devalvační období v řadě oblastí a dochází k následujícím závěrům: Vnitřní devalvace má větší dopad na relativní ceny exportů a importů. Tato devalvace se mnohem razantněji projevuje na reálných mzdách, ale i na zlepšení konkurenceschopnosti. Vnitřní devalvace také výrazně více zvyšuje ziskovost korporátního sektoru. Zlepšení zahraničního obchodu je pak u obou způsobů devalvace podobné.

„Často se tvrdí, že vnitřní devalvace je mnohem nákladnější ve vztahu k produkci a zaměstnanosti než devalvace reálná. Naše analýza ukazuje, že je to skutečně pravda. Porovnatelných zisků v oblasti zahraničního obchodu je totiž v případě vnitřní devalvace dosaženo s mnohem dramatičtějšími ztrátami na produktu, poptávce a s dramatičtějším růstem nezaměstnanosti. Tato devalvace ale také přináší prudký růst ziskovosti firem.“

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

Regulace nájemného ve Španělsku zasahuje Blackstone
15.03.2019 6:17
Rostoucí ceny pronájmů se staly nejnovějším terčem socialistické vlády...
Americký investor Carlyle koupí až 40 pct. španělské firmy Cepsa
08.04.2019 16:48
Americká investiční firma Carlyle koupí 30 až 40 procent španělské ene...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data